Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8004182 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milicakaraburma

Član broj: 301914
Poruke: 14
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2012. u 11:43 - pre 147 meseci
Pozdrav svima sa foruma.Nisam nista pisao par dana jer sam bio malo zatecen nacinom komunikacije,ali posto sam nov ne bih to komentarisao,smatram da je nepotrebno.Lako je pricati sa pozicije nekoga ko je uspeo na ovaj ili onaj nacin,sigurno da nikome nije bilo lako i da je svakome svoja muka najteza.Mi koji smo i dalje u ovoj tuznoj zemlji a pokusavamo da odemo je za sada najgore.Kako sam ukapirao vecina vas su medicinari,pa bih molio ako ima nekoga da je u Norge naso posao,a da ima zavrsen moj faks,da ponovim bezbednost neka pise,jako su mi potrebni prijateljski saveti.Ja i dalje neumorno konkurisem,ali ocito da im moj profil i nije potrban,u stvari gde god da konkurisem prijavi se njih milijardu i to gomila norvezana,pa je logicno da ce njih pre primiti nego mene kao stranca i to jos iz nase tako populane drzave.Pisite molim vas ako imate neki koristan savet.Puno pozdrava svim forumasima.
 
Odgovor na temu

flink

Član broj: 283527
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2012. u 12:06 - pre 147 meseci
Vec je bilo govora o ovome ali ako pomognem da shvatis sustinu vredno je ponoviti. Mi nismo u EU tako da za nas vaze posebna pravila. Dakle, mozes da radis iskljucivo onaj posao za koji si skolovan , dakle, u tvom slucaju ono sto podrazumeva tvoja struka, to je uslov da bi dobio radnu dozvolu. Tvoje zanimanje verovatno nije deficitarno i jako je mala verovatnoca da se neki poslodavac toliko zaninteresuje za tebe da bi prosao kroz tu proceduru zvanu "radna viza" ukoliko ima sasvim dodvoljno kandidata u Norveskoj, a zatim i u EU. Dodatno otezavajuca okolnost je sto konkurises iz Srbije, pa ako imas neku mogucnost da boravis u Norveskoj jer pretpostavljam da nisi tek tako dosao na ideju da konkurises za posao bas u Norveskoj, onda pokusaj direktno tamo, to povecava sanse. Ali, sve u svemu jako je tesko, to je realnost.
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2012. u 12:22 - pre 147 meseci
Kako je vec bilo govora o tome, i svi kazu da "mozes da radis iskljucivo onaj posao za koji si skolovan" da ponovim pitanje opet, da li se to odnosi i na skilled worker-e? Ili kad kazete to za skolu onda podrazumevate da pricamo o drzavnim firmama i/ili o medicini?
Recimo, moj cale je zavrsio za elektricara, ali covek ceo zivot sedi uz kompjutere i dobar je programer (nije, al nema veze), i on od privatne firme ovde dobije posao, zvanicnu ponudu na UDI papiru, ima sve ostale potrebne papire i ponudu za posao, i dovoljno visoku platu, i sve zivo sto treba da bi radio posao i sve sto pise da je potrebno za Skilled Worker boravisnu/radnu dozvolu.
Da li neko zna nekog, ko je u istoj/slicnoj situaciji da je dobio posao, i da to moze da potvrdi?

Ja recimo imam srednju skolu "Elektrotehnicar racunara" sto nije programer, a dobio sam posao programera jer sam se za to skillovao van skole, ali opet moja diploma moze da se "protumaci" kao neko ko ima veze sa tim sto radim, jer ljudi cim cuju da si nesto skolovan na kompjuterima, odma misle da si ti programer/serviser/administrator...

Da li neko zna nekog ko je dobio boravisnu jer je Skilled Worker, a nema odgovarajucu skolu ali ima dovoljno skill-ova tj iskustvo da bi bio Skilled, i ima ponudu za posao kao recimo programer ili dizajner? Znaci neko ko je zavrsio skolu za masinca a radi kao programer, neko ko je zavrsio skolu za medicinu a ima ponudu posla za posao arhitektu i sl.

