Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7932834 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gonzola
Ne radim
Bihać, BiH

Član broj: 292695
Poruke: 2
178.20.19.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2011. u 09:41 - pre 152 meseci
POzdrav!!! Ja sam iz Bosne. Zavrsio sam fakultet za profesora bos, srp, hrv jezika i knjizevnosti. Imam 24 godine, i zanima me kako se moze otici u Norvesku, kako da apliciram , kome da s eobratim, posto nemam nikvih rodjak ili slicno u NOrveskoj....Hvala
HOcu da zivim
 
Odgovor na temu

nedostizni
Niš

Član broj: 14628
Poruke: 266
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2011. u 10:49 - pre 152 meseci
Mistas svaka cast na postu, i meni bas interesuju odgovori.

Damire, koju si srednju zavrsio? Kao profesor srpskog jezika neces moci da radis, u Norveskoj nema srpskih skola.
 
Odgovor na temu

gonzola
Ne radim
Bihać, BiH

Član broj: 292695
Poruke: 2
178.20.19.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2011. u 11:39 - pre 152 meseci
Zavrsio sam Srednju ekonomsku, ekonomski tehnicar. ne ocekujem posao u struci, tj kao profesor.
HOcu da zivim
 
Odgovor na temu

Goku7

Član broj: 139845
Poruke: 146
*.adsl-a-2.sezampro.rs.



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2011. u 11:47 - pre 152 meseci
Da li je iko voljan da, ukoliko ne nadje nista preko neta, da ode do Norveske i da potrazi posao na licu mesta?
Ja bih se usudio ako bi se skupilo vise nas, jer bi izaslo jeftinije.
Meni ne bi bilo prvi put za tako nesto.
 
Odgovor na temu

nedostizni
Niš

Član broj: 14628
Poruke: 266
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2011. u 12:05 - pre 152 meseci
Goku zaista si to radio do sada?

Koliko si proveo u Norveskoj u jednom takvom odlasku? 3 meseca?

Koliko para te je kostalo?
 
Odgovor na temu

oliclu
specijalni pedagog za prevenciju i
resocijalizaciju lica sa poremecajima u
socijalnom i drustvenom..
zrenjanin

