Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7932695 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

69th

Član broj: 276746
Poruke: 24
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.06.2011. u 20:22 - pre 156 meseci
@Svejeok prica ti je stvarno super:) iskreno se nadam da ce ti se zelja i ostvariti
Ja sam proveo neko vreme u Bergenu i mogu ti samo potvrditi to da su vecina njih veoma dobri ljudi i hoce da pomognu ali na zalost ne zavisi sve samo od te zene koja je iskazala zelju da oce da ti pomogne(zavisi samo u jednom slucaju :D).
Srbija nije u EU i to mnogo otezava stvar, ona tebe ne moze da prijavi u svojoj firmi posto nije posao u struci..procedura ti je slicna kao i za medicinare...viza za trazenje posla ako im je struka deficitarna,onda dalje klasika
Moras da nadjes posao u struci, taj poslodavac prvo mora da oglasi potrebu za zaposlenim..prvo prednost domaci pa EU pa ostali u koje spadamo na zalost i mi :S
Ta zena u svakom slucaju moze puno da ti pomogne na drugi nacin a to je smestaj, hrana i ostalo dok ne stanes na noge i snadjes se:)
Ako krenes za bergen javi se .. :)
Puno pozdrava,

 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.06.2011. u 21:42 - pre 156 meseci
Hvala na savetima. ;) videcemo jos sta ce biti. Ja sam je pitao skoro u vezi svega toga, rekla mi je da je zvala UDi valjda ili sta vec , rekli su kao da nema problema. Realno , ona ima i salon za sisanje pasa , tako da bi ja mislim dobio dozvolu za takav posao , sredjivanje ljubimaca :D haha ja sam je bas par puta pitao isto to sto si mi rekao , jer znam da nemam diplomu , ona kaze da ona kao poslodavacc moze da garantuje za mene bas. sad i ja razmisljam isto kao ti , skroz. rekla mi je da je uzela silne neke papire koje mora da salje u udi , nisam skroz ni ja razumeo , ali pricala mi je o ugovoru , opisu posla , i plati koja ce biti 150 eura bez poreza po danu. kaze da je to miniimum. i kao da ce mi pomoci ako budem dolazio ili bilo sta vec.e mozda bitna stvar je da sam ja dalmatinac , imam hrv pasos, tako da videcemo , mada nisam produzio hrv pasos , od malena zivim u srb.pozdrav i hvala :)
"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

Predrag976
nezaposlen
Beograd, Srbija

Član broj: 285032
Poruke: 3
87.250.50.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?30.06.2011. u 16:41 - pre 156 meseci
@svejok, hvala na podrsci :) raspitacu se i ja ako uspem nekog da nadjem da se razume u veterinu u Norveskoj. Hvala ti puno, i molim te ako stignes napisi ovde na forumu sta si saznao od te zene u vezi veterinara u Norveskoj. Hvala jos jednom. Pozz:)
 
Odgovor na temu

Sasha1980
Sasa Internacionale
Srbija

Član broj: 282458
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.07.2011. u 10:47 - pre 156 meseci
@svejok reci mi molim te na kojoj si to drustvenoj mrezi bio Facebook ili nesto drugo, inace prica ti je bas lepa i zelim ti puno uspeha i da odes u Norvesku.
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2011. u 08:20 - pre 156 meseci
Posto se nisam odavno javljao, trebalo je preziveti taj pocetni period dolaska ovde, trazenja posla i ostalih peripetija... Zelim sve da vas pozdravim na ovom forumu i da kazem nesto: ako nekome treba pomoc oko smestaja u Stavangeru neka mi se javi na mail, toliko mogu i hocu da pomognem svekome ko zeli da dodje ovde.

:-)
 
Odgovor na temu

bambi84
medicinska sestra, bolnica

Član broj: 284844
Poruke: 70
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2011. u 21:58 - pre 156 meseci
Medicman,kako si se snasao, da li je tesko naci posao i koliko dobro si savladao jezik. Ja imam privatne casove i polako ucim.
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2011. u 22:06 - pre 156 meseci
Pa ide druze, nije lako, ali se pregura sve nekako. Ja sam nasao posao relativno brzo, pogodio sam dom gde im trebaju sommer vikar, i odmah su mi zakazali interviju, dobio sve papire u medjuvremenu, i sad se ceka 12-ti. hihihi
 
Odgovor na temu

bambi84
medicinska sestra, bolnica

Član broj: 284844
Poruke: 70
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2011. u 23:15 - pre 156 meseci
kako ti ide razgovor sa norvezanima?
Koliko si i gde ucio jezik?
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2011. u 23:31 - pre 156 meseci
Ucio sam ga 8 meseci u Nisu kod privatne profesorke, a ide sve bolje i bolje. Nezgodno je bilo sto sam ja ucio nukmol, kao i svi mi dole, a ovde, stavangerski dijalet je nesto drugo, ima i bukmola, ali ne tako mnogo, ali navikavam se polako, sve ih vise i vise razumem, a skoro pa mogu da kazem sve sto zelim. Na poslu vodim raport smene, primam i predajem smenu, ide to polako, sto kazu, navikavaju se usi.
 
