Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7703271 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
91.150.120.*



+4 Profil

icon Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.08.2007. u 16:08 - pre 201 meseci
Pa, imam neke male mogućnosti da za godinu ili dve odem za Norvešku, nisam još načisto odlučio, pa me interesuje da mi neko od vas kaže, kakva su iskustva u odnosu na EU, kakve su razlike?

Pošto Norveška nije u EU ima nekih pogodnosti koje Švedska nema, a koliko sam upoznat, prosečna plata je veća nego u Švedskoj, Nemačkoj, Engleskoj...

Kako preživeti kad se ode?
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.web.vodafone.de.



+7169 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.08.2007. u 18:27 - pre 201 meseci
Citat:

Kako preživeti kad se ode?


Prosto - radom, rad oslobadja ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
77.46.249.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.08.2007. u 22:59 - pre 201 meseci
Ivane, ne zezaj, znam to.

Nego, mene interesuju konkretna iskustva ljudi koji su živeli, ili sada žive, u Norveškoj.


Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

mikevecoss

Član broj: 91683
Poruke: 163
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?06.09.2007. u 16:54 - pre 201 meseci
Ima jedan frend-prijatelj iz detinjstva otisao covek kao programer pre rata na Kosovu 1999-e.

Sada prodaje znate sta-sladoled leti a zimi krofne na ulici na pokretnoj tezgi.

Zaradi za vece kao sto bi zaradeo kao programer za 7 dana u nekoj firmi i to tamo.

Nema pravila.

Ko pre njemu sve.

Snadji se pa zivi.

Sve sto dodje kao savet posle ispadne-eh da sam samo sebe slusao sve bi bilo u redu.

A da se zaradi-moze.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

Mister Big Time
The Consigliere
enterparadajz
Belgrade

Član broj: 15306
Poruke: 4747

Sajt: www.go2bed.net


+43 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.09.2007. u 14:15 - pre 201 meseci
Niko ne pominje jedan od glavnih prepreka - jezik :) Njihov je bas zakucen...

 
Odgovor na temu

DS_Store
[es] :: Macintosh

Član broj: 32090
Poruke: 666
91.150.96.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.09.2007. u 17:44 - pre 201 meseci
Zaista, ako ima neko sa iskustvima iz prve ruke molim neka ih iznese ovde, lično me jako interesuje sve vezano za naslov teme. Hvala!

Citat:
Mister Big Time: Niko ne pominje jedan od glavnih prepreka - jezik :) Njihov je bas zakucen...

Maznuo sam od drugarice dva rečnika i udžbenik koji koriste na Filološkom fakultetu. Moji utisci su - za'ebato :))) Ali što kažu: When there's will there's way. Znam za jednu školu na NBG koji ima tečaj norveškog a sigurno ih ima još. Audio fajlovi za učenje jezika koje sam nalazio po netu su brutalni :))))))

10 HOME
20 SWEET
30 GO TO 10
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
77.46.187.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?14.09.2007. u 18:33 - pre 201 meseci
Zahvaljujem svima na odgovorima, ali opet nisam baš dobio konkretne stvari, ako znate ili se setite nečeg kažite.

Da li je preporučljivo izbegnuti glavni grad Oslo i otići malo severnije, u neko manje mesto gde se živi normalnije a isto se zarađuje?

Da li postoji mogućnost raditi na njihovim naftnim platformama, jel neko zna nekog iz Norveške ko je to radio. Šta je, u globalu, najplaćenije od fizičkih poslova u Norveškoj, pored platformi?


Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

Pneos
Pomocni radnik na gradjevini

Član broj: 138226
Poruke: 281
..7-r.retail.telecomitalia.it.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?15.09.2007. u 22:44 - pre 201 meseci
Norveska to je Saudijska Arabija Evrope.

Rad na naftnim platformama nije neki posao gde ti dodjes i opla. To je veoma tezak posao, za koji moras biti veoma skolovan i pripremljen.
102>77+30+20 !
 