Član broj: 274633
Poruke: 21
*.static.zrlocal.net.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2011. u 12:10 - pre 152 meseci
..e ovako prvo pozdrav svima, ja sam imao srece pa sam se dobro ozenio:) kao sto je sale011 vec reko ranije, medicinskom sestrom, do skoro smo i ona i ja koristili isti nick slaya.olja a sad sam registrovao sam jer je ona u subotu uvece odletela za norvesku tacnije ona i koleginica pa bih podelio par nasih iskustava.
..isla je norvegian.no avio kompanijom i mesec dana ranije smo kupili kartu koja nas je izasla 111 evra do osla sa jednim rucnim prtljagom do 10kg i koferom do 20 kg.Kod njih ima mogucnost jos jednog kofera.Karta je mogla da kosta i manje da smo par dana ranije pazarili tacnije kada smo gledali cenu izlazilo je 90eura sve isto.Kupili smo kartu preko interneta koristeci visa electron karticu deviznog racuna koji smo otvorili u intezi.Za devizni racun u intesi se ne placa odrzavanje a kartica se dobija za sedam radnih dana ili ako vam je hitno kao sto je biloo nama za 3 radna dana onda se placa 600dinara i stize u filijalu gde ste otvorili devizni racun.Sve transakcije mora da obavlja vlasnik racuna ili ovlasceno lice sto je bitno jer sam bez ovlascenja pokusao da uplatim na njen devizni racun i nije mi bilo dozvoljeno. dalje, kod kofera smo preterali 12 kg i na nasem aerodromu nam nisu pravili problem mada su rekli da u oslu mogu da premere i da naplate visak a 1kg viska se placa 60 kruna sto nije malo.Imala je srece kada je sletela jer je bio nocni let i niko nije proveravao.Na areodromu su je pitali zasto dolazi u no nasta je odgovorila da trazi posao gde su joj odrzali 10-minutni govor na temu sta joj sve treba i gde da se prijavi i ostalo, kazu neki da je bolje reci turisticki da bi se izbegla govorancija, no i ovako je prosla ok.Sta je bitno nemojte ici vikendom jer ima manje prevoza do odredisnog mesta a cene karata su skoro duplo skuplje.Karte za voz smo takodje kupili preko neta a kostale su nas 65 evra do Sandnesa kod Stavangera gde smo nasli smestaj...elem stigle su na odrediste u nedelju uvece a vec u ponedeljak krenule da traze posao sistemom od vrata do vrata..na vise mesta su im otvoreno rekli da ne primaju strance, negde nisu ni uspele da dodju do ledera radnici su ih oterali a negde su uspeli da ostave cv-jeve a sutra dan na email su ima javili da nemaju potrebu za helsefagovima.. danas videcemo..inace kazu da je uzasno skupo kao sto smo svi vec znali, kupile su nedeljnu kartu za autobs koja kosta 220kruna, serpicu od 120kruna i eto..
sto se jezika tice stvarno su dobre profesorka skole ovde koju su zavrsile im je rekla da imaju znanje za Norsk prove 3 koji ce i polagati u februaru ili kad vec bude ali moraju da nadju posao jer taximetar odbrojava...moja zena je imala srecu da preko interneta upozna nekog ucitelja u penziji u norveskoj koji je neko vreme kontaktirao sa nama i potvrdio reci profesorke o znanju jezika tako da to nije prepreka da se zaposli a sad ko ce ga znati kako bude .Cerkica i ja joj drzimo fige da sto pre nadje posao da se spojimo sto brze a o spajanju porodice je vec pisano da ne ponavljam...inace na skajpu smo stalno mada nije to to ali ipak olaksava razdvajanje narocito sa detetom...
..eto za sad, ovo je iz prve ruke a svezije ne moze da bude..
R.Oliver
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2011. u 12:11 - pre 152 meseci
Damire nemoj pogresno da me shvatis ali tvoj post je isto kao da si usao u supermarket, odes do prodavacice i kazes "Evo ja sam dosao"! Nit znas zasto si dosao, niti sta hoces, niti sta ti treba a nit si se potrudio da skontas. Na prvom mestu moras sam da odlucis da li "zelis" da ides ili zelis da ides. Kao prvo, procitas ceo ovaj forum barem jedno tri puta jer iako je namenjen medicinarima tu je ama bas sve objasnjeno cak do toga gde mozes u nekom gradu u Norveskoj da kupis Vegetu, sedis jedno mesec dana i citas sve sto moze u vezi Norveske jer vecina linkova je na forumu a sve sto te zanima mozes naci na netu za jedan dan. Onda pocnes da ucis jezik jer bez njega je isto kao da ides bez jedne ruke ili jedne noge. Tacno jeste da svi znaju engleski ali samo za mali broj radnih mesta ti ne treba Norveski. U medjuvremenu zavrsis neki kurs da dobijes papir, da naucis nesto da radis prakticno, tip varilac, zidar i sl. malo se ispraksujes al to vec sam moras da skontas sta zelis da radis u praksi i sta ti odgovara. Sa tvojom srednjom i faksom neces se leba najesti. U NO mozes da boravis do tri meseca u sest meseci zbog viznog rezima Sengena. Kad odradis sva istrazivanja ako ti nesto nije jasno onda dodjes ovde i postavis konkretno pitanje pa ce ti se javiti neko od dobrih ljudi, kojih hvala Bogu ima, i pojasniti sta i kako. Najlakse je evo ja bih nesto al ne znam sta a mrzi me da nesto uradim za sebe. Opet kazem nemoj pogresno da me shvatis i poradi malo na tome sta bi ti tacno pa ce se put sam vec pokazati. P.S. Potrazi ko tamo kod vas drzi kurs NO jezika i kreni na nejga. Svu literaturu imas i na ovom forumu tj. linkove ka njoj. Pozdrav i sve najbolje dalje!
 
