Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8000510 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142
Via: [es] mailing liste



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.08.2013. u 13:06 - pre 131 meseci
@mada 77.
"To sto vam stize na engleskom je obavestenje da su prihvatili vase
papire i da vam sada objasnjavaju da ce proces trajati ne znam
koliko...i nesto najbitnije na tom papiru :
PISE DA ONI NISU TI KOJI
CE VAM NACI POSAO U NORVESKOJ (NOKUT) I AKO STE SAGLASNI SA TIM DA IH
OBAVESTITE DA BI ONI NASTAVILI SA OBRADOM PAPIRA!!!
Kazem vrlo vazno i treba da odgovorite da ne ocekujete da vam oni nalaze posao i da nastave sa obradom..."


ja sam poslao 13.8 i ocekujem da dobijem takvo obavestenje ...  zar na samoj aplikaciji nije postojala opcija (cekiraj) gde sam ja saglasan da oni vrsi proveru verodostojnosti mojih diploma?

kako da ih obavestimo: mail-om ili isto saljemo postom??? da posaljem jednu recenicu sa mojim potpisom i eventualno fotokopiju pasosa?
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
93.123.42.1



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.08.2013. u 13:07 - pre 131 meseci
mada77
Hvala puno,vracam se kuci za 7 dana pa cu videti da li je to.
Ima li neki poseban rok do kada treba da im odgovorim,valjda su tu fleksebilni.
Za suprugu i ne znamo da li je i ona dobila jer smo na razlicitim adresama prijavljeni a njen otac ne zna da kuca poruke,tako da cemo i to videti kad stignemo.
jos jednom hvala dobri ljudi.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
93.123.42.1



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.08.2013. u 13:13 - pre 131 meseci
Citat:
cvetanovicmarjan: @mada 77.
"To sto vam stize na engleskom je obavestenje da su prihvatili vase
papire i da vam sada objasnjavaju da ce proces trajati ne znam
koliko...i nesto najbitnije na tom papiru :
PISE DA ONI NISU TI KOJI
CE VAM NACI POSAO U NORVESKOJ (NOKUT) I AKO STE SAGLASNI SA TIM DA IH
OBAVESTITE DA BI ONI NASTAVILI SA OBRADOM PAPIRA!!!
Kazem vrlo vazno i treba da odgovorite da ne ocekujete da vam oni nalaze posao i da nastave sa obradom..."


ja sam poslao 13.8 i ocekujem da dobijem takvo obavestenje ...  zar na samoj aplikaciji nije postojala opcija (cekiraj) gde sam ja saglasan da oni vrsi proveru verodostojnosti mojih diploma?

kako da ih obavestimo: mail-om ili isto saljemo postom??? da posaljem jednu recenicu sa mojim potpisom i eventualno fotokopiju pasosa?

Koliko sam ja procitao pise da moze i emailom da se iskaze potvrda.
Zar nisi slao overenu kopiju pasosa,ja sam im to dostavio jedino ga nisam prevodio jer ima vec na engleskom,ali jesam overio u sudu.
Koliko sam ja razumeo tamo pise da treba poslati kopiju nekog indefikacionog dokumenta.,
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142
Via: [es] mailing liste



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.08.2013. u 13:25 - pre 131 meseci
@jedy023. "Zar nisi slao overenu kopiju pasosa,ja sam im to dostavio jedino ga
nisam prevodio jer ima vec na engleskom,ali jesam overio u sudu.
Koliko sam ja razumeo tamo pise da treba poslati kopiju nekog indefikacionog dokumenta.,"

poslao sam im sve overeno u opstini ...  kazem sada ako im treba potvrda da sam svestan da mi oni nece traziti posao i kako kaze @mada 77 da opet treba da im dam neku saglasnost ... onda da im evenualno postom saljem na jednom listu (u jednoj recenici) da mi je jasno i da sam saglasan .... i da im i tom prilikom opet posaljem fotokopiju pasosa, kao dokaz ko im to salje.... ako, kako kazes moze mail-om, naravno da cu to poslati istoga dana.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.08.2013. u 14:56 - pre 131 meseci
Ima li koga da trazi smestaj u Oslu od septembra/oktobra? Ja isto trazim pa ako je neko zainteresovan mozemo da iznajmino nesto vece pa da podelimo troskove.
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
*.bb.online.no.



