Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7962839 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.39.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.04.2012. u 19:29 - pre 147 meseci
E da i jos nesto posto imam englesku verziju aplikacije da li tu oznacim 'auxiliary nurse' sto bi na norveskom bilo 'hjelpepleier'!Ona je medicinska sestra!
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.04.2012. u 19:41 - pre 147 meseci
Nikako. Trazi se za "Care worker" tj. za negovatelja posto za medicinsku sestru ne moze da se dobije a to pise nekih 6 puta na forumu i jos jedno 10x u drugim formama. Takodje trazi se autorizacija a ne licenca. Ako budete trazili za medicinsku sestru ili kojim slucajem to i licencu, odbice vas i bacicete pare uzalud.
Znaci i iskljucivo negovatelj i autorizacija.
Sto se tice pasosa. Posto je biometrijski, neka ode i neka regulise to u policiji u skladu sa licnom kartom, onda odstampate izvod iz pasosa i to prevedete sa naznakom da je promenjena adresa i da nije ona koja je prvobitno unesena u pasos (priznaje se jer je biometrijski pasos i elektronski se menjaju podaci). Tako ce vam stici u Beograd, na pravoj adresi a oni nece biti u konfuziji. Barem bih ja tako uradio.
I citajte ovaj forum jer bez licnog zalaganja necete ni preci granicu Srbije.
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.39.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.04.2012. u 20:07 - pre 147 meseci
preso sam ja ceo forum ali ne mogu popamtiti sve i znati uvek na kojoj se strani nalazi koje objasnjenje!
Uvezi adresa napisacu i na aplikaciji i na preporucenom pismu tu adresu iz pasosa iako mi zivimo u beogradu!
Hvala na savetima i pomoci mihaleks
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.04.2012. u 20:21 - pre 147 meseci
Lako je. Kad naidjes na nesto bitno prekopiras u word i imas sazeto sta ti je bitno. Ni ne moras sve da pamtis, ali moras da znas kako da se snadjes.
 
Odgovor na temu

mada77
Marko Dimitrijevic
Torlak
Beograd

Član broj: 298710
Poruke: 180
95.180.39.*



+64 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.04.2012. u 20:42 - pre 147 meseci
lako je samo to da kada sve prodjes pa onda znas i imas iskustva,kao sto je vecina vas vec prezivela sve to,a ljudi koji pitaju nesto na forumu ne pitaju to da bi vas zezali vec zato sto im je potrebna pomoc a ne vasa pridika kako treba da budu snalazljivi!
Ipak hvala mnogo!
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.04.2012. u 21:06 - pre 147 meseci
Ja nista nisam prosao vec samo duze vreme pratim forum. Dokumenti moje supruge su tek na prevodjenu. Toliko o tome.
Posto jako dobro poznajem birokratiju jedne drzave i to vec 10 godina (citaj Srbije) ja moram da upozorim na birokratsku zamku oko te adrese. Onaj tamo sluzbenik u Norveskoj ako smatra da nesto ne stima ili da nije do kraja birokratski odradjeno on moze da trazi dopunu zahteva iliti potvrdu o prebivalistu gradjanina iz Srbije jer on ce dobiti prevod na kojem pise da je adresa prebivalista Leskovac, po pasosu a da je zahtev vezan za neku drugu adresu u Beogradu i da je sa nje poslat. Tu moze a i ne mora da nastane zabuna. Univerzalni problem birokratije je sto nesto moze a i ne mora a to vazi za sve drzave bez izuzetka i takodje vazi da sluzbenik ima diskreciono pravo da nesto odbije ako smatra da nije u redu. Takodje on nece slati pismena nazad na dve adrese vec samo na jednu a pitanje se postavlja sta ako posalje na onu u Leskovac a tamo nema nikog da to preuzme?
Daj Boze da sam ja u krivu, ali ako se ovo gore desi, sto moze a i ne mora, izgubicete dragoceno vreme mereno u mesecima.
Ja bih prijavio to policiji, uplatio taksu od mozda nekih 500-600 dinara, izmenio to na pasosu, preveo izvod iz pasosa i to sve zajedno poslao sa ostalim dokumentima. To je sve zajedno mozda 1200 dinara a sigurno ce otkloniti mogucnost da izgubite neki mesec. Ovo je pomoc i dobronameran savet a na vama dvoje je da odlucite da li cete tako postupiti. Ovo je konstruktivan forum i to jako i nismo ovde da se femkamo vec da razmenjujemo neke konkretne savete a primetna je JAKO velika tendencija ljudi da prosto ne zele ni da se potrude da pronadju SVE sto moze da se napise bas o autorizaciji diploma medicinara a mogu to uraditi prostim citanje npr. samo Mirjaninih komentara.
Pozdrav i puno srece i da uspete da odete i da se snadjete tamo!
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 00:23 - pre 147 meseci
Posto se forum zaista prosirio, a vidim da neki imaju poteskoca sa nalazenjem pravih informacija, postoji jedan nacin, vec sam pisao o tome, ali izgleda da je taj post brzo prosao.
U google kucate pojam koji vas interesuje, i posle njega site:http://www.elitesecurity.org
Ovo ce suziti pretragu trazenog pojma samo na sajt elitesecurity-a i prelistati forume, pa cete imati rezultate na tacni, da ne morate da listate celi forum. :-)
Pozdrav narode...
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 01:09 - pre 147 meseci
mada77... jel ti saljes licnu kartu ili pasos? odgovor je pasos.. da li sluzbenik u norveskoj zna da tebi nije ista adresa u licnoj karti i pasosu - ne zna.... a i ne zanima ga... dakle odgovor je jednostavan pises adresu koja ti pise u pasosu... adresa je u Leskovcu.. zivi li tamo iko? ako ne zivi... promeni adresu.... ne razumem sta je tu nejasno.... na koverti ne moras ni napisati adresu na kraju krajeva... ovog u norveskoj to sigurno nece zanimati.... ali ce ga zanimati koja adresa pise na aplikaciji a ta adresa se mora poklapati sa adresom u pasosu.... a to kako cete vi resiti te porodicne stvari ko ce primiti postu i gde, pa to nas na forumu ne zanima, kao sto ni norvezane ne zanima.... oni uglavnom jos jednu original autorizaciju izdati NECE , mozes dobiti samo kopiju.... pa ti sam vidi koliko je 2+2


