Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kakvu li opremu imaju Hi-Tech Data Centri - Ako su Oni Referentni za velike NET brzine ???

[es] :: Ostali hardver :: Kakvu li opremu imaju Hi-Tech Data Centri - Ako su Oni Referentni za velike NET brzine ???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 1633 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Kakvu li opremu imaju Hi-Tech Data Centri - Ako su Oni Referentni za velike NET brzine ???17.11.2023. u 02:06 - pre 5 meseci
Uopšte ne mogu da "Dobacim" kakvu li opremu mogu da imaju
svetski močni Data centri,
prema kojima ja kao "beznačajan" korisnik interneta
pravim Test ili Upit na MAX brzinu protoka informacija?

1) Jako me zanima šta to, koje podatke ONI šalju meni - prilikom testiranja brzine Downloada?
a koje podatke ONI čupaju iz mog računara kada "Vade nešto iz njega"
a da ja ne znam šta je to, pa im još i dajem onako na Izvolte kada testiram brzinu UPloada?

2) Mislim, nemam ja u računaru Šemu američke baze Ramstein u AutoCAD-u, sa 512 Lejera,
u boji, sa svim kotama, i podzemnom instalacijom,
pa me baš i briga ako vade neka vade šta hoće.
Nego me živo interesuje: Šta sadrži Data Paketi UPLD/DOWLD prilikom testa brzine NET-a
koja je upucena prema pojedinim Data Centrima.

3) Pretpostavljam da ti DATA paketi i nisu baš isti kada se radi Upit-TEST o merenju brzine prema
Londonu, Moskvi, Tokiu, Pekingu ili u USA-Silikonskoj dolini.

Možda svako "čačka" po onome što mu treba ?!?! Jelte...

A tek ne mogu da zamislim sa čim ta Ekipa raspolaže,
i kakve je sve "ZVERKE-opreme" ugradila u jedan močni Data Centar?

Koje su struke Ti što tamo "šetaju po hodnicima", nocu u 2h?
A danju sede za okruglim stolom i razgovaraju o Proširenju Data Cenra,
za 3 nivoa (-1, -2, -3) u dubinu zemlje?

I šta se tu uopšte dešava kada se nocu u 3:15h upali/Trepće crveni LED od Ø1 metar,
na kome piše:

- Parity Error !!! ___ Fatal Conflict !!!




Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Kakvu li opremu imaju Hi-Tech Data Centri - Ako su Oni Referentni za velike NET brzine ???17.11.2023. u 02:14 - pre 5 meseci
Mislio sam na ovakve mocne Data Centre:








Gde ONI kupuju delove za listu "Speare Parts" ???

Voleo bih da vidim , makar Šemu Redudatnog napajanja, ako ništa drugo.
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:a212:92c4:380:4090:cd02..



+7177 Profil

icon Re: Kakvu li opremu imaju Hi-Tech Data Centri - Ako su Oni Referentni za velike NET brzine ???17.11.2023. u 08:01 - pre 5 meseci
Pre svega, treba ti nesto da... rutira :-)



^ Not your average home router :-)

Sto se merenja brzine tice, nista to nije sto se saobracaja tice - stavise, takav test obicno zavrsava negde u "lokalu", ne putuje kroz ceo svet. Serveri koji se nose sa tim nisu nista u poredjenju sa drugim servisima.

Na primer, Netflix ima servis gde sa velikim provajderima ubace deo svoje opreme u datacentar ISP-a (Netflix Open Connect):


https://openconnect.netflix.com/Open-Connect-Overview.pdf



Ovi serveri izigravaju "kes" tako da, kad gledas nesto na Netflixu - sadrzaj se servira iz lokacije najblize tebi, idealno iz datacentra tvog ISP-a.

Kao deo ugovora sa Netflixom, ISP mora da obezbedi 2-6x 10 Gbit/s ili 1x 100 Gbit/s portove i 5 Gbit/s saobracaj za 'fill & updates'. Netflix >svake noci< sinhronizuje biblioteku naslova tako da tvoj ISP ima materijal koji se najvise gleda u tvom regionu.

A sad zamisli ove nove AI servise poput ChatGPT-a sa gomilom ovoga:

Svaka ova kutija kosta ~300K EUR (https://www.deltacomputer.com/nvidia-dgx-h100-640gb.html) ako uspes da se dokopas posto lete sa lagera kao da nema sutra.