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.08.2013. u 15:10 - pre 131 meseci
Citat:
cvetanovicmarjan:
@mada 77.
"To sto vam stize na engleskom je obavestenje da su prihvatili vase
papire i da vam sada objasnjavaju da ce proces trajati ne znam
koliko...i nesto najbitnije na tom papiru :
PISE DA ONI NISU TI KOJI
CE VAM NACI POSAO U NORVESKOJ (NOKUT) I AKO STE SAGLASNI SA TIM DA IH
OBAVESTITE DA BI ONI NASTAVILI SA OBRADOM PAPIRA!!!
Kazem vrlo vazno i treba da odgovorite da ne ocekujete da vam oni nalaze posao i da nastave sa obradom..."


ja sam poslao 13.8 i ocekujem da dobijem takvo obavestenje ...  zar na samoj aplikaciji nije postojala opcija (cekiraj) gde sam ja saglasan da oni vrsi proveru verodostojnosti mojih diploma?

kako da ih obavestimo: mail-om ili isto saljemo postom??? da posaljem jednu recenicu sa mojim potpisom i eventualno fotokopiju pasosa?



Moze i preko meila...ja sam slao i postom i meilom...
evo primera koji sam ja dobio takodje od clana foruma...
samo ovo i to je to...oni ce odgovoriti i za nekih 4 meseca dobijate...


NOKUT
Kronprinsensgate 9
P.O. Box 1708 Vika
NO-0121 OSLO
NORGE
Tel: +47 21 02 18 60
e-mail: [email protected]
Marko Dimitrijevic
s.Grdelica bb
16220 Leskovac
Serbia

Date: 08.03.2013.

APPLICATION FOR RECOGNITION OF FOREIGN HIGHER EDUCATION
Your reference: xxxx

Dear Sirs,

I have received your letter and I have understood your conditions for recognition of foreign higher education. I agree with them and please continue with evaluation.

Best regards
 
Odgovor na temu

sofi1976
sofija mitrović
visa medicinska sestra
brčko,BiH

Član broj: 236289
Poruke: 48
*.teol.net.



+7 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.08.2013. u 15:50 - pre 131 meseci
Pozdrav svima. Ja sam se vratila,imala sam sezonski posao u Aure kommune i sada sam dosla kuci pa cu vidjeti sta cemo dalje.Imam potrebu da ovo napisem.Kada sam krenula ponjela sam neke papire sto sam procitala da mi treba za dozvolu i krenula u nepoznato,dosala tamo dobila ugovor i krenula da trazim dozvolu,prvo sam pitala za onu potvrdu od NAV i sefica mi kaze njoj u policiji to niko nije spominjao i nista od potvrde,pa onda sam odnijela papire na policiju,bez termina,malo mjesto bez guzve i platila 3000 kruna na licu mjesta u kesu i dobila priznanicu...Toliko sam se ja brinila sto nisam imala tu potvrdu od NAVa da izludim i na kraju za 10 dana ja lijepo dobila dozvolu.Kada sam ih pitala pa kako to na sajtu pise treba,oni mi odgovorili,sve zavisi od slucaja do slucaja,od mjesta do mjesta,itd,za sve vazi...
Sofija Mitrović
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.08.2013. u 16:02 - pre 131 meseci
Ovo moze biti zanimljivo nekome.
Posto znate kursevi jezika u Norveskoj su za nas dosta skupi.
Jedini nacin da zaobidjete ovo je da nadjete nekoga ko to radi besplatno.
Necete verovati ali ima preko 1000 ljudi koji u Norveskoj volonterski uce strance.
Tako je i u Oslu i "ponuda" je najbolja.
U Oslu besplatan kurs mozete dobiti preko:
-Katolicke crkve tj. Karitasa Norveska, (ovamo ja idem)
-Crveni krst Norveske,
-Grcke pravoslavne crkve.
Ja sam krenuo proslu nedelju od 14-18h. Mozete da birate da li cete u nedelju ili u petak ili oba dana ali morate da im to potvrdite jer ima mnogo njih sto dolaze na kurs.
Knjige iz kojih se radi su Ny i Norge i komplet od tri knjige preko njih sa popustom od 20% mozete nabaviti i platiti 700NOK.
Pitali mi moze li kopije oni kazu moze :)
Odlicna stvar celog kursa je sto je sve na norveskom iako lik koji drzi kurs zna engleski ali ne zeli da ga koristi i svaka mu cast na tome.
Covek je pisac iz Iraka. Jako sporo se ide ali je kvalitet na zvakanju svega po sto puta.
Cak i da vam je prvi kurs nema sanse da posle njega ne naucite jezik. Meni je cetvrti put da idem na kurs i da opet radimo iz På Vei verovatno ne bih ni isao jer knjigu znam
napamet. I da ne dobija se nikakav sertifikat sto je po meni ok jer sustina je da naucite da pricate a ne da masete papirom. Dosta me vec ljudi pitalo za taj sertifikat i ne mogu
da razumem kako ne kapiraju da je najbitnije znanje. Dzaba nekome i papir iz Bergens ispita kad ne zna da gukne. Ako ste vec dobri sa jezikom lako cete vec poloziti NP3 ili koji vec nivo. Na samom kursu ja i jedan nas iz Bosne, tri zene iz Bugarske, jedna Rumunka i pet poljaka. Balkan za sad vodi. :)
Placa se samo simbolicnih 600NOK po semestru tj. za sest meseci. To je za kafu i birokratiju :)
Inace za ovakav kurs bi ste platili sigurno 5000-15000NOK u zavisnosti od trajanja.
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.08.2013. u 16:53 - pre 131 meseci
Citat:
mihaleks:
Ima li koga da trazi smestaj u Oslu od septembra/oktobra? Ja isto trazim pa ako je neko zainteresovan mozemo da iznajmino nesto vece pa da podelimo troskove.