Odgovor na temu

Sale 011
Bergen, Norveška

Član broj: 248947
Poruke: 35
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+55 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2011. u 14:16 - pre 152 meseci
Citat:
oliclu: ..e ovako prvo pozdrav svima, ja sam imao srece pa sam se dobro ozenio:) kao sto je sale011 vec reko ranije, medicinskom sestrom, do skoro smo i ona i ja koristili isti nick slaya.olja a sad sam registrovao sam jer je ona u subotu uvece odletela za norvesku tacnije ona i koleginica pa bih podelio par nasih iskustava.
..isla je norvegian.no avio kompanijom i mesec dana ranije smo kupili kartu koja nas je izasla 111 evra do osla sa jednim rucnim prtljagom do 10kg i koferom do 20 kg.Kod njih ima mogucnost jos jednog kofera.Karta je mogla da kosta i manje da smo par dana ranije pazarili tacnije kada smo gledali cenu izlazilo je 90eura sve isto.Kupili smo kartu preko interneta koristeci visa electron karticu deviznog racuna koji smo otvorili u intezi.Za devizni racun u intesi se ne placa odrzavanje a kartica se dobija za sedam radnih dana ili ako vam je hitno kao sto je biloo nama za 3 radna dana onda se placa 600dinara i stize u filijalu gde ste otvorili devizni racun.Sve transakcije mora da obavlja vlasnik racuna ili ovlasceno lice sto je bitno jer sam bez ovlascenja pokusao da uplatim na njen devizni racun i nije mi bilo dozvoljeno. dalje, kod kofera smo preterali 12 kg i na nasem aerodromu nam nisu pravili problem mada su rekli da u oslu mogu da premere i da naplate visak a 1kg viska se placa 60 kruna sto nije malo.Imala je srece kada je sletela jer je bio nocni let i niko nije proveravao.Na areodromu su je pitali zasto dolazi u no nasta je odgovorila da trazi posao gde su joj odrzali 10-minutni govor na temu sta joj sve treba i gde da se prijavi i ostalo, kazu neki da je bolje reci turisticki da bi se izbegla govorancija, no i ovako je prosla ok.Sta je bitno nemojte ici vikendom jer ima manje prevoza do odredisnog mesta a cene karata su skoro duplo skuplje.Karte za voz smo takodje kupili preko neta a kostale su nas 65 evra do Sandnesa kod Stavangera gde smo nasli smestaj...elem stigle su na odrediste u nedelju uvece a vec u ponedeljak krenule da traze posao sistemom od vrata do vrata..na vise mesta su im otvoreno rekli da ne primaju strance, negde nisu ni uspele da dodju do ledera radnici su ih oterali a negde su uspeli da ostave cv-jeve a sutra dan na email su ima javili da nemaju potrebu za helsefagovima.. danas videcemo..inace kazu da je uzasno skupo kao sto smo svi vec znali, kupile su nedeljnu kartu za autobs koja kosta 220kruna, serpicu od 120kruna i eto..
sto se jezika tice stvarno su dobre profesorka skole ovde koju su zavrsile im je rekla da imaju znanje za Norsk prove 3 koji ce i polagati u februaru ili kad vec bude ali moraju da nadju posao jer taximetar odbrojava...moja zena je imala srecu da preko interneta upozna nekog ucitelja u penziji u norveskoj koji je neko vreme kontaktirao sa nama i potvrdio reci profesorke o znanju jezika tako da to nije prepreka da se zaposli a sad ko ce ga znati kako bude .Cerkica i ja joj drzimo fige da sto pre nadje posao da se spojimo sto brze a o spajanju porodice je vec pisano da ne ponavljam...inace na skajpu smo stalno mada nije to to ali ipak olaksava razdvajanje narocito sa detetom...
..eto za sad, ovo je iz prve ruke a svezije ne moze da bude..