Odgovor na temu

mIlAnO

Član broj: 11232
Poruke: 37
*.0507.adsl.tele2.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?16.09.2007. u 12:00 - pre 201 meseci
http://www.elitesecurity.org/t...-neku-zemlju-gde-se-cijeni-rad

procitaj ovu temu,tamo sam ti dao odgovor....ti razmisli....a ako mislis da ides severnije nebi ti preporucio...ja sam u oslu,jeste da je sve skupo al se nadje posla dok kad odes u manja mesta manja je i plata a posla nema,slabo....il radis po par meseci il neradis nikako....gledaj da ako vec hoces da radis da se vrzmas po vecim mestima jer tamo ima i posla....

pozdrav...
mIlAnO
 
Odgovor na temu

Trend Computers
Milos Milicevic
Norge

Član broj: 90149
Poruke: 19
*.35.eidsiva.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.09.2007. u 11:44 - pre 200 meseci
Zdravo. Zovem se Milos i trenutno sam u norveskoj. Ovde sam tek 2 meseca, a inace sam sa kosova. Ma sta da ti kazem, ako mozes dolazi. Ipak je to norveska. Ja jos ne radim, jer ne znam dovoljno jezik, a hocu da prvo naucim jezik pa da pocnem da radim. U pravu su sto se tice mesta, bolje je drzati se vecih mesta, tj. gradova sa vise od 10 000 stanovnika, jer je sve ostalo poljoprivreda (kao kod nas sela). Plate su extra i sta god da radis mozes da zaradis. Imam par prijatelja rade za firme koje ciste prodavnice, i rade dnevno po 6 sat sem nedelje i primaju 2000 e sto je i vise nego dovoljno. Ti od toga ne mozes potrositi vise od 1000 e sto znaci cista hiljadarka u dzep. A norveski jeste tezak,ali je laksi od arapskog. Znanje engleskog ti puno znaci, kako u drustvu, poslu, tako i u ucenju norveskog (Ima velike slicnosti sa engleskim i nemackim). Ako te jos nesto zanima pitaj.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 02.04.2008. u 08:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Fiva
Goran Stojanović
Elektronicar
Srbija

Član broj: 14020
Poruke: 35
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.09.2007. u 13:56 - pre 200 meseci

Brate imass od mene 5-6 iljadarke - u eurima naravno, da mi obezbediss rdno-boravissnu dozvolu !!!
Naravno, vazzi i za druge koji to mogu da zavrsse...

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 02.04.2008. u 08:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Trend Computers
Milos Milicevic
Norge

Član broj: 90149
Poruke: 19
*.35.eidsiva.net.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.09.2007. u 14:10 - pre 200 meseci
Brate, nije ti to uopste lako. Doduse ja sam na azilu i dobio sam radnu dozvolu, ali znas jos nemam boravisnu. Kao stanovnik kosova, i posto sam dosao direkno sa kosova ovamo imam sanse da dobijem i boravisnu dozvolu, tj. pozitiv. Svakako kad budem poceo da radim pozvacu te da radis kod mene . . .
 
Odgovor na temu

mikevecoss

Član broj: 91683
Poruke: 163
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.10.2007. u 17:04 - pre 200 meseci
Taj grad Lilehamer je mnogo zeznut.

Sve mafija do mafije.
Izraelci su tu davne 1973 trazili najtrazenijeg teroristu tada koji je pobio njihovih 12 sportista na olimpijadi u Minhenu 1972 i greskom ubili nekog Marokanca ladnu tu pred svima.

Sva siptarska Mafija sa kosova,Makedonije i Bosne kada dolazi u Norway prvo dolazi u Lilehamer pa onda u Oslo.

Svi drugi gradovi da-LILEHAMER ni snu.

Hvala lepo.

a ovi sto hoce da rade-samo sajtovi za "lutajuca srca".

Ako si iskren,lep i malo u sali"zaliznut na jednu strane glave" pa mozda se i neka zagleda u tebe.

Za devojke jos lakse.


Kakve crne vize-nadjes nekoga ili neku-pozoves je da ON ILI ONA dodje,a doci ce ako vidi da si iskren/iskrena i sve ti dalje on/ona sredjuje.

STo mora jednostavno kada moze komplikovano.

JEr to su VRLO VRLO USAMLJENI LJUDI.

