Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7994296 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sladjana6644
Sykehjem
Mo i Rana, Norge

Član broj: 303202
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.05.2012. u 22:45 - pre 146 meseci
Citat:
Mirjana Savicic

Dakle to je za nas.
Unija je nesto posebno drugo i njeno clanstvo ti daje druge vece i bolje mogucnosti,ali o tom golubu na grani ne mozemo ni da mislimo s obzirom gde smo sada.
Pozdrav!


Mirjana...
Moj suprug ima bugarsko poreklo i postoji mogucnost dobijanja bugarskog drzavljanstva za nas. U konzulatu su nam rekli da procedura traje 6 meseci. Kakve su povoljnost za one koji dolaze iz EU? Koje su te bolje mogucnosti ? Mozda ste negde i pisali o tome, ali ja nisam procitala. Mozes li ukratko da nas informises.
ST
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.05.2012. u 22:50 - pre 146 meseci
ja samo da se nadovezem za ovo mislim toi da je pitao.... sve trogodisnje skole specijalno zidari moleri i slicno moraju u policiju da predaju diplome i svedocanstva kao i praksu koju su imali u maticnoj zemlji.... zasto? iz prostog razloga jer za te zanate nema ustanova jos uvek koja verifikuje te diplome te UDI sam odlucuje o tome,da li je to dovoljno ili nije... ukoliko se radila prekvalifikacija diplome u neki od zanata moraju obadve diplome da se predaju.... dovoljna je obicna overa dokumenata apostile pecat nije potreban... tidligarbeidsstart u tim bransama nije moguc... info zadnji put proverena u decembru prosle godine.... na obradu papira se ceka i do 10 meseci....
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.05.2012. u 22:59 - pre 146 meseci
a Miro ovo za stalnu dozvolu... debili zbog tog nekad znaju da traze od dana nove dobijene dozvole jos 3 godine a ne samo 2 meseca dodatna.... imam druga koji je zbog te gluposti tek nakon 8 godina provedenih u norge dobio stalnu dozvolu.... prvi put ga odbili zbog nedostatka mesec dana.... drugi put jer je bio van zemlje vise 10 dana nego sto je smeo...
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?24.05.2012. u 23:49 - pre 146 meseci
Zato ja ne idem kuci vec dve godine...ha ha ha ha.Mene ce pitati jesam li normalna?Salim se...
Ja bokte kao da sam na azilu...

Evropska Unija?Pa ne treba da spajas diplomu sa poslom koji radis.Bitno je da nadjes samo posao.U policiji ti je zadrzavanje pola sata,ne cede te kao limun i to u ratama kao nas.Za zdravsto nema zahteva o 80%,radis bilo koji procenat,ne moras da radis samo kod jednog poslodavca,dakle dodjes nadjes bilo sta da radis predas u policiji ugovor o tome i zavrsio si,imas cekanje od 3-4 nedelje na skattekort i personnumer...ali to je normalno.
Osnovna stvar je da poslodavac nema papiroloske komplikacije sa tobom i da ti radis bilo sta a ne samo ono za sta si obrazovan...Ma,nevidjena pogodnost.

Kaze ova u policiji sledece i pokaza to pismeno:Jedan dan preko 7 nedelja godisnje ako provedes vise van zemlje imaju pravo da te odbiju i ako imas u te tri godine vise od jednog prekida od 2 meseca.Ima jos tacaka,ali ticu se kazni ako si ih dobio u te tri godine...

Zahladnelo kod nas gore...a bila dva dana suncana i neverovatno lepa...skoro pa se poradovala da je leto doslo...

Sladjana,ako imas mogucnost papira EU juri to pod hitno...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

icasj
med.tehnicar,dom zdravlja,sjenica

Član broj: 303196
Poruke: 23
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.05.2012. u 00:53 - pre 146 meseci
Ajde bre Sladjana6644,ukljuci malo i tvoje drugarice sa foruma u taj sezonski posao,pa bilo bi lepo da zajedno radimo a i druzimo se na putu za Norvesku,pozdrav
 
Odgovor na temu

sladjana6644
Sykehjem
Mo i Rana, Norge

Član broj: 303202
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.05.2012. u 06:01 - pre 146 meseci
[quote]icasj: Ajde bre Sladjana6644,ukljuci malo i tvoje drugarice sa foruma u taj sezonski posao,pa bilo bi lepo da zajedno radimo a i druzimo

Moglo bi, samo vidis icasj da i ja jos cekam i nisam 100% sigurna da ce mo ja i suprug ponovo dobiti posao. Rekose nam prijatelji da je najezda Grka i Spanaca na Norvesku. Treba pozuriti.