Koliko ti ćerkica ima godina?
Zezancija je to, uostalom kao i meni, skajpa da nema trebalo bi ga izmisliti :), biće to sve ok, videćeš, pre ili kasnije, držim vam i ja fige. Moja žena je imala sreće pa je i stan našla pre 10-ak dana pa mi idemo (ćerkica i ja) 09.11. na mesec dana. Spajanje porodice sam se nadao da može brže al šta da se radi nije ni ovako loše, mada ima nekih caka i tu da bi se ubrzalo al o tom po tom, samo da se nešto događa :) , ja napuštam privatan posao ovde tako da nikako nema nazad. Mada je i problem, čisto da znaš, i kada nađe posao, Bože zdravlja, plate joj neće leći bar 2,5-3 meseca jer tek kada ima ugovor na jednom mestu tj sa jednim poslodavcem od 80%, (rekoše da ne može na više mesta po pr.20-30% kada je prvo zaposlenje u Norveškoj u pitanju) , podnosi zahtev za njihov broj u UDI i radnu dozvolu i boravak a bez tog broja (nešto kao naš matični) ne može otvoriti račun u banci gde će joj uplaćivati plate. Pa tek kada to dobije onda ležu sve uplate a i tek tada, (ne može pre kako mi neko reče na forumu) se može podneti zahtev za spajanje porodice i to u No amb. u Bgd-u, ne može gore da se preda, tako rekoše u policiji u Bergenu.
Al to što si rekao si u pravu., samo od vrata do vrata izgleda tamo uspeva i skoro pa nikako drugačije.
Pozdrav svima.
 
Odgovor na temu

mistas
Milos Tasic
Prokuplje

Član broj: 286594
Poruke: 18
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2011. u 14:35 - pre 152 meseci
Hajde da formulisem pitanje malo drugacije.Za sve medicinare koji rade u norveskoj.Sigurno imate cistace i cistacice u ustanovi u kojoj radite.Cuvare na ulazu.Menzu,perace sudova ( ne radi to glavni kuvar ).Cak i u srbiji dok cekamo kod lekara prosetaju tetkice koje ciste hodnike i ordinacije tako da nemojte reci kako toga kod norvezana nema ( osim ako posle smene zajedno sa lekarima svi zaposleni u ustanovi ne uhvate po kantu sa vodom i krpu pa brisu okolo ).Pitajte ih kako su oni dosli do posla.Ne verujem da veliki broj njih ima norvesko drzavljanstvo.Ne treba diploma za to a ni iskustvo.Za to trebaju ruke i krpa.
Dakle ljudi pomozite malo i ostalima.
 
Odgovor na temu

Goku7

Član broj: 139845
Poruke: 146
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2011. u 15:38 - pre 152 meseci
Citat:
nedostizni: Goku zaista si to radio do sada?

Koliko si proveo u Norveskoj u jednom takvom odlasku? 3 meseca?

Koliko para te je kostalo?


Do sada sam radio 4 meseca u Engleskoj i na Malti nesto vrlo malo, nekih 20ak dana. U Engleskoj sam nasao posao preko interneta, bio tamo taj period, mogao jos da ostanem, ali sam zeleo da se okusam na Malti.
Engleska mi se mnogo svidela, Malta ni malo.
Najteze od svega mi je sto nemam nikog u Evropi - druga ili rodjaka. Onda moram sve sam da pokusavam, sto je tesko. Tako zelim da pokusam u Norveskoj sta god da radim. I zato bi voleo da nekoliko nas ode, jer je mnogo lakse (iz iskustva), nego odlaziti samostalno kao sto sam ja radio ili kao sto Olja80 radi.
Samo kirija da se podeli medju nama je vec olaksanje.
Moram da napisem da imam potpuno pravo rada u bilo kojoj zemlji EU, i Norveske, tako da stan moze da se vodi na moje ime.
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.212.239.156.getinternet.no.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2011. u 16:47 - pre 152 meseci
@mistas tesko se dolazi do bilo kakvog posla u NO ako nemas vezu,poznanstvo pa da te preporuce.Ako to imas onda moze i bez znanja norveskog a ako nemas onda bez znanja jezika ne mozes ni wc da peres. Ja sam ovda 8 meseci i ne mogu da nadjem posao a imam i papire i znam jezik. Kada sam zvala ,u pocetku , jednu firmu za ciscenje i pricala na engleskom odmah su me odbili i rekli kada naucim jezik da im se javim. Dosla sam do posla cistacice preko sefa moga muza i to samo na zameni i pri tom sam morala da znam jezik jer su intervju radili samnom na norveskom. Preko te firme sam morala da idem na kurs za cistacicu i da dobijem diplomu :) sada sam profi :) Dakle, nema nista bez VEZE kao 1 a kao 2 bez znanja norveskog, pa ni da cistis wc!
 
