Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8011695 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2012. u 13:20 - pre 147 meseci
Vidim BlondySu nismo se razumele.Dakle,kada sam rekla 10% da mozes da radis ja nisam mislila to bukvalno,rekla sam u prethodnoj recenici da tebi kada si u EU nije bitan procenat na poslu za dozvolu,mozes da radis bilo koji procenat,npr.23%,38%,100%,80%,10%... sve zive procente.Skolu si uzela u Srbiji i sada ces postati drzavljanin EU.To ipak ne znaci automatski priznavanje diplome za spl,jer i pored tvog statusa EU mora i skolsi program da bude usaglasen,a kod nas to nije slucaj.Jer tvoje pitanje glasi da li ti dobijas automatski sada sa madjarskim pasosem autorizaciju za spl?Obrazovanje ti je iz Srbije,narocita razlika je da je to kod nas nivo videregående skole a kod njih Høyskole.Da si tu skolu uzela u Madjarskoj,bilo bi odmah jer ja mislim da kod njih to nije videregående skole.
EU pre svega tebi daje mogucnost da radis i bilo koji drugi posao koji nema veze sa medicinom,sto npr.ja u moje prve tri godine zivota ovde ne mogu,jer ja nisam dosla iz zemlje EU.
Papire si poslala sa nasim pasosem u SAFH?Jel tako...e zato sam ti rekla da kada dobijes madjarski pasos mozda da posaljes opet ako uopste ima neke izmene...
Dakle,na to sam mislila.Gledaj na EU status tvoj sada novi kroz prizmu mogucnosti da radis bilo koji posao i da te procenat ne zanima.Dakle,to znaci da mozes i da udjes u neki dom i kazes da hoces da radis kao tillkalingsvikar to jest po pozivu bez ikakvih problema,a veruj mi moja iskustva govore da se na taj nacin moze raditi i 100% mesecno.Mi ostali to ne mozemo,mi moramo da imamo procenat i to visok,min.80%.Dakle tvoje sanse za posao su milion puta vece od nas ostalih.Jel me razumes?

Politika je sledeca:Za tvoj licni polozaj na poslu opstina mora da odobri odredjene procente nekoj ustanovi npr.u zdravstvu.Za te procente opstina mora da bude spremna da ih finansira.E tu lezi zec zasto su procenti niski i zasto ne zadovoljavaju potrebe za nasu dozvolu.Razumes?
E sada...tebe to ne zanima,ti si iz EU.Tvoj kljucan problem je da si uzela obrazovanje u Srbiji i da bez obzira sto si drzavljanin EU,stoji ti na diplomi Srbija,nivo srednja skola.Dakle,clanice EU imaju i usaglasene programe.

Kelly,pomoc?Jel sam u pravu za ovo?
Jer ovo je problematika vise politicke prirode...da se razumemo.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

rsasanis
Nis
Nis,Srbija

Član broj: 297882
Poruke: 32
217.16.133.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2012. u 14:02 - pre 147 meseci
Mirka hvala na preciznom i sazetom odgovoru.Kelly i tebi hvala na odgovoru u vezi zaposljavanja sa licencom skpl. i uzgred ne zovem se Srdjan nego Sasa(ali nema veze,odazivacu se i na Srdjan).Obici cu Oslo u luku od pedesetak km.Ali kako da obilazim domove na tako velikoj povrsini i udaljenosti?To ce me kostati vremena i novca djavo i po?
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2012. u 14:06 - pre 147 meseci
Citat:
jogurt: Daki, ako si naucio PHP sam, naucices i taj norveski.

Sto se uslova tice, ne treba ti ni jedan jedini cas! Kada se malo aklimatizujes, malo izostris uvo, a to je otprilike za godinu dve, izadjes na NP2 koji je za sada potreban i dovoljan uslov i posle toga jos samo pises molbu da te oslobode zahteva za 500.000 casova jer si ispit jezika polozio.

A inace taj kurs sa tim obimom casova ume i da kosta. Ovde kod mene u lokalu vidim nabili cenu vecernjeg kursa 68 NOK po satu, a kvalitet skole (FoU) i nije bas neki.

I na kraju, casovi ipak ne moraju da budu losa stvar ako nagazis na dobrog predavaca, ali sam shvatio da je to isto retkost. Iz iskustva mojih poznanika kurs je vise dobar za neke druge stvari: upoznavanje ljudi (stranaca, uglavnom Azija i Afrika :) ), kako biti sto duze na NAVu i kako ih zavrnuti, gde sta ima mnogo jeftino, fore za bolovanje i sl.