Mirjana, ja sam se malo dvoumila oko bugarskog drzavljanstva...i to kosta. Hvala ti, razresila si mi dilemu.


ST
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.05.2012. u 13:01 - pre 146 meseci
Pozdrav!!!
kad dolaze pare od feriepenger,jel' sad u junu kad i plata,12-og ili.....
 
Odgovor na temu

nadel
Nada Lekovic
Hemiprodukt, marketing
Srbija

Član broj: 303065
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.05.2012. u 16:56 - pre 146 meseci
P u svakom slucaju bolje nego ovde!
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.05.2012. u 19:34 - pre 146 meseci
Citat:
cveyoni: Pozdrav!!!
kad dolaze pare od feriepenger,jel' sad u junu kad i plata,12-og ili.....



Da druze, ako nisi drugacije trazio feriepenger ti dolazi sad u junu, ali bez plate. U junu dobijas feriepenger umesto [plate, i eventualno isplatu za extra smene ako si ih imao. :-)
 
Odgovor na temu

sladjana6644
Sykehjem
Mo i Rana, Norge

Član broj: 303202
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?25.05.2012. u 20:47 - pre 146 meseci
Moze li neko da objasni - feriepenger- moj Lønnsslipp za zadnjih nekoliko dana rada u NO izgleda ovako:
Lønnsart .......................... Antal............... sats ................... beløp
Paid per hour..................... .....22 ................145,00............... 3221,90
Paid per hour..........................30,28...............145,00.............. 4390,60
Feriepenger m-skatt .............................................................. 3416,00
Tax ( 7612,50) .....................................................................1556,00 -U minusu
Forskuddstrekk% (3416,00) ............................................... .....1229,oo - U minusu

til utbetaling........................................................................8243,50

Sta se desava sa feriepenger dalje a sta sa skatt.



ST
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.05.2012. u 16:12 - pre 146 meseci
Pa ajde da probam...
Ja znam moj lønnslipp,pa mozda...

Placali su te po satu 145 kr.Imas dve kategorije,u jednoj stoji 22 sata u drugoj 30,28...ali satnica je ista.Ne vididm nikakve dodatke za vikend,ili rad popodne gde bi trebalo da imas neke dodatke po satu.Dakle,to preskacem.
Feriepenger...dakle po norveskom sistemu je to ovo:Radis 12 meseci u godini,imas 5 nedelja odmora.Ljudi koji imaju fastlønn(dakle stalnu mesecnu platu,ne mora da bude stalan posao,vec rade kao vikar isto ali imaju stalnu mesecnu platu) dobijaju tu platu 11 meseci u godini a juna meseca im tu stalnu platu skidaju a daju im FERIEPENGER.A to je 12% od tvoje ukupne godisnje zarade.Zato se kaze da je junska plata uvek dosta veca.Kada radis bez te fastlønn,isto dobijas feriepenger.Feriepenger dobijaju svi.To je zakonski regulisano,kako god da radis i gde god da radis.
Tebi ovde pise feriepenger med skatt(dakle sa porezom),to je i logicno,ali ako ti zelis da ti se isplati taj feriepenger ranije postoji period kada ti moras da platis porez na to.Pa ovako:uzmimo primer da si radila od maja do septembra i za to vreme si zaradila neke pare.Ukoliko ti u oktobru te iste godine hoces da ti se isplati taj feriepenger,moras da platis porez na taj novac,a to je glupost uraditi.Ako sacekas sledecu kalendarsku godinu,dobijas te pare bez da moras da platis porez a obicno je da se taj novac isplacuje u junu.E to je feriepenger.
Ovo tax nisam imala ranije prilike da vidim,ja nemam to i ne znam sta je.
Porez na svoju zaradu moras da platis svako i uvek.

Ja se ogradjujem jer ti si radila sezonski,mozda su tada neka drugacija pravila ali sto se pojmova na lønnslipp-u tice ja sam prokomentarisala ono sto je zajednicko za sve.