Citat:

4x OSFP ports serving 8x single-port
NVIDIA ConnectX-7 VPI
400 Gb/s InfiniBand or
200 Gb/s Ethernet

2x dual-port NVIDIA ConnectX-7 VPI
1x 400 Gb/s InfiniBand
1x 200 Gb/s Ethernet


NVSwitch ima 8 linkova, svaki 900 GB/s, sa ukupnim bandwidth-om od 7.2 TB/s. Kad kutija ima 2 NVSwitch-a, uvezuje se u mrezu do 256 GPU-ova, sa ukupnim bandwidth-om od 57.6 TB/s (bajta, ne bita). A veliki igraci (Azure, AWS & Co.) imaju na hiljade i hiljade GPU-ova.

Naravno, ulazni/izlazni data link ka korisnicima je manji, ali probaj da zamislis kolicinu switch-ovanja >unutar< takvog datacentra. Boli glava.

I sve to, da bi neko pitao ChatGPT da mu resi domaci zadatak, napise mail, pomogne da smuva ribu... sta god :-)))

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Kakvu li opremu imaju Hi-Tech Data Centri - Ako su Oni Referentni za velike NET brzine ???17.11.2023. u 08:26 - pre 5 meseci
Jedna ta NVIDIA DGX H100 640GB kutija ( nisam je još video ovde kod mene na buvljaku )
je oko 303000 eura ?!?!

Piše ispod opisa:
- Haben Sie Fragen zum Produkt ?

Sramota me, ne znam ni šta bi da ih pitam?
Mogu jedino da ih pitam,

- Koliko mu je napajanje, V?, A? --- ali ništa pametnije, detaljnije


Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Kakvu li opremu imaju Hi-Tech Data Centri - Ako su Oni Referentni za velike NET brzine ???17.11.2023. u 08:29 - pre 5 meseci
Citat:
Living Light:
1) Jako me zanima šta to, koje podatke ONI šalju meni - prilikom testiranja brzine Downloada?
a koje podatke ONI čupaju iz mog računara kada "Vade nešto iz njega"
a da ja ne znam šta je to, pa im još i dajem onako na Izvolte kada testiram brzinu UPloada?

Neke bezvezne, slucajno generisane - ili cisto djubre. Bitna je velicina kad se testira brzina, pa, da ne bi softver za testiranje bio veliki, on "u letu" izgenerise neki fajl kojim testira. Ako ti je lakse da razumes - "nalupeta neke cifre"
Citat:

3) Pretpostavljam da ti DATA paketi i nisu baš isti kada se radi Upit-TEST o merenju brzine prema
Londonu, Moskvi, Tokiu, Pekingu ili u USA-Silikonskoj dolini.

Nisu isti ni u dva testa jedan za drugim, ali nemaju nikakvog smisla. Bukvalno "nesto" da se testira.
Citat:

A tek ne mogu da zamislim sa čim ta Ekipa raspolaže,
i kakve je sve "ZVERKE-opreme" ugradila u jedan močni Data Centar?

Mislim da znam sta zelis da pitam, pa cu ti odgovoriti ovako:

Najveci datacentri nemaju "ogromne cevi" - imaju mnogo cevi. To sto jedan takav centar ima kapacitet u stotinama gigabita u sekundi ne znaci da ti mozes jedan ogroman fajl da prenosis tom brzinom - to "samo" znaci da mozes da imas tu, zbirnu, brzinu kad saberes sve pakete. Zamisli auto put sa sest traka i svuda idu veliki kamioni sleperi. Nije jedan brzi veliki kamion, vec mnogo kamiona koji idu zajedno.

Struja, za koju pitas, ide kao za npr. naseljeno mesto. Trafo stanice su velike i to je jedino sto ima ogromne kapacitete. Nije moj fah, ali evo ti link:

https://www.apc.com/shop/gr/en...Start-up-5x8/P-GVX500K1250NHS#

Na neki novi model koji moze da opsluzi do 1250kVA (preko megawat), uz bypass i podrsku baterije. Ima dole specifications, brosure i sve - ali nema bas puno detalja.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Kakvu li opremu imaju Hi-Tech Data Centri - Ako su Oni Referentni za velike NET brzine ???17.11.2023. u 08:49 - pre 5 meseci
@nkrgovic,
Nikola,

Na ilustrativan (ako sa dobro odabrao rec) nacin si mi objasnio
sta je u paketu mog "Downloada" i da je to sve slucajno "izGenerisana" datoteka sa njihove strane.
Odlično, sad mi je to jasno.
.com

Lako ONI generišu šta da mi šalju, ali ko, kako generiše podatke kada je moj UPLoad?
Mislim na onaj momenat kada je kod mene IZVOR informacija koje se šalju.
(ja nemam nikakav generator nasumičnmih podataka u mom PC-u, valjda ?)
Jel to oni "Šaraju" po mom HDD-u, pa nasumice uzimaju sve i svašta dok ne ispune paket?