Citao sam da u prodavnicama u Oslu i vecim gradovima kada naidju zimski meseci i dan traje svega pet-sest sata dnevno stavljaju umesto obicnog osvetljenja-UV LAMPE koje podsecaju i daju utisak SUNCA.Da ne bi pali u depresiju jer vec jesu.

Skandinavske zemlje po statistici unazad par godina imaju najvecu potrosnju piva i alkoholnih pica po glavi stanovnika.Zasto?Sto im je pivo i viski mnogo dobar?PA ne bi bas rekao sa moje tacke gledista tako kako je.

Daj ljubav iskrenu tim ljudima tamo-dace ti jos vise ma kako se ta ljubav izrazavala i racunala.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

mIlAnO

Član broj: 11232
Poruke: 37
*.0507.adsl.tele2.no.



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.10.2007. u 21:48 - pre 200 meseci
mikevecoss

brate ne da si ga nasro,i to na kamare...dal ti uopste zivis u norveskoj ili gde si vec???kad budes ovde ziveo onda daj ljudima iskren savet i nemoj da se drzis nekih prica cula kazala,procitala i jos nadodala.....gde nema danas siptara???gde nema njihove mafije??u kojim gradovima ih to nema po zapadu...pa oni u oslu rade i to naveliko.kakav lillehamer crni....pa i ova pljacka sto je bila najveca u istoriji u norveskoj(nokas) su izveli norvezani zajdno sa siptarima.....e sad gde to ljudi da beze od njih???u planine???a to sto se tice lampi to su gluposti,oslo nije sever i nije kao na severu da je godina podeljena na 6-6(6 meseci dan,6 meseci noc)...a to da dan traje svega 5-6 sati to je cista laz...ajd se majke ti malo vise informisi....skokni do ambasade i uzmi brosure pa pocni da citas.....ja kad sam dolazio u Norge ljudi su svasta pricali,sneg citave godine,nemaju poljoprivredu,samo riba i nafta itd....jeste da je najveca zarada na nafti i ribi al imaju oni i deo poljoprivrede gde naveliko siju krompir,jecam,kupus,i jos ponesto....meni se licno norge i svedska nesvidjaju puno samo zbog klime i udaljenosti....zarada je dobra al norge nije industrijska zemlja....danska je vec po meni bolja i dobro se tamo zaradi...po meni najbolja od skandinavskih zemalja....jedan moj savet za one neozenjene a znaju engleski,ako imate nekog u norge dodjite na kratak period,izlazite navece po diskotekama i garant cete nesto nac...ja ih znam dosta koji su na takav nacin dobili papire....ako imate medicinsku skolu ili skolu za kompjutere ili kakvu gradjevinsku skolu e tu bi se lakse moglo doc do nekakvih papira za rad.....

pozdrav...
mIlAnO
 
Odgovor na temu

DAVORNO
davor nikolic
Koppang Hedmark

Član broj: 128579
Poruke: 89
*.35.eidsiva.net.



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2007. u 18:55 - pre 197 meseci
mislim da neki nisu bas upoznati sa zivotom u norveskoj. posto zivim jedno 20 km od lillehammera znam da tamo nema albanske mafije cak sam siguran da nema vise od 10ak albanskih porodica zivi jedno 20ak srpskih porodica upravo sam dobi informaciju da zivi 78 srba u lillehammeru a najvise ima bosanaca somalijaca cecena itd.lillehamer je grad od 25000 stanovnika i ima status veceg grada.inace je je grad doziveo svoj najveci uspon za vreme zimskih oliompiskih igara mislim 94. mislim da je lillehammer jedna od bogatijih opstina u norveskoj. sto se tice posla u norveskoj je stopa nezaposlenosti oko 1,5% i to su uglavnom somalici i norvezani koji zive od socijalne pomoci, posla ima samo za onog ko hoce da radi ali je najveca prepreka jezik koji je kombinacija jodlovanja i kineskog.najbolju prodju imaju doktori koji imaju oko 500.000 kruna godisnje pomnozite to sa 10 dinara dobice te tacnu sumu,mada u principu posla ima za sve struke osim za gradjevince jer je ovde jedno 95% kuca od drveta.ovo je zemlja kao u doba najboljeg titovog socijalizma ovde se i dalje bezi petkom pre tri kuci imaju po 10 pauza za pusenje itd.sto se tice zenidbe neka vam to bude poslednja solucija pri dolasku ovamo jer su zene ovde uvek u pravu i zasticene su kao beli medvedi. sto se mene tice ovo je najbolja zemlja na svetu sa najboljim ljudima na svetu nadam se da cu da ostanem ovde da zivim jebes srbiju i ostatak evrope. pozdrav od davora iz prizrena trenuto na azilu
 