Odgovor na temu

oliclu
specijalni pedagog za prevenciju i
resocijalizaciju lica sa poremecajima u
socijalnom i drustvenom..
zrenjanin

Član broj: 274633
Poruke: 21
*.static.zrlocal.net.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2011. u 16:51 - pre 152 meseci
za saleta, evo u nedelju cerkica puni 5 godina, a da nije lako nije mada smo se mi vrec razdvajali dva puta po mesec dana i dosta smo pricali sa njom da mama ide u nor da trazi posao i zna ona shvata mada nije lako ali eto skajp nam je ukljucen non stop pa imamo neki oblik "zajednice" sa oba roditelja.Drago mi je da se kod vas tako brzo odigravaju stvari, nadam se da ce i nama.Ona eto vec cetiri dana obija pragove pa nadam se da ce naci nesto..pozz i hvala na podrsci
R.Oliver
 
Odgovor na temu

Olja 80
Norway,Trondheim

Član broj: 292199
Poruke: 19
*.studby.ntnu.no.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2011. u 16:54 - pre 152 meseci
zalosno za sve poslove moras da konkurises pa cak i za spremacicu evo potvrdjujem i ja to! i moras da ides na kurs :o) savetujem sezona poslova tipa ciscenja snega pocinje krajem novembra , lopata je oko 200 kruna i uzme se lepa lova ;) eto za to ne treba konkurs samo osmeh i par rechi na norveskom...
 
Odgovor na temu

mistas
Milos Tasic
Prokuplje

Član broj: 286594
Poruke: 18
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2011. u 17:24 - pre 152 meseci
Svaka cast,krenuli smo sa mrtve tacke.Ta informacija je jako bitna i vredi puno svima nama koji planiramo da odemo put norveske.U svakom gradu ima ljudi koji su otisli u norvesku da rade,samo ih treba naci i jos da budu voljni da pomognu.Ako ih ne poznajete vi poznaje ih neki vas rodjak,drug,drugov rodjak,vredi pokusati da se uspostavi kontakt.
Dakle veza je kljucna za pocetak.Ima li nekog zanatlije ko radi u norveskoj???I za njega ista pitanja.Kako je pronasao posao,sta mu je trebalo,za koje vreme??
 
Odgovor na temu

BB1
Beograd, Srbija

Član broj: 278387
Poruke: 29
*.bb.online.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2011. u 17:29 - pre 152 meseci
SKAJP

Onome ko ga je izmislio treba podici zlatni spomenik. Da njega nisam imao u ovih 9 meseci koliko se nalazim u Norveskoj, verovatno se moj sin nebi bas dobro secao kako mu tata izgleda jer je imao samo godinu dana kad su pocele moje putesestvije po Norveskoj i problemi oko svega, ali bas oko svega. Bice dovoljno jasno ako kazem da sam tek prvu platu dobio pre 20 dana, a papire sredio tek pre mesec dana. A pre dve nedelje sam dobio jos jednog sina, a tako sam se nadao da cu ga docekati uz svoju porodicu. Najbolje ce me razumeti oni koji su sada, ili oni koji su bili razdvojeni od dece. U Norvesku sam krenuo sam, na slepo, bez icije pomoci i evo posle silnih problema o kojima bi mogao da napisem celu stranicu sreca mi se konacno osmehnula. Treba biti uporan, ali bas uporan i verovati da ces uspeti. Sve nas ceka neki posao ovde, samo treba biti ovde u pravo vreme i na pravom mestu. E da i ponesite mnogo srece sa sobom, ona je neophodna :)

I evo posle devet meseci konacno u Novembru putujem za SRBIJU. Sada mojoj sreci nema kraja jer znam ko me ceka kuci, i zbog koga sam sve ovo morao da izdrzim da bi uspeo. :D
 
Odgovor na temu

Goku7

Član broj: 139845
Poruke: 146
109.121.59.*



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2011. u 19:22 - pre 152 meseci
Citat:
mistas: Ta informacija je jako bitna i vredi puno svima nama koji planiramo da odemo put norveske.U svakom gradu ima ljudi koji su otisli u norvesku da rade,samo ih treba naci i jos da budu voljni da pomognu.Ako ih ne poznajete vi poznaje ih neki vas rodjak,drug,drugov rodjak,vredi pokusati da se uspostavi kontakt.
Dakle veza je kljucna za pocetak