Ili da zaboravim sve to, TO u suštini i nije baš-baš toliko bitno,
ko kome tu šta šalje i kako?

"Najveci datacentri nemaju "ogromne cevi" - imaju mnogo cevi. "

Počinjem da kapiram...

Jel to onda razlog: Zašto se ne ide na jedan procesor od metar x metar,
nego ima 64, 128, 512 jezgara unutar nekog tamo kucista?

I svaki (u suštini) radi za sebe, ali u kompletu "Guraju brže zajedno".
----------------------------

Najvecu UPS koji sam "pipao rukama" i ugradjivao je Siemensov od 300KVA.
(ugradnja od fundamenta do krova)

Aaali,
-Što su tu poluprovodnici neki neobični, jakostrujni, posebni, nikad takve video,
na ogromnim hladnjacima.

I, igrom slučaja, dodje neki Robert iz Siemensa da to pusti u rad
i da sinhronizuje "Prvi ulaz na mrežu".

Uzme laptop (najobicniji, ništa Extra), ubode se na konektor od UPS-a,
mulja nešto tamo na tastaturi (sramota me da gledam,
a i da me pusti da gledam, razumeo bi jedno = NIŠTA, jer su "Kuke&Kvake")
iuradi posao.

Pitam ga ja, jeli?

-Kako si došao iz Siemensa DE tako Nespreman? Gde ti je DOKUMENTACIJA od UPS-a?
Ono unutrašnje šeme vezivanja, "Fut-Printovi" PCB ploća,
gde je šta, Šta je sa čim povezano interno?

Kaže On:

-Ja sam iteKako spreman, to radim celog života!
A to šta tačno ima unutra, to ne znam, -- Niti me jako intersuje!

Ja mu kažem:
- Ee, baš su našli koga da nam pošalju !

Smejali smo se žestoko.



[Ovu poruku je menjao Living Light dana 17.11.2023. u 10:08 GMT+1]
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Kakvu li opremu imaju Hi-Tech Data Centri - Ako su Oni Referentni za velike NET brzine ???17.11.2023. u 08:57 - pre 5 meseci
Roberte, podaci koji se salju su slucajno generisani.
Ne salju se fajlovi sa tvoje masine/telefona nego se generisu u momentu testa. Svaki telefon/racunar je mnooogo brzi nego sto je sirina linka koji se koristi za konekciju.

Recimo, da bi neki ISP postavio server za testiranje brzine, jedino sto se trazi je da server ima link koji je minimalno 1Gbps. Sve ostalo je manje-vise nebitno.
A server je nesto sto ima procesor - bilo koji, memoriju od 16GB minimalno, ne mora da ima mnogo CPU, ni mnogo diskova i diskovi su nebitni dok ima oko 1GB slobodnog prostora, a na tom serveru najcesce trci neki Ubuntu ili RedHat.
Dakle nista posebno, samo da ima brzi link.


https://help.speedtest.net/hc/...can-I-host-a-Speedtest-server-
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Kakvu li opremu imaju Hi-Tech Data Centri - Ako su Oni Referentni za velike NET brzine ???17.11.2023. u 09:08 - pre 5 meseci
Uzgred, kada sam 1998. isao na neki Compaq kurs za instalaciju ProLiant servera, server je bio kutija velicine TA peci.
Pre toga, serveri su bili velicine trokrilnih ormana (oni najmanji).

Sada su serveri uglavnom velicine 2U koji idu u standardni rack orman od 19"

Recimo, u jednoj banci, kompletna infrastruktura je bila u dva klastera, jedan klaster sa 2 ProLiant servera, svaki sa dva CPU sa 6 jezgara, drugi klaster sa 4 takva servera. Dakle, cela serverska infrastruktura banke je bila na 6 servera, a tu se vrtelo oko 150 virtualki.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Kakvu li opremu imaju Hi-Tech Data Centri - Ako su Oni Referentni za velike NET brzine ???17.11.2023. u 09:21 - pre 5 meseci
Jedna anegdota.
U jednoj banci gde sam postavljao sistem, data centar je bio smesten u maloj zgradi, a serverska soba je bila kupatilo iz kojeg su povadili sve, ostavili samo plocice.
Sedim tamo, instaliram sistem dok bije klima da odrzava prijatnih 14-15 stepeni, smryavaju mi se ruke i ja tako prebrojavam opremu iz dva rack ormana i racunam da u tom kupatilu ima opreme koja kosta kao 2-3 stana u Beogradu. A ja gledam u plocice i cevi u koje su uglavili cepove.