PS.Ako si radila prosle godine...zaradila si neki feriepenger,i ako nisi trazila da ti se isplati ranije ili ako ti oni nisu isplatili to,treba sada u junu da dobijes te pare.Kazem,samo u slucaju ako te pare vec nisi dobila.I jos jednom naglasavam i ponavljam,to je ipak sezonski posao bio i ne znam da li su pravila oko isplate tada drugacija.Ja sam napisala uopsteno pravilo kada si na obicnoj dozvoli.
Toliko,pa ako ti je nesto pomoglo,dobro je a ako nije...zaposlices se opet pa tumaciti ponovo...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?26.05.2012. u 17:39 - pre 146 meseci
Izvor "Fagbladet" - Prosle godine je preko 2 miliona ljudi iz zone Evropske Unije ostalo bez posla,bilo da je drzavni ili privatni sektor.Najteze su pogodjene Spanija i Grcka,sa 24,1% odnosno 21,7% nezaposlenosti. Onda nije ni cudo sto Spanci napadaju trziste rada Norveske.

Iz EU zone,najnizu stopu nezaposlenosti ima Austrija(4%),pa Holandija(5%) i Luksemburg(5,2%).
NAV je izracunao za 2011-tu god da je nezaposlenost u Norveskoj 2,6%.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.215.70.134.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?27.05.2012. u 11:39 - pre 146 meseci
Znali neko, moze li da se prilozi za produzenje radne dozvole,Fast ugovor ili mora da bude ogranicen datumom!? Ili ce pak U Policij sami da ogranice na godinu dana? Hvala unapred!
 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.05.2012. u 01:01 - pre 146 meseci
Jel moze neko malo da se raspise o klimi mesta gde se trenutno nalazi? Kakvo vam je ovo prolece , do kada je bilo snega ? Ima li ga jos MOZDA negde ? Do kada ocekujete da ce vam trajati leto. Dajte malo neke zanimljivosti...
"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

mirjana2202
mirjana2202
dzkd
Prijedor-Svedska

Član broj: 303424
Poruke: 10
62.68.127.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.05.2012. u 11:01 - pre 146 meseci
Pozdrav Sladjana,ako mozes da mi malo detaljnije objasnis kako si dosla do sezonskog posla u Norveskoj,i koji nivo znanja jezika oni zahtjevaaju,ja planiram da trazim nekakav takav posao posto nisam medicinske struke,zavrsila sam za kuhara ali nemam iskustva.Mislila sam da trazim posao u ski centrima,nebitno sta,cistacice,sobarice,pomocni radnik u kuhinji.Ako mozes da napises gdje i kako traziti posao i da li je potebno da imas nekoga tamo u Norveskoj,posto ja nemam nikoga.Pozdrav
Mirjana B
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.05.2012. u 11:12 - pre 146 meseci
Citat:
Svejeok: Jel moze neko malo da se raspise o klimi mesta gde se trenutno nalazi? Kakvo vam je ovo prolece , do kada je bilo snega ? Ima li ga jos MOZDA negde ? Do kada ocekujete da ce vam trajati leto. Dajte malo neke zanimljivosti...

Mogu ja ukratko za Bergen. Kisa pada veoma veoma cesto, recimo skoro svaki dan a ako ne svaki dan onda dva od tri dana. Al nije to kisa da sipi i lije, nego pada sat-dva, ili manje, i to bude samo onako vise kao da kaplje vlazno nego sto pada kisa, i to prodje kroz sat ili tako nesto. Znaci statisticki pada svaki dan skoro, al ne pada po ceo dan, i nikad ne grmi i nije bila oluja ove godine ako se dobro secam. Prolece je predivno, evo vec skoro 10 dana uzastopce je ovde sunce, majce na kratke rukave i sorcevi su na sve strane, valjda je bilo 27C. Svi se suncaju u svakom parku, gde god je trava tu neko rostilja i sunca se. Posto sunce traje do 8-9 uvece, a mrak pada nesto posle 11. Snega nije bilo u gradu ove godine skoro uopste, mislim da je bio dva dana nesto sitno, a na okolnim planinama ga ima. Prosle nedelje smo bili na Ulrikenu i slikali se u snegu. Nije to ceo vrh u snegu, nego se negde u senci zadrzalo par kvadrata snega. Preprosle nedelje smo bili malo dublje u norvesku, prema fjordovima, i tamo sneg veje i ima ga preko metar. Leto ocekujemo da ce trajati do utorka ili eventualno do srede, kada najavljuju oblake i kisu ponovo. Juce smo bili na plazi gde se ljudi masovno suncaju i kupaju u moru, piju i zaebavaju se. Kao da si na moru u Bergenu (da ne kazem da jesi).