Srecno :)
Z

Hvala, tako sam i ja skontao. A zence mi pohadja casove u srbiji, pa ce da me nauci :)
ne samo zato sto je jeftinije, nego je i lakse i brze. U Bergenu sam juce zvao, vecernji casovi, dva puta nedeljno od 5 do 8, za 6 nedelja kostaju 2880 NOK. Sto dodje 80 NOK/h. Sto nije nesto posebno skuplje nego kod nas ako se ne varam, ali opet kod nas ucis srpski-norveski, a ne engleski-norveski, bude lakse i brze. A i mozes naci nekog ko ume da predaje, zna metodiku uciteljstva i ceo taj posao. A ovde, kako su mi svi rekli, to budu studenti prava i politickih nauka koji predaju, oni znaju Norveski odlicno ali ne i metodiku ucenja odnosno prenosenje znanja.
Ali me interesuje kolko da eto, makar to sto si spomenuo da upoznam ljude i pohvatam "fore"

Pozdrav
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2012. u 14:19 - pre 147 meseci
rsasanis,
jel' druze,jel si ti dobio licencu za sykepleiera ili...I ako jesi,jel si trazio autorizaciju,a oni ti dali licencu ili??I imas li Visu medicinsku ili si sa srednjom trazio???Ili-ili....
A ja sam domove u Oslu dok sam trazio posao jula prosle godine sve prosao pesaka,tako da ako hoces ustedeti neku kintu,nabavi biciklu ili pesaka,GPS na telefonu,adrese domova i srecno ti bilo!!!!
 
Odgovor na temu

rsasanis
Nis
Nis,Srbija

Član broj: 297882
Poruke: 32
217.16.133.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2012. u 14:30 - pre 147 meseci
Ja jos nisam dobio nista,a zavrsio sam srednju i visu medicinsku skolu opsteg smera.Imam polozen drzavni i sa srednjom i sa visom i radno iskustvo.Poslacu dokumenta u SAFH iduce nedelje.Sad su dokumenta u fazi prevodjenja.Nadam se da ce mi dati autorizaciju za helsefagarbeidera sa srednjom i licencu sa visom.Inace Mirka mi je pre neki dan napisala da se UVEK u aplikaciji stiklira kvadratic autorizacija.Hvala na lepim zeljama ali ja sam jos uvek jako daleko od toga da dodjem u Norvesku,ali sam jako zainteresovan pa se na vreme raspitujem.U svakom slucaju hvala.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2012. u 14:38 - pre 147 meseci
Znaci,ti moras slati duple dokumente i platiti duplo,tj potrazivati licencu za sykepleiera i autorizaciju za helsefagarb???Ok onda,srecno bilo,ne zaboravi da posaljes sva dokumenta uredno overena,i pasos,da ti nakon 4 meseca nebi trazili nesto da dodas.....
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2012. u 14:43 - pre 147 meseci
Prolupacu zivota mi...
Cveyoni,on placa duple takse jer trazi dve stvari ali uvek i na obe stiklira autorizaciju.A oni procenjuju sta ce mu dati.Ovo smo raspravljali pre dve stranice na forumu.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

rsasanis
Nis
Nis,Srbija

Član broj: 297882
Poruke: 32
217.16.133.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2012. u 14:47 - pre 147 meseci
Jeste,sve mora duplo(i betale).Nadam se da sam sve skupio (po Mirkinom uputstvu).I pasos sam dao na prevodjenje.Veliki pozdrav iz Nis.
 
Odgovor na temu

cveyoni

Član broj: 226810
Poruke: 229



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2012. u 15:13 - pre 147 meseci
a be bate,pa ti ce se posteno istrosis ...al samo za dobro!!!
Mirka,
jel slusas Balasevica???naravno da da,zar ne?e onda poslusaj njegovu pesmu "Mirka ljubavi jedina moja ti,ko te sada dirka....."i opusteno samo,ok....i jedno veliko okupljanje svih forumasa predlazem za leto,kupimo pivo u Svedsku i onda tamo kod dejanna73,telemark kanalen da posetimo i razapnemo satore pa pijanka 3 dana :-),,,,a ove muke teske,ostavimo za jesen....
E da,kako lepo odrasmo sinoc grobare....pozdrav za filipav7

[Ovu poruku je menjao cveyoni dana 12.04.2012. u 16:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2012. u 18:46 - pre 147 meseci
Sasa izvini pomesala sam ko je pitao, mislila sam da je Srdjan pitao :) bitno da si dobio odgovor :) ... pokusaj ti i u Oslu ne kazem ja da ne treba pokusati ali kazem da se ne treba fokusirati jer znam da sam ojedna dom prima u oslu spl s licencom a to je dom i bolnica koji imaju svoju visu skolu u crnoj gori i primaju sam oi iskljucivo sam onjihove studente....


Mirka, pa jeste to tako u teoriji otprilike... ali u praksi je moze da bidne al ne mora da znaci... kod mene jedna poljakina zavrsila srednju u jugoslaviji i kada je poljska usla u EU kao drzavljanin te drzave dobila autorizaciju za Spl odma.... e sad hebem li ga.... sutra iz nocne idem u SAFH jer su mi OPET pojebali nesto oko papira.... dakle fakat nemoguce ali eto kod mene ipak moguce... tako da ako ne zaboravim pitacu konkretno za ovaj slucaj....

a okupljane moze svih forumasa i rostilj al ida se sakupimo svi da bude neki mesec kad nismo na godisnjem...
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2012. u 23:14 - pre 147 meseci
Pozdrav.Zanima me kakve ce biti sanse za nas koji imamo i HR drzavljantsvo, jer HR ulazi u EU sl. god.Kakva li ce biti ogranicenja za Norge.Oce li biti olaksica? pozz :)))))
"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2012. u 23:35 - pre 147 meseci
Na slicno pitanje je nedavno odgovoreno. CITAJTE MALO PRVO LJUDI PRE NEGO STO POSTAVITE PITANJE.