Opet, znam da moze da bude al ne mora da znaci, ali ako neko ima konkretan info i zna nekoga ko to moze i ima, hvala unapred.

 
Odgovor na temu

flink

Član broj: 283527
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2012. u 12:44 - pre 147 meseci
Kada su programeri u pitanju pretpostavljam da nije toliko bitno da li je to elektrotehnicki, masinski ili neki drugi fakultet, ukoliko osoba poseduje kompetencije da obavlja taj posao, a to dokaze i pokaze, to je veoma deficitarno zanimanje i ima ogromnu prohodnost svuda u svetu pa i u Norveskoj. Poslodavac je tu kljucna figura jer on zeli da zaposli tu konkretnu osobu i lepo napise da nije mogao da pronadje adekvatnijeg kandidata za taj posao, zadovolji kriterijume u vezi sa platom i radnim uslovima koje UDI zahteva i osoba bez problema dobije radnu vizu.

http://www.udi.no/Norwegian-Di...idence-permit/Skilled-workers/

Naravno da neko ko je zavrsio medicinu ne moze da radi kao arhitekta, i vice-versa.
 
Odgovor na temu

flink

Član broj: 283527
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2012. u 12:55 - pre 147 meseci
Ovde je sve lepo objasnjeno.
http://www.udi.no/Global/UPLOA...rt_Skilled_workers-EN_1010.pdf
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2012. u 13:12 - pre 147 meseci
Hvala na linku, citao sam ga i ranije barem 50 puta dok sam trazio posao za sebe. Takva osoba bi cenim ga upala u ovaj slucaj
"Special qualifications. You must have gained expertise through professional experience of a certain duration, possibly in combination with other training (courses and similar). If there is a formal education in the field in question, your level of expertise must be approximately equivalent to the level of such education. A permit is only granted on the basis of special qualifications in exceptional circumstances."

Ovaj zadnji deo mi zapada za oci "A permit is only granted on the basis of special qualifications in exceptional circumstances."
Zato i pitam da li neko zna "konkretan" slucaj nekog fizickog coveka koji je dobio dozvolu, a zavrsio je recimo trgovacku skolu, a sad radi kao web dizajner sa 5-10 godina iskustva.


 
Odgovor na temu

flink

Član broj: 283527
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2012. u 13:21 - pre 147 meseci
Pretpostavljam. Programeri su posebna prica, verovatno da postoji takav neki slucaj, tu je vaznije primenjivo znanje od skole. Ali svejedno mora da ima ili kurs ili radno iskustvo koje kompenzuje nedostatak zvanicnog obrazovanja. Recimo kada su knjigovodje u pitanju, u Norveskoj gotovo isti tretman ima zvanicno obrazovanje i dugogodisnje iskustvo bez adekvatnog akademskog obrazovanja, ali to vazi za njihove drzavljane.
 
Odgovor na temu

gerrard burler

Član broj: 297419
Poruke: 30
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2012. u 14:41 - pre 147 meseci
Ajde sad kada ste se raspisali o poslu i dobivanju dozvole evo prilike za jedno pitanje.
Svuda postoje iznimke i nekakve rupe u zakonu pa sigurno i tamo evo pitao me jedan prijatelj kako bi najlakše došao u Norvešku pazi pitanja da se ubiješ ne znam ni kako ču ja proći sa medicinskom,a ne on sa trogodišnjom stolarskom(ne podcijenjujem školu ni zanimanje).
Recimo da dobije posao na nekoj farmi kao fizička radna snaga dali bi onda mogao dobiti dozvolu jer tu škola nije potrebna.
 
Odgovor na temu

flink

Član broj: 283527
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2012. u 14:49 - pre 147 meseci
Stolar je odlicno zanimanje, to je Skandinavija, montazne drvene kuce. Postoji sansa, moguce preko agencija koje angazuju nase radnike, ali ne znam konkretno da odgovorim, pa ne bih duzila.
 