U drugoj banci, kompletan sistem isto u dva ormana, bar ne moram da sedim u serverskoj sobi, nego u kancelariji, a komplet oprema vuce 15kW
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Kakvu li opremu imaju Hi-Tech Data Centri - Ako su Oni Referentni za velike NET brzine ???17.11.2023. u 09:24 - pre 5 meseci
djoka_l,

Ja mislio da ako udješ u neku Banku u Beogradu,
pa u njihov interni/lokalno-Glavni Data-Nešto,
pa tu ima 100 andraka da se vidi.

Ono,
Ritalovi ormani do ormana, pa 3-krilni UPS-evi,
a naslaganih reckova 19" pun kufer,
pa sve blinka i šljašti u ritmu Rx-Tx, Clock, Up-Down, Power-Good, itd.

Kad ono , sada sve spakovaše u to nešto sitnije,
a ipak radi, isplačuje plate, skida sa računa, automatski šalje poruku kada nešto "legne".
I to funkcioniše. Čak nije ni prevruče unutar te prostorije,

- ako dobro kapiram.
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Kakvu li opremu imaju Hi-Tech Data Centri - Ako su Oni Referentni za velike NET brzine ???17.11.2023. u 09:34 - pre 5 meseci
Pa, tako je.
U jednoj banci, prebrojavam servere. 23 virtualke vrte celu banku kada ja 100% podignuto. Pri tom brojim samo one na kojima se vrti bankarski sistem, ne racunam mail servere, AD, i druge infrastrukturne komponente, tipa proxy za internet i slicne andramolje,
Naravno, svi kriticni serveri su duplirani, neki i x3

U ovoj poslednjoj, sve je u 4 rack ormana u drzavnom data centru u Kragujevcu. Tamo se kirija placa po tome koliko kvadratnih metara patosa zauzmes. A masine zmajevi, virtualke mi imaju po 1TB RAM memorije, storidzi sve sa SSD.
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Kakvu li opremu imaju Hi-Tech Data Centri - Ako su Oni Referentni za velike NET brzine ???17.11.2023. u 09:45 - pre 5 meseci
1 TB RAM -a ???

Daj malo ..šatro-mile, ispalo iz kamiona,

Kako izgleda RAM od 1TB?
Nikad video.

Nije valjada DDR2,
3, 4, 5, 6, 7 dokle to može uopšte da ide?
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Kakvu li opremu imaju Hi-Tech Data Centri - Ako su Oni Referentni za velike NET brzine ???17.11.2023. u 09:49 - pre 5 meseci
Pa ide... Nije jedna virtualka, nego tri, svaka po 1TB RAM. Baza mi 15TB, pa puta 5 (1 produkciona i 4 testne).
Kada sam radio za jednu nemacku banku, gledam sta se vrti - 264 jezgara za bazu, 15 TB RAM, a cela baza 40TB.
Prave skromnih 1.2 miliona transakcija mesecno.

Druga banka, slicna samo malo veca, pravi 1.2 miliona transakcija dnevno.

edit: pogresio sam, ova prva pravi 1.2m DNEVNO, ova druga 1.2m na sat
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Kakvu li opremu imaju Hi-Tech Data Centri - Ako su Oni Referentni za velike NET brzine ???17.11.2023. u 10:08 - pre 5 meseci
I ovo prvo je PUNO, a tek ovo Drugo!!!

Eejj, to može da se prati? Može neko/neki da stigne da reaguje ako nešto "Oblajzne"

Ili to ide do te mere automatski, da i tu brzu reakciju NE možemo da razumemo/ispratimo?

Ili je to vec tako sofisticiran Softver - da to nije Normalno.

Ma,
-Gde je ovome svemu Kraj ???
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:a212:92c4:380:4090:cd02..



+7177 Profil

icon Re: Kakvu li opremu imaju Hi-Tech Data Centri - Ako su Oni Referentni za velike NET brzine ???17.11.2023. u 10:33 - pre 5 meseci
Citat:
djoka_l:
Pa, tako je.
U jednoj banci, prebrojavam servere. 23 virtualke vrte celu banku kada ja 100% podignuto. Pri tom brojim samo one na