Iskreno, po meni, daj boze da Hr udje u EU sledece godine, po meni je to malo verovatno, ali ima jos jedna stvar... I da udje sledece godine, potrebno je vreme do punopravnog clanstva i sticanja svih pogodnosti, kao sto je neko vec ranije objasnio, mislim da je to bila Mirjana. Tako da... Sve je receno.
 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.04.2012. u 23:55 - pre 147 meseci
@medicman
Ja sam postavio pitanje ali niko nije odg.Pa sam logicno napisao ponovo.Ako nisi upucen , vec je odrzan referendum i zakazan je prijem za 2013.Mene zanima ako neko zna za Norge , kakvu politiku vodi prema novim EU clanicama i ogranicenjima.Jer sigurno ne moze se isto tretirati 30 000 000 st. koje imaju Bug. i Rum , i 4 iz komisluka.Ko zna i kaze , zafaljujem :)
"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 00:10 - pre 147 meseci
Sto se tice banke i kartica.

Danas sam bio u DNB banci da zamenim moju VIZA karticu.
Stara kartica koju sam imao je imala sliku i D-broj i sada ce mi bez problema dati viza karticu sa redovnim Fødselsnummer-om. Slikali me ponovo i izdace mi novu viza karticu sa slikom.
Dok mi nestigne nova kartica mogu da koristim staru i kada mi stigne nova kartica onda samo odnesem je u banku da je poniste i to je to.

Znaci nikave nove zakone nisu spominjali da ne moze itd..... Eto jos jednom se ponovilo ono svaki sluzbenik radi razlicito.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 08:45 - pre 147 meseci
Svejeok...

Druze,i dalje je to gospodin Golub koji sedi na grani.
Pitanje ti je malo ispalo iz "lezista",iz razloga sto moras da shvatis da na njega je gotovo nemoguce dati tacan odgovor.
Ali,od velike pomoci bi ti bilo da premijer Norveske cita ovaj forum i bavi se prevodima kao nas "Jens Stoltenberg" pa da ti odgovori.

Sacekaj 2013-u,neka udju u Uniju.Ni Rumuni ni Bugari nisu znali kako ce ih tretirati u Norveskoj kada su bili u pregovorima za clanstvo.
Pozdrav za vrapca! (ovo u kontekstu tvoje udaljenosti od goluba...koji sedi mirno na grani).
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

gerrard burler

Član broj: 297419
Poruke: 30
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 09:31 - pre 147 meseci
Pozdrav eto mene sa još jednim pitanjem zanima me kako i na koji način ste dolazili do adresa tolikih domova gdje ste išli tražiti posao jer evo konkretno kod mene u gradu ih ima devet i morao sam se dobro pomučiti da iz nađem,a živim tu od rođenja e sad u tuđoj zemlji i velikom gradu hm koji bi bio je najlakši način.
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 10:34 - pre 147 meseci
Citat:
gerrard burler: Pozdrav eto mene sa još jednim pitanjem zanima me kako i na koji način ste dolazili do adresa tolikih domova gdje ste išli tražiti posao jer evo konkretno kod mene u gradu ih ima devet i morao sam se dobro pomučiti da iz nađem,a živim tu od rođenja e sad u tuđoj zemlji i velikom gradu hm koji bi bio je najlakši način.



Gerard... Google maps cini cuda. Pokusaj i sam. Ukucaj ime grada, pa lupi zarez i posle trazenu ustanovu. Npr: Stavanger, sykehjem
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 10:46 - pre 147 meseci
Ljudi mene opet iscimali za intervju. Tako da se bas ne bih slozio da ove molbe koje se salju elektronskim putem ne piju vodu. Ovo je vec cetvrti put u roku od tri i po meseca da je poslodavac izrazio zelju za intervjuem. Verujem da to i nije los prosek. Jedini je bedak sto sam u Srbiji tako da verujem da ce i ovaj razgovor da se zavrsi na neslavan nacin kada to budu culi. Inace je u pitanju radno mesto u Telemark-u.
 
Odgovor na temu

jens stoltenberg
tu i tamo

Član broj: 294538
Poruke: 179



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 10:51 - pre 147 meseci
E da i video sam slike. Bygdeheim se nalazi bukvalno u sumi. Svuda unaokolo suma. Oni se izgleda bas loze na prirodu.
 
Odgovor na temu

zligor983
zlatanovic igor
med.teh.
varese italy

Član broj: 289725
Poruke: 2
151.66.241.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.04.2012. u 12:18 - pre 147 meseci
pozdrav svima
dobio sam odgovor za autorizaciju , moram da odradim 24 nedelje prakse , dali mogu da pocnem da radim i da odradjujem praksu ?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 8011695 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.