Odgovor na temu

gerrard burler

Član broj: 297419
Poruke: 30
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2012. u 15:05 - pre 147 meseci
Slažem se ja s tobom što se stolara tiće ali to je samo na papiru pojma on nema o tome nije to nikada radio jedino mi je palo na pamet na farmu kao fizikalac ali onda je pitanje dozvola-škola-škola-dozvola treba ili ne.
 
Odgovor na temu

flink

Član broj: 283527
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2012. u 15:22 - pre 147 meseci
Kada su farme u pitanju postoje volonterski poslovi, sezonski poslovi.. ranije na forumu su ostavljeni mnogi korisni linkovi, u tom slucaju ne treba nikakva potvrda da je osoba kvalifikovana za taj posao.
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2012. u 15:37 - pre 147 meseci
Citat:
dakipro: ...Znaci neko ko je zavrsio skolu za masinca a radi kao programer...

Opet, znam da moze da bude al ne mora da znaci, ali ako neko ima konkretan info i zna nekoga ko to moze i ima, hvala unapred.


Dakipro, verovatno si čitao forum od početka, tamo je pisano o tome...konkretno mislim na Dekibre-a. On je upravo to što ti navodiš...tj. pitaš...on je mašinac, a radi kao programer.
E sada, da li to važi da tako mogu da se zaposle samo oni koji su dobri kao programeri ili ne to ne znam.

Pozdrav


Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2012. u 18:39 - pre 147 meseci
Citat:
dakipro: Kako je vec bilo govora o tome, i svi kazu da "mozes da radis iskljucivo onaj posao za koji si skolovan" da ponovim pitanje opet, da li se to odnosi i na skilled worker-e? Ili kad kazete to za skolu onda podrazumevate da pricamo o drzavnim firmama i/ili o medicini?
Recimo, moj cale je zavrsio za elektricara, ali covek ceo zivot sedi uz kompjutere i dobar je programer (nije, al nema veze), i on od privatne firme ovde dobije posao, zvanicnu ponudu na UDI papiru, ima sve ostale potrebne papire i ponudu za posao, i dovoljno visoku platu, i sve zivo sto treba da bi radio posao i sve sto pise da je potrebno za Skilled Worker boravisnu/radnu dozvolu.
Da li neko zna nekog, ko je u istoj/slicnoj situaciji da je dobio posao, i da to moze da potvrdi?

Ja recimo imam srednju skolu "Elektrotehnicar racunara" sto nije programer, a dobio sam posao programera jer sam se za to skillovao van skole, ali opet moja diploma moze da se "protumaci" kao neko ko ima veze sa tim sto radim, jer ljudi cim cuju da si nesto skolovan na kompjuterima, odma misle da si ti programer/serviser/administrator...

Da li neko zna nekog ko je dobio boravisnu jer je Skilled Worker, a nema odgovarajucu skolu ali ima dovoljno skill-ova tj iskustvo da bi bio Skilled, i ima ponudu za posao kao recimo programer ili dizajner? Znaci neko ko je zavrsio skolu za masinca a radi kao programer, neko ko je zavrsio skolu za medicinu a ima ponudu posla za posao arhitektu i sl.

Opet, znam da moze da bude al ne mora da znaci, ali ako neko ima konkretan info i zna nekoga ko to moze i ima, hvala unapred.



odnosi se na sve... ako imas skolu za stolara ne mozes da radis kao trgovac... ako imas skolu za ekonomistu ne mozes da radis kao stolar... e sada ako imas neki masinski fax a imas iskustvo s programiranjem i sefu se svidis moguce da ces dobiti posao ali je pitanje na koju budalu u UDI ces da naletis da li ce on posao da odobri ili nece....