neko rece nikako traziti autorizaciju za hjelpepleiera samo traziti za negovatelja.... sacuvaj me boze.... negovatelj=bolnicar; bolnicar = hjelpepleier/helsefagarbeider.... ja ne kontam ko je ovde vise lud....



ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 01:11 - pre 147 meseci
Sandra Kuzmanovic kafa moze naravno nije problem samo se javi... a gde zivis ti?
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 01:36 - pre 147 meseci
nego da pitam ove kolege po forumu koji zive ovde u Norge... da li je kod vas pocelo ovo kilde sortering smeca i kako izlazite na kraj s tim... ima li ko kakav tips? kukavce crni ja ne mogu na kraj da izadjem s ovim pola kuhinje su mi kante za smece plus kese... naime sada su uveli posebne kese za smece sto ce dalje reci za svaku treba kanta... broj kanti je sledeci:
1. zelena kesa - hrana
2. plava kesa - plastika
3. kartonska kesa - karton
4. obicna kesa - metal
5. obicna kesa - staklo
6. obicna kesa - aparati kucanski
7.-obicna kesa - boce pod pritiskom i plus boce od hemikalija
8. obicna kesa - ostalo smece


sve kese sem kesa broj 6 i 7 moraju da stoje u kuhinji jer jelte to se svakodnevno baca, ove druge dve mogu u podrum pa se to odvozi 3 puta godisnje kada dodju veliki kontejneri... dakle 6 kanti u kuhinji.... kako ste vi resili taj problem specijalno vi koji nemate kuhinju od 20 m kvadratni... a da ne pricam o tome kad se to krene bacati da ti treba pola sata dok to sve fino odvojis jer jelte kese s metalom i staklom moraju dalje da se odnose... u mom slucaju jedno 5 min od stana.... i plus sto se mora jedna po jedna bacati jer je otvor mali pa ne moze da se "rukne".... dakle nisam pametna kako da to izvedem.... u ikei imaju kao specijalne kante za to... em su skupe em su velike, i ja nemam mesta gde da ih uguram......

jos da stvar bude gora.. narod se ne pridrzava toga te smo dobili danas pismo da ce cela zgrada ici na kurs za bacanje smeca.... boze ti sacuvaj



ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 01:48 - pre 147 meseci
Gazda ima 4 kante:

redovno smece
plastika
papir
kompost

I ja sam kuko da mi treba kanta i dobio jos jednu kantu za mene.. pa u tu moju kantu guram sve bez sortiranja
 
Odgovor na temu

kelly_oslo

Član broj: 297303
Poruke: 350
*.215.22.190.getinternet.no.