Možda ja sredinom oktobra-krajem oktobra. Ali jos nisam našla posao, ali imam EU pasoš. Tako da pošalji PP ako do tada bude moglo, ili ja tebi, pa ćemo videti.
Do kraja godine definitivno idem, pa ću i ja mozda postovati da tražim docimera
 
Odgovor na temu

filipps

Član broj: 300457
Poruke: 37
*.mbb.telenor.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.08.2013. u 17:18 - pre 131 meseci
@ mada77

Dobio sam i ja od NOKUT-a taj prvi papir, ali meni nije nista slicno kao u tom tvom sto pise. Bukvalno, nema ni jedne iste recenice. Mozda zato sto sam ja poslao dokumenta u junu (pa su tada mozda promenili tekst odgovora) i dobio odgovor takodje u junu (7 dana kasnije). Uglavnom, ja na svom dokumentu imam 5 pasusa, izgleda nekako ovako:

NOKUT has registered you apllication
...da su primili tvoja dokumenta i da si dobio reference number...

What happens next?
...da pocinju obradu dokumenata, ali da sluzbenik moze dodatno da trazi nesto...

When can I expect to receive the final decision?
...da obrada traje 4 meseca. Ako se ''probije'' termin - bices pismeno obavesten...

Are you applying for further studies or work?
...da mozes ovaj papir da saljes po Norveskoj ako apliciras za posao/skolu. Da sve ovo ne vazi ako imas regulated profession...

Do you have any questions?
...njihova adresa i kontakti...

Remember! (ovo zapravo i nije pasus)
-ako menjas adresu - obavesti ih
-uvek navedi reference number ako ih kontaktiras

I to je to (ukratko). Nemam ja ono boldovano na kraju teksta, da ako zelim da se nastavi sa procesom obrade da ih kontaktiram itd.

Ovo sam napisao radi toga da se zna da postoje i neki drugi ''odgovori'' od Nokuta, da ljude ne uvati odmah panika. Ja cu cekati 4 meseca, a onda cu ih kontaktirati (ako ne dobijem bilo kakav papir...)



Šunke BEZLEBA
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
93.123.42.1



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.08.2013. u 17:46 - pre 131 meseci
Citat:
Gasterbajter: Možda ja sredinom oktobra-krajem oktobra. Ali jos nisam našla posao, ali imam EU pasoš. Tako da pošalji PP ako do tada bude moglo, ili ja tebi, pa ćemo videti.
Do kraja godine definitivno idem, pa ću i ja mozda postovati da tražim docimera :)

Pa bogami mozda i moja supruga,16.sep ide na zakletvu za Hu drzavljanstvo i taj dan ce odma da preda za pasos,tako da ce polovinom oktobra imati EU pasos.e sada uci norveski stim da zna engleski i profesor je informatike pa bi pre u IT bransi,mada sta se nadje bice bolje nego oved.
javi ce mo se jedni drugima na pp.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.directconnect.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.08.2013. u 18:55 - pre 131 meseci
Hvala za čestitke narode :-)

@BACALO
U pravu si, živim u Leknesu. Još ne mogu suditi nešto o ljudima, jako malo vremena sam proveo u Leknesu. Terenski posao, godišnji, kursevi...


BTW jedna od stvari na koju se još nisam navikao je kada kihneš svi te ignorišu. Nema nazdravlje, cheers i slično. Samo glupa tišina.
 
Odgovor na temu

cvetanovicmarjan
Vranje-Aleksinac-Beograd

Član broj: 153905
Poruke: 142



+28 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?21.08.2013. u 22:23 - pre 131 meseci
Poslednjih nedelja ova tema je u vrhu po broju postova i covek ima utisaka da ce svi srbi da se presele u Norge. Medjutim ja cekam vec tri nedelja sa pocetkom pocetnog kursa norveskog jezika i ni jedna skola do danas nema kandidata(mozda zbog odmora)
. Ostavio sam podatke u 7 ili 8 skola.