Odgovor na temu

Trend Computers
Milos Milicevic
Norge

Član broj: 90149
Poruke: 19
*.bb.online.no.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2007. u 19:05 - pre 197 meseci
Tako je bre drugare, de si ranije. Sta ima novo kod tebe. E gde cete za Novu? A shabi?
 
Odgovor na temu

DAVORNO
davor nikolic
Koppang Hedmark

Član broj: 128579
Poruke: 89
*.35.eidsiva.net.



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.12.2007. u 19:25 - pre 197 meseci
pozdrav i tebi druze mi slavimo u kampu a vi papirasi verovatno negde u hamaru
izvinjavamo se ostalima ali nisam mogo da odolim da se ne javim drugu koji je u istom kampu u kom i ja ali je trenutno kod neke rodbine
 
Odgovor na temu

Skandy
AB, Canada

Član broj: 152655
Poruke: 944
*.ip.telfort.nl.



+41 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.12.2007. u 11:35 - pre 197 meseci
Pozdrav ljudi, vidim pisete o Norveskoj, a neki od vas su na azilu ili su bili na njemu.
Elim, imam prijatelja u Srbiji koji se sprema da krene put skandinavskih zemalja i da zatrazi azil u jednoj od njih, znaci Svedska, Dansaka ili Norveska. Trenutno prikuplja informacije kakvi su uslovi u svakoj od ovih zemalja, konkretno sta ga ocekuje u slucaju da mu odobre boravak ( posle azila). Zanima ga sta drzava daje u samom pocetku u cemu se ogleda ta pomoc, da li postoji odredjeni period integracije, ucenje jezika i ko to sve placa?
Ono sto je uspeo sam da pronadje to je bilo samo za Svedsku i tu se bas dobro informisao. Posto on zeli da pravi poredjenje ja cu navesti kojim podacima on raspolaze za Svetsku, a vi napravite poredjenje sa Norveskom.

1. Po dobijanju odobrenje za boravak odredjuje se opstina koja ce ga primiti, od opstine dobija stan i neku lovu za opremanje tog istog u iznosu oko 1500€ po clanu porodice.

2. Od socijale se dobija 450€ mesecno po clanu porodice + placane sve dazbine po pitanju stana.

3. Ucenje jezika je obavezno i nemoguce je zaposliti se bez zavrsene te skole.

4. Socijale placa prevoz do skole i nazad.

5. Ima obezbedjenu besplatnu zdravstvenu negu dok je na socijali.

Znaci ne morate osporavati tacnost ovih podataka, on je nekako dosao do njih i on veruje da je to tako, znaci probajte da u 5 identicnih stavki opisete isto to u Norveskoj.
Zanima ga u koji deo Norveske najcesce smestaju ljude kojima odobre boravak? I posto je gradjevinac, koliko se gradi u Norveskoj i kako prolaze ljudi iz te struke, neko je pomenuo da je sve od drveta, a grade li se stambene zgrade i kakav je promet nekretnina?

Hvala u napred svima.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.beobug.com.



+128 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.12.2007. u 17:33 - pre 197 meseci
Ne zivim u Norveskoj, ali sam tamo bio oko 2 nedelje i sasvim slucajno imao sam priliku da razgovaram sa zaposlenima u sluzbi koja pomaze azilantima. Bio je tu i jedan decko iz Konga. Po njihovoj prici u Norveskoj je dobiti azil dosta tesko, a neuporedivo lakse je u Svedskoj. Tako da ti ja preporucujem da pokusas tamo.
 
Odgovor na temu

Skandy
AB, Canada

Član broj: 152655
Poruke: 944
*.cable.casema.nl.



+41 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.12.2007. u 19:54 - pre 197 meseci
Nije on jos odlucio gde ce ici, ali ga zanima ono sto sam naveo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7703271 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.