+51 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 02:28 - pre 147 meseci
pa dobro to napolju sto je kao kontejner nesto... ali meni ovo sve u kuhinji stoji dok ne bacim u kontejner... taj de ome zanima :) dok sma imala 2-3 bilo je ok sad brate 5-6 kanti za smece u kuhinji
ko zna zasto je to dobro :)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 07:57 - pre 147 meseci
Evo zanimljive priče jednog mog zemljaka koga i lično poznajem: http://www.politika.rs/rubrike...inostranstvu/Zbog-cega.sr.html


 
Odgovor na temu

draganaNS
Dragana Bamdad
Becej

Član broj: 209374
Poruke: 14
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+12 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 08:13 - pre 147 meseci


Sandra K.,

ja se secam tvojih ranijih postova u kojima si pominjala da sama ucis jezik, zato sam ih zapamtila jer sam i sama u istoj poziciji,bar je trenutno tako. To mi je bio podstrek i ja verujem da se moze i tako uspeti, ti si primer.
Inace, ja nemam veze sa medicinom, ali moj muz ima i ceka odgovor za autorizaciju. Nisam se do sad mnogo oglasavala jer nisam imala informacije koje bi pomogle drugima, uglavnom sam ih sakupljala, ali nadam se i da ce se to promeniti i da cemo i mi moci negde pripomoci.
Neka je srecno svima koji se spremaju i koji ocekuju odgovore.

Before you judge me be sure you're perfect.
 
Odgovor na temu

DAVORNO
davor nikolic
Koppang Hedmark

Član broj: 128579
Poruke: 89
*.dynamic.sbb.rs.



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 08:21 - pre 147 meseci
mada77 slobodno stavi adresu na kojoj zivivs salju odgovor na adresu iz aplikacije PROVERENO1000%
 
Odgovor na temu

nisnis
Dejan Orlović
dipl. inž. građ.
Nis,Srbija

Član broj: 294461
Poruke: 27
195.178.53.*



+6 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 09:16 - pre 147 meseci
Ja sam iz Niša (građeinski inž.) i trenutno učim norveški kako bih se što bolje pripremio za odlazak. Nisam nikakav čovek iz SAGE. Zbog sve većeg interesovanja Saga je počela da vikendom drži kurseve norveškog u prostorijama škole SPELL u Nišu. Moram da kažem da je bar na kursu koji ja pohađam sve vrlo profesionalno i odlično. Moram javno da pohvalim profesora Tanju. Nikada nismo završili čas ranije , pa čak i kada smo to priželjkivali. Sve eventualne razgovore nevezane za norveški , vrlo brzo prekida na najkulturniji način. Redovno se radi i gramatika, i vežbanja i konverzacija. Druga je stvar što su kursevi malo ubrzani ( svima nama se žuri u Norge). Opet ne znam kako je u BG ili negde drugde gde Saga drži kurseve, ali je kod nas stvarno sve OK.
Inače da se vratim na temu Norveške. Vidim o svemu pišemo, a dajte neku informaciju o cigaretama u Norge. Da li je negde dozvoljeno pušenje (osim u sopstvenom WC kako sam čuo). Da li se puši na ulici, u parku...?
Mirjana, Kelli i ostali HVALA na vrlo vrednim informacijama. Pozdrav
 
Odgovor na temu

vikibjorg

Član broj: 255829
Poruke: 123
*.dialup.ice.net.