imam 4 konkretna primera i svi su imali mnogo vece skole u realnosti a trazili su posao stolara, i imali su cak prekvalifikacijsku diplomu za stolara... dobili posao u norveskoj firmi ali nisu dobili radnu i boravisnu dozvolu jer nemaju osnove da im je dadnu bez obzira na sve ispunjene uslove jer nisu konkretno skolovani samo za to... prekvalifikacija diploma mora biti odradjena kako oni to ovde zahhtevaju a ne bilo kako.... 3 primera su mi sa stolarskom skolom a jedan je s vrticem... devojka koja je zavrsila za ucitelja kod nas dobila je posao kao vaspitacica i nije dobila radnu i boravisnu dozvolu...

ne znam ni jedan slucaj da ima ovu skolu a radi deseti posao a sam na osnovu sebe je dobio radnu i boravisnu dozvolu ovde dakle nije se udao/ozenio...

elektricar tesko da ce dobiti posao programera... a radnu dozvolu sigurno nece dobiti... jer sam to zvala licno UDI i pitala za moju sestru jer ona ima srednju elektro i fax za programera... ali sam ja pitala za elektro skolu tada jer nije bila zavrsila fax rekli su da ne moze... bez obzira sto joj je smer bio racunari i programiranje u srednjoj... a i za posao programera su trazili konkretno koje programe sta kud kako ne razumem se toliko al iznam da sam sve to morala da im kazem...
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.15.34.95.customer.cdi.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2012. u 18:56 - pre 147 meseci
Epa, zanimljivo ondak... znam momka koji je dobio posao ovde kao web dizajner, a ima neku srednju, nisam siguran sta tacno. Al mislim da ce da proba da nakupi preporuke te da proba kao neko sa dovoljno iskustva pa sta mu bude.
Inace, kad smo kod dozvole kolko da se pohvalim, samo sto me zvao direktor i rekao da mu je stigla kopija moje radne dozvole (on je bio "ovlasceno lice" pa mu je zato stiglo) da mogu da radim kao php programer u firmi na godinu dana. Srednja sprema za "elelktrotehnicar racunara" (sta god to bilo) i ~6 godine radnog iskustva
Za dozvolu sam predao 22.02. u centru Bergena, posle 5-6 dana sam dobio papir za "early employment" (otisao sam u policiju i trazio licno), posle otprilike 2 nedelje sam dobio skotov karton iz poreskog i danas je stigla dozvola dva meseca kasnije.

A pre toga sam predao bio u BG ambasadi, pocetkom decembra i opet posle dva meseca je stiglo resenje, tada negativno jer je na ugovoru pisao datum do kada moram da pocnem da radim, i dok je slucaj stigao na razmatranje taj datum je istekao te ponuda nije vise bila vazeca. Pa sam opet predao umesto da se zalim, platio po novom 2500 noka (ili kolko je vec) da bi mogao da dobijem Early scheme. Malo bese komplikovano, ali dozvola je konacno tu. Inace se ovde zaista uci strpljenje, na tezi nacin.
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2012. u 19:13 - pre 147 meseci
nista ne moze da izgubi ako pokusa... jer kao sto rekoh nikad covek ne zna kakav je taj u cije sake dodju tvoji papiri....

Cestitam sada si zavrsio prvi korak... Srecno dalje


P.S. proveri da li su ti priznali tih 6 godina iskustva,ako nisu nek to urade,jer posle znaci mnogo
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

gargamel011
gargamel
beograd

Član broj: 24788
Poruke: 126



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2012. u 20:01 - pre 147 meseci
Citat:
sttefan: Dakipro, verovatno si čitao forum od početka, tamo je pisano o tome...konkretno mislim na Dekibre-a. On je upravo to što ti navodiš...tj. pitaš...on je mašinac, a radi kao programer.
E sada, da li to važi da tako mogu da se zaposle samo oni koji su dobri kao programeri ili ne to ne znam.