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.05.2012. u 14:47 - pre 146 meseci
Cveyoni,druze...dodatke za Pinse turnus ce da uplate u julu...barem smo mi tako organizovali ovde...

Surbat...druze,mozes ti da predas ugovor na koliko god...dakle,ako predas fast jobb ugovor,dozvolu dobijas na tri godine,a posle toga stalnu,ako u ugovoru ti stoji 1 god dobijas na toliko ako pise 6 meseci dobijes na toliko dozvolu.Oni se drze onog vremenskog intervala koji pise u ugovoru.Jedino sto za fastjobb se ne daje odmah stalna dozvola vec prvo na tri godine pa onda...Ne mogu u policiji da ti daju dozvolu na 6 meseci a tvoj ugovor je npr.na 1 god...to ne rade.

Klima...joj,ima li potrebe da Vas sve na forumu zajedno pozdravim iz Tromsa u kojem je jutros padao sneg...ali ne dugo.Generalno,od tog toplog talasa koji je aktuelan sada na jugu,mi smo na severu ukacili dva topla dana...S obzirom gde smo,dosta je i to...Sada je dosta hladno,pada i kisa ali kazu treba se radovati losem maju jer bice lepo leto...pa ajde da im verujem...
Pozdrav!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.05.2012. u 14:56 - pre 146 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: ...dakle,ako predas fast jobb ugovor,dozvolu dobijas na tri godine,a posle toga stalnu,ako u ugovoru ti stoji 1 god dobijas na toliko ako pise 6 meseci dobijes na toliko dozvolu....

Mali komentar samo, meni u ugovoru pise permanent contract a dobio sam dozvolu na godinu dana, ne na tri... nakon toga mozda mi daju jos dve, a mozda opet dva puta po jednu

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.05.2012. u 16:27 - pre 146 meseci
Hm...dakle,u zdravstvu kada dobijes fastjobb dozvola je na tri godine do stalne dozvole.
Mada imas i na forumu inzenjere koji su za stalan posao dobili na tri godine dozvolu,dakle nije samo zdravstvo.
Zavisi sta ti tacno pise u ugovoru...ali ako imas stalan posao trebalo bi da dobijes na tri godine.
Mada opet UDI...obradjuje administraciju za svakog pojedinacno...

Imas li dakipro neki datum na ugovoru ono od do...jer ako nemas,plus ti stoji da je posao stalan,i tvoja diploma odgovara poslu koji radis,trebalo bi da je dozvola na tri.Ali ako nesto od ovoga izostaje,mogu da daju na manje...
Ne mogu samo da skrate datume koji su vec napisani na ugovoru.

NB!U najvecem broju slucajeva je tako,ali uvek i u svemu moze biti izuzetaka,ne zaboravimo da je ovde rec o norveskoj administraciji i da mnogo toga napisanog igra ulogu kao i to koja je firma u pitanju,oblast rada,kvalifikacije itd.
Kada se kaze ja imam permanent contract...sta uz to imas jos,koji sektor rada,tvoje kvalifikacije itd.
Za drzavni sektor je prilicno jasno.

[Ovu poruku je menjao Mirjana Savicic dana 28.05.2012. u 18:02 GMT+1]
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.87.202.84.customer.cdi.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?28.05.2012. u 17:18 - pre 146 meseci
Nema krajnjih datuma, pise na pocetku ugovora (isto je pisano i u UDI offer of employment) da je posao za stalno, probni period tri meseca, otkazni rok isto tri meseca (racuna se od zadnjeg dana tekuceg meseca). I generalije, sta je posao i sta su duznosti i obaveze obe strane, prilicno uopsten ugovor.
Ali je verovatno razlog dozvole na godinu dana to sto imam diplomu srednje i radno iskustvo da bi bio skilled worker. A mislim da sam procitao da je jos neko iz nezdravstva isto dobio diplomu na godinu dana, ali iskreno mislim da to nije neki veliki problem, samo treba da se setim tamo za 8-9 meseci da je obnovim, tj da apliciram za produzenje. ili ima nekih ostalih zackoljica?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7994296 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.