+93 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 09:51 - pre 147 meseci
Prvo , svaka vama cast,svima koji su iz medicinske struke ovde na forumu , koji po ko zna koji put odgovarate na ista pitanja, ja ne bi imala zivaca Eh to sortiranje smeca, muke nase Ja imam za sada samo 4 kante od kojih sam jednu dobila od opstine, zelenu za hranu, a tri sam kupila u Ikei i tu sortiram plastiku,papir i sve ostalo sto ne pripada u ove tri, sem stakla i metala, to skupljam posebno i bacam u kontejner u centru, a baterije ,farbe i tako to sto je zapaljivo i otrovno, gazdarica iznese s vremena na vreme mali crveni kontejnercic u koji se to baca. E sad, nemam neki pametniji predlog za tebe sem tih kanti iz Ikee, a ako ti to ne odgovara ....stvarno ne znam nista pametnije. Cim nesto pronadjem javim ti. Ne znam koje si ti kante gledala ali ove sto ja imam uopste nisu bile skupe. Ima dosta plastike i u Europris radnjama a one su jeftine, takodje i u Yisk , oni su isto jeftini. Eto to mi pada na pamet ,za sada, da bi ti pomoglo, Kelly. BTW, kada cemo ti i ja na kafu? Ja sam u Askeru, dolazim u Oslo skoro svaki vikend pa mozemo da se nadjemo.
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 10:09 - pre 147 meseci
U Nišu jeste druga priča i to je isključivo zbog profesorke. Znam jer najbolja drugarica moje žene je pohadjala kurs u Nišu, izvesna Jelena M. iz Prokuplja, možda je eventualno i poznaješ, a sve loše kritike su se odnosile upravo na organizaciju u Beogradu.
U Nišu je potpuno drugačija priča, a i sam kurs je skuplji nego u Bg nekih 50E.

 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 11:38 - pre 147 meseci
Ovo za kante... Sto bi rekli ovi norvezani kod mene "Luxury problems" :)
Kod mene ispred kuce ima dve kante, zelene za papir i plave za "ostalo" sta god to bilo pa odvajam smece samo na papir i ostalo, a za to ostalo razdvajanje se spremam tako sto vezbam facu praseta koje se upiskilo uz izgovor "Jel?! Nisam imao pojma da to treba da se razdvaja... Hvala sto si mi rekao" kad dodje stanodavac da me opomene, jer je moj ceo stan 20m2 i sa te dve smecne kese imam problema jbg, a kamoli sa 16 novih tipova...
Ali kontam da su kante po ikejama neko resenje
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.04.2012. u 12:20 - pre 147 meseci
Bokte pa mi smo genijalci sada tek vidim...
Gazdarica,njen muz pa potom sin sa devojkom i ja kao treci deo ...i svi trpamo u jednu kantu...i to nam dosta.Sve staje u jednu kantu.Nego krenuli sa kaznama ako nije sortirano.Kod mene je hrana(zelena kesa) a sve ostalo u crvenu...i papir i flase i case...ma sve...ali sad cu morati da pazim vise jer ona gazdarica mucena stalno sortira i za nas ostale...

Ostavljajte cigare ko god moze da se odrekne tog poroka,kostace vas ovde mnogo,plus mi smo narod koji je u svojim domovima pusio i nismo navikli da idemo ispred kuce da zapalimo po jednu...a ja npr.u stanu imam alarm pa niko ne moze da pusi inace se alarm aktivira.Na javnim mestima,ides malo napolje pa zapalis,na poslu i da ne spominjem...ali meni to nije problem jer sam nepusac.Ovde na severu se mnogo koristi tobakk kao zamena za cigare pa zavijaju stalno...doduse redje u Tromsu...vise je toga bilo u Finnmarku ali recimo ta jedna kesica je oko 200 kruna ovde a za 100 kruna se kupovala u Finskoj pa se to isplatilo.Boks cigara najcesce Malboro crveni su prodavale ruske dame po ceni od 300-400 kruna za ceo boks sto je neuporedivo jeftinije u odnosu na norvesku cenu od 800-900 kruna.Inace te iste ruske dame imaju stalnu rutu i dan danas od Kirkenesa,preko Alte,pa Karasjoka itd. i prodaju seks.Uz seks su isle i cigare,koje su dobijale te stalne njihove musterije za dzabe a oni su to preprodavali ostalima...pa su mnogi pusili Malboro crveni na kojima pise "Kurenie ubivae" ili tako nesto mozda sam omanula neko slovo.
Parola je "snadji se"...pa kako god...
Verujem da toga na jugu bas i nema...paz zato necete dobiti te "jeftinije cigare",batalite pusenje dok jos mozete...jer cete kutiju placati po 90 kruna ili ti u prevodu vise od 11 eura...Da li je isti uzitak kada je tako skupo?Hm...nisam sigurna.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7962839 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.