Odgovor na temu

Klioo
Novi Sad

Član broj: 123033
Poruke: 3
*.dynamic.stcable.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?07.07.2011. u 23:46 - pre 156 meseci
medicman imam jedno pitanje za tebe, e ovako vec duze vreme zelim da se preselim za Norvesku, (san od detinjstva sto se kaze ) trenutno sam nasledio neko imanje koje cu u skorije vreme da prodam ( suma je sasvim solidna) e sad me interesuje sta mi je sve potrebno od papira, dokumentacije, gde se prijavljujem, kakvu dozvolu treba da trazim? Znaci iznajmio bi stan tu kad bi dosao, da li je to moguce? ili moram traziti nekog ko je vec tamo prijavljen, norveski ne znam, pa planiram cim dodjem da se upisem na kurs norveskog jezika, pa kasnije u potragu bilo kakvog posla. Hvala unapred na odgovorima i pomoci.
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.07.2011. u 00:01 - pre 156 meseci
Predugo je da ti sad pisem celi odgovor na to druze, vrati se malo unazad po forumu, sve je vec napisano.
Ukratko: ako nemas zanimanej koje je deficitarno norveskoj, mislim da su ti veoma malo sanse da nesto uradis ovde, pogotovu sto preplavljuju POljaci, Ukrajunci, Rumuni, Bugari, crnci i zuti. Na svakom k oraku ih ima, a zivot ovde je strasno skup, da znas i to
I onovac se stranso lako trosi. Dalje, stan ne mozes iznajmiti bez licnog broja, a da bi njega dobio moras da imas radnu dozvolu. Sve je povezano, ja sad gledam stan neki da iznajmim, i veruj mi, ispod 1000 evra se ne moze naci skoro pa nista normalno, u smislu namesten stan, 40, 50 kvadrata. Ukratko, to ti je to druze, ako imas jos neko pitanje, tu sam.
 
Odgovor na temu

Klioo
Novi Sad

Član broj: 123033
Poruke: 3
*.dynamic.stcable.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.07.2011. u 00:10 - pre 156 meseci
Razumem sve to... cuo sam da je skup tu zivot, ma ja sam ti zavrsio za automehanicara u svoje vreme :) mada se nisam bavio tim poslom, uvek sam radio neke druge poslove, jedno vreme sam ziveo u austriji, uglavnom sam radio kao konobar, pomocnik u kuhinji, sanker, na gradjevini. A reci mi pokretanje nekog privatnog posla tu, otvaranje tipa srpski restoran, kafic, nesto u tom fazonu? A kontam da je oko tog procedura mnogo komplikovanija?
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.07.2011. u 00:17 - pre 156 meseci
Mislom da nije, ako imas sredstva, posto koliko sma video, ovde podsticu ljude da budu preduzetnici.
 
Odgovor na temu

Klioo
Novi Sad

Član broj: 123033
Poruke: 3
*.dynamic.stcable.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.07.2011. u 00:23 - pre 156 meseci
Imam sredstva, to je najmanji problem, dobro videcu jos da se raspitam sta i kako. Hvala ti puno na odgovorima, pa ako u skorije vreme uspem tu nesto da pokrenem, javljam ti se. Veliki pozdrav za tebe i sve najbolje.
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?08.07.2011. u 00:31 - pre 156 meseci
Nema na cemu, sta god mogu da pomognem, tu sam. pozdrav
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.07.2011. u 00:01 - pre 156 meseci
Evo posto je medicman jedan od retkih koji je ostao ovde na forumu i posle odlaska mozda bi bilo zgodno da cujemo prve utiske tipa,grad,zemlja,ljudi,uslovi rada,kolege i tako to,neki generalni prvi utisak,predpostavljam da je sve pozitivno:)
 
Odgovor na temu

bambi84
medicinska sestra, bolnica

Član broj: 284844
Poruke: 70
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.07.2011. u 13:08 - pre 156 meseci
medicman,a jesi li dao u srbiji otkaz ili si uzeo neplaceno?
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.07.2011. u 17:04 - pre 156 meseci
E pa ovako narode:
Uzeo sam neplaceno dole, po novom kolektivnom ugovoru, neplaceno moze da se vozi do sedam godina, sto mi super odgovara...

A sad drugi deo price,No:

Dosao sam ovde 13-og aprila. Imao solidnu srecu, i brzo nasao posao. E sad, grad, Stavanger je zaista prelep, za zivot je odlican. Jedina losa stvar u vezi njega je u tome sto je generalno cela Rogaland regija Saudijska Arabija Norveske. Ovde su smestene sve naftne kompanije, a i vecina busotina nafte, tako da je samim tim i standard veci, pa su i stanovi skuplji. Dalje, sto se tice nrovezana, do sada su moja iskustva sasvim ok. Normalni ljudi, pitaju me nekad u vezi Srbije, ali cisto iz radoznalosti. Navikli su an strance i maximalno ih postuju u svakom smislu. Jednostavno, do sada nije bilo ni jedne situacije u kojoj bih se osecao cudnije nego norvezani.
Sto se tice posla, u pocetko nezgodno, mnogo novih stvari, ali privikava se covek polako na sve. Nije tesko raditi, ali traze konstantnu pazlju i posvecenost. Uslove na poslu, jednostavno necu da komentarisem, jer su to dva sveta u odnosu na one dole.

Ako sam nesto zaboravio da napisem, podsetite me narode...
Pozdrav svima

 
Odgovor na temu

markoknezevic

Član broj: 124766
Poruke: 8
95.180.81.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.07.2011. u 21:55 - pre 156 meseci
Ima li neko Stein på Stein CD za arbeidsbok

Molim vas da stavite link

Hvala veliko
 
Odgovor na temu

markoknezevic

Član broj: 124766
Poruke: 8
95.180.81.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.07.2011. u 22:00 - pre 156 meseci
Mislim na vezbe slusanja! Ne na stampanu knjigu - to imam

Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7932695 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.