Ovako mozemo samo mi koga tek ceka ovakva avantura da razmisljamo. U par zemalja i na netu sam pokusavao da nadjem posao u inostranstvu, nisam puno birao, ali odavde sam imao slabu predstavu o zapadu. Najcesci odgovori su bili da se ne dolazi jer je kriza, nema posla i slicne stvari. Cak i od najblizih, koji to govore, a ipak rade i ostaju u tim zemljama. Da sam sve to poslusao, nikad se ne bi usudio da pokusam preko, a da su forumska slova jedina sredstva komunikacije, pomislio bi da mi zivimo bolje od svih njih.
Jednom sam u Svajcarsku otisao sa drugom. Njegova dobra drugarica, srpkinja, koja ima par stanova u Svajcarskoj, dosla je u Beograd i nama licno obecala svoj jedan slobodan stan, koji ne koriste da ce nam dati za mesec dana dok se malo ne snadjemo. Mi super, cujemo se telefonom, najavimo dolazak, ona sve super jedva ceka i mi naivni, dodjemo tamo i posle 4-5 sati cekanja po izlazsku iz autobusa da ona dodje sa posla, kaze nam samo da ne moze da nam da stan. I tako se cimali kod nekih poznanika po Svici dok se ne vratimo kuci. U medjuvremenu upoznali mnoge Srbe, koji su isti kao i mnogi i koji ce ti dati lep savet da se vratis kuci, da su u krizi itd. Zao mi je da kazem da su nasi preko veoma prost narod, maniri losi. Ne zelim da povredim nekog, ali nisam se razuverio ni kasnije. Upoznao sam lopove, sitne kriminalce. Nisam upoznao ni jednu porodicu da je bila u normalnom braku. I niko nije bio iz Beograda.
Nisam odustajao, verovao sam da cu uspeti, da to nije tako, a i kad vidim samo neku nasu vest na nekom kanalu, dodatno sam "inspirisan" da odem. Otisao sam u Englesku i sam trazio posao, da nisam upoznao ni jednog naseg i kako ne znam, ali sam imao 4 posla. Kad proguglate, videcete da u Engleskoj vlada isto neka kriza, nezaposlenost velika, a najveca istina je bila da su poslovi sa najmanjom platom slobodni i da to retko ko hoce to da radi. Bilo je tesko u Engleskoj, radio i vozio bajs sa posla na posao, ali je vredelo. Posle nase krize, ovu nisam osetio. Otisao sam posle na Maltu i tu se sa nasima dosta upoznavao, i opet, upoznao sve same "muljatore". I nisam se lepo osecao.

Dok sam bio u Engleskoj, svako slobodno radno mesto, u mestu gde sam ja bio, bi reklamirao na jednom portalu, ali je zeznuto jer Engleska ne prima nase bez vize, pa su se javljali samo oni koji su bili vec tamo.
Jos nesto, a to mi se svidelo, nasi se drze zajedno u inostranstvu samo po rodbinskim osnovama, dok se bosanci drze i podrzavaju jedni druge.
Samo jednom sam naleteo na coveka sa foruma krstarice koji je par godina na forumu velikodusno pomagao svim nasim ljudima da se zaposle u Grckoj i vidim da to i sad radi. Ne pomaze materijalno, niti da udomi nekog, vec savetima za one koji ce otici tamo da probaju da bi zaradili nesto ili ti boljim zivotom. Meni licno nije pomogao, jer sam bio bas mlad, a nisam znao engleski, pa nije zeleo da obecava. Tako su dvojica nasih, koje je taj covek docekao i poveo da nadju posao, i nasao posle par sati, poceli posle samo 10ak dana da pljulju po njemu jer im je nasao posao koji je imao manju platu. Nigde zahvalnosti za njegov trud.
Sve ovo gledam iz nekog ugla mladog coveka, zeljnog boljeg. Boricu se i dalje koliko mogu i nadam se da necu zaboraviti osecaj neizvesnosti koji sam imao i koji imam i biti u stanju da i dalje pomazem drugima kad budem u situaciji za tako nesto.
Siguran sam da postoje mnogi koji razmisljaju slicno kao i ja.
Uf, bas sam se raspisao :))
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2011. u 19:55 - pre 152 meseci
Odlican ti ovaj post. S obzirom kakvi su ljudi u Srbiji ni preko ne mogu biti bolji, jer su to isti ljudi. Ima dobrih ali ima daleko vise losijih ljudi. Pre ce ti pomoci Sipac preko nego nas covek. Ne znam zasto, ali "nasi" ljudi su jedni od onih koji najvise kukaju valjda na svetu. Valjda navikli da kukaju ovde pa kad odu preko to im ostane u krvi. Sa 85% nasih koji rade preko sa kojima sam pricao svi kukaju i to ne kukaju od zadnje dve godine pa da kazes kao neka kriza nego kukaju oduvek. Vidis imaju posao, kupili kucu ili stan voze dobar auto, snasli se nekako i kukaju. Valjda da su milioneri ni to im ne bi bilo dobro pa bi kukali sto je temperatura vazduha na Himalajima -35 a trebala bi da bude +25. Sve u svemu drz se ti svojih ideja i pusti nase sto kukaju jer samo lazu. Srecu ces vec naci samo je bitno da znas sta zelis. Puno srece i sve najbolje!
 