Ako je neko zainteresovan za ucenje norveskog jezika u Beogradu (pocetni nivo) neka mi se javi na mail, ako mozemo da napravimo grupu... postoje dve skole cija je cena 3500din mesecno, a knjiga pa vei tj a2 nivo se zavrsava za 6meseci, sto je ok jer imas puno casova konverzacije, 2x90min nedeljno, 6meseci - ne preletis kroz gradivo. Ako sam dobro zapisao b1 nivo traje 4 meseci.
E sad, kod ovih skola mogu i dvoje da budu u grupi ali je onda mesecno placanje po 4500din.
 
Odgovor na temu

shane
Nebojsha
Moelv

Član broj: 13248
Poruke: 81
*.bb.online.no.



+19 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.08.2013. u 07:26 - pre 131 meseci
Kome treba På vei 2012, knjiga, radna sveska i CD-ovi ima na piratebay.
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.08.2013. u 09:39 - pre 131 meseci
Ima i u mojim materijalima već duže vremena, samo treba da se pogleda.

 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
93.123.42.1



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.08.2013. u 10:48 - pre 131 meseci
Citat:
Nesh-co: Ima i u mojim materijalima već duže vremena, samo treba da se pogleda.

Ne da ima,nego je sve lepo sredjeno,meni kad god nesto zatreba prvo gledam da li ima kod tebe.
Svaka cast
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

mislis

Član broj: 292587
Poruke: 38
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+11 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.08.2013. u 16:18 - pre 131 meseci
Sta mislite jel istina ovo...?

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/...bogatija-skandinavska-privreda
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.08.2013. u 16:25 - pre 131 meseci
Bolje obrisi to. Gluplji tekst skoro nisam video. U praksi to znaci ama bas nista. Tamo gde je Norveska srbistan nikad nece doci ni blizu a da ne govorim o kvalitetu zivota i svega. Mozes misliti nisu napravili rast od 5%, velika stvar. A novinari kao i uvek naprave bombastican naslova "Norveska privreda posrce". Jos kad bi taj sto je upotrebio tu rec znao sta ona znaci. Sve u svemu ne vredi ni pricati o ovome.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.08.2013. u 16:28 - pre 131 meseci
Citat:
stavasbriga:
Hvala za čestitke narode :-)

@BACALO
U pravu si, živim u Leknesu. Još ne mogu suditi nešto o ljudima, jako malo vremena sam proveo u Leknesu. Terenski posao, godišnji, kursevi...


BTW jedna od stvari na koju se još nisam navikao je kada kihneš svi te ignorišu. Nema nazdravlje, cheers i slično. Samo glupa tišina.


Meni rekose prosit nekoliko puta, kako nema nazdravlje?
 
Odgovor na temu

Gasterbajter
Happy Nation

Član broj: 316741
Poruke: 243



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?22.08.2013. u 17:37 - pre 131 meseci
Citat:
jedy023:
Pa bogami mozda i moja supruga,16.sep ide na zakletvu za Hu drzavljanstvo i taj dan ce odma da preda za pasos,tako da ce polovinom oktobra imati EU pasos.e sada uci norveski stim da zna engleski i profesor je informatike pa bi pre u IT bransi,mada sta se nadje bice bolje nego oved.
javi ce mo se jedni drugima na pp.


Tako brzo? O, pa svaka im čast. Ja sam moj bugarski pasoš čekala 4 godine! Moj brat je predao prosle godine, pa mu ove godine u martu zakayali interviju, pa još čini mi se nije dobio odgovor da li će dobiti pasoš... još ga nema. Inače verujem da je 95% Makedonaca izvadilo bugarski pasoš, s obzirom da sam sve sa njima čekala u podugačkim redovima za predaju dokumenata. Čekali je i par Kineza, da. Bugarski i rumunski se od sledeće godine poravnjavaju sa ostalim EU pasošima, tako da se nadam da neće biti većih problema.

I ja mislim da nemaju "Nazdravlje!" ali sam videla God bless you! Gud velsigne deg! ako je to u upotrebi.

Meni je interesantno što spuštaju poklopac WC šolje svaki put nakon upotrebe. To rade u Španiji isto, npr. tamo na poslu, gde je zajednički WC takođe moraš da dodiruješ tu dasku da bi je spustio, i jako se uvrede ako je ne spustiš za sobom.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8000510 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.