Pozdrav


Da ali dekibre, nisi dobro ispratio, je imao Microsoft sertifikate koje je prilozio kad je aplicirao za dozvolu.
@ Daki
Potpisujem sve sto je rekla Kelly, znam masu ljudi iz firme koji su aplicirali i bili odbijeni jer nemaju adekvatnu kvalifikaciju to je
zvanican odgovor iz UDI-ja. Inace imaju iskustvo od 15 godina rada na poslovima za koje su aplicirali i stvarno su majstori za
posao cak i reference firme na memorandumu na engleskom i nije vredelo.
A sto kaze Kelly zavisi i na koga ces naleteti u UDI-ju.
Good luck is often with the man who doesn't include it in his plans!!!
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2012. u 22:14 - pre 147 meseci
gargamel011,

E sad malo ja da krenem u stilu onih nesrećnih poruka od pre par sati (a srećom izbrisanih)..."Ma ja jesam dobro ispratio...nego si ti...znaš...i ti si još ...i ovo ...i ono...i ..."
Ma šalim se naravno!!! Dakipro je pitao konkrentno za stručnu spremu, to je i dobio kao odgovor od mene, a jeste Deki imao puno sertifikata i još veću gomilu iskustava, ali tada još uvek nije imao autorizaciju svog obrazovanja kao mašinski inženjer niti mu je to neko tražio, to je odradio skoro godinu dana nakon dobijanja posla...to nije bio uslov...ali jedan je Deki.

Aj živeli.
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.15.34.95.customer.cdi.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2012. u 22:29 - pre 147 meseci
Ja se iskreno nadam da ce imati srece jer je to "kao" IT struka, web dizajner. Potrazicu sutra na netu listu deficitarnih zanimanja, bese ima to negde i na forumu ovde, mozda neko ima sveziju listu ili link pri ruci. A zvacem i UDI ujutro da pitam i njih sta oni misle o tome.
Hvala svima na podeljenom iskustvu
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.04.2012. u 23:08 - pre 147 meseci
E sad...malo pre malo šale, a evo sada nažalost malo brige...citat sa UDI-jevog sajta:

"Sist oppdatert 08.03.2012
Publisert 08.03.2012

De som søker om familieinnvandring, må dokumentere at personen som bor i Norge (referansepersonen) har hatt en inntekt på mer enn lønnstrinn 8 (NOK 232 400) i siste ligningsår."


Što u prevodu znači da osnovna plata helsefagarbeidera sa 80% stilling-a i bez radnog iskustva od više godina nije više dovoljna za spajanje porodice! Tj. oni koje ovo tangira neka jure poslodavce za neki procenat stilling-a više...makar za ta tri meseca, čije će slipove od plate priložiti prilikom podnošenja zahteva za spajanje porodice.
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.04.2012. u 00:36 - pre 147 meseci
Davorno,prepoznah se pod tackom broj 4,iz tvog razumnog posta.Ha ha ha ha!Pozdrav.

Stefane,zasto da juri,kada prelazi tu cifru.Dakle,ogradjujem se naravno jer ide od opstine do opstine ali to je plata asistenta za ovu cifru koju si ti naveo,cak je i veca.
Doduse,ako idu prema onoj tabeli zvanicnoj da ne sme ispod toga,i to je tada na granici.
To je realan zahtev za njihove strane,treba da prehranis porodicu,ne znaju oni koliko vas radi,tj.da li i supruznik koji dolazi ce da radi i sta da radi...plus jezik.

Jedno pitanje:Da li je neko kupio auto,srednje neko polovno ne sad neko besnilo,registrovao ga i slicno,kakve je okvirne troskove imao?Ne mora nista precizno,okvirno.Da li mora da ima neke obavezne godisnje kontrole,koliko to kosta,sve u svemu imanje auta,troskovi?


Dakle,pre ulaska u ovu pricu oko dozvole da znas koliko taj sport uopste kosta,isplati li se to.Za benzin znam,to ne treba.Ako neko od ovih muskih ovde koji su malo duze u Norge zna,neka napise koje slovo.Ranije smo samo o troskovima dozvole pisali.Hvala.
Ps.Nadjoh sajt autodb.no Davorno je pisao o tome ali bila je 2007-a.
Da se razumemo,svi mi znamo da bi bilo lepo voziti ovde i da je to jakooo prakticno ali nivo godisnjih troskova za auto me interesuje...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8004182 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.