Odgovor na temu

BlondySu
OBS
Narvik kommune
Narvik,Norge

Član broj: 288388
Poruke: 63
*.opera-mini.net.



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2011. u 20:58 - pre 152 meseci
Oliclu...
Lepo,detaljno opisano...Drzim i Ja palceve za tvoju zenu...nadam se da ce sto pre da nadje posao...
Mene interesuje kako su dosle do smestaja i koliko ih je to kostalo??
Poz.
 
Odgovor na temu

oliclu
specijalni pedagog za prevenciju i
resocijalizaciju lica sa poremecajima u
socijalnom i drustvenom..
zrenjanin

Član broj: 274633
Poruke: 21
*.static.zrlocal.net.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2011. u 21:27 - pre 152 meseci
preko poznanstva, upoznale su se sa zenom odavde koja je pomogla nekim nasim ljudima a nije prvo htela nama pa se ispostavi da se znaju preko nekih pacijenata pa trazi njih pa oni preporucili i onda nam je pomogla ali su se prvo upoznale pa odma na norveskom, kada je ona videla da je jezik dobar tek onda je pristala da im pomogne da nadju smestaj i eto nista bez veze..Soba sa upotrebom kuhinje i kupatila sa drugim stanarima u kuci ih je izasla 850 evra sa uracunatom strujom , komunalijama i internetom.Imaju u svojoj sobi dva kreveta i frizider..skromno ali za pocetak u norveskoj sa onim cenama i potrebnim depozitima za stan od dva meseca min. za nas koji smo se rastegli finansijski i na svaki drugi nacin kao ljudi od gume u cirkusu i vise nego povoljno.Cena je bila i jedan od razloga sto su odlucile da idu pre proleca a plus sto stalno menjaju nesto u zakonima pa dok je jos moguce otici i dobiti papire lakse nego u drugim zemljama treba iskoristiti sansu jer mi u evropsku uniju necemo do 2020 a do tad lipsi magarce do zelene trave.Kao sto rekoh u ranijem postu taximetar odbojava, svakim danom nismo mladji nego stariji i to je nepovratno zato "put pod noge, obidji svet ali nemoj da se vratis"..
hvala za podrsku..

R.Oliver
 
Odgovor na temu

acmebp
Milan Radic
Backa Palanka

Član broj: 292669
Poruke: 5
89.216.65.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.10.2011. u 21:40 - pre 152 meseci
Pozdrav svima,

Imam jedno pitanje vezano za troskove u Norveskoj?
Konkurisao sam za posao u Norveskoj i trenutna ponuda koju oni nude je:
Placen smestaj i hrana, porez na zaradu, zdravstveno osiguranje, telefon, struja i ostale komunalije i 1500 eur plata.
Posto nemam pretstavu dali je to dobro ili nije, ali meni se cini sasvim zadovoljavajuce!
Ako neko moze da mi odgovori bio bih zahvalan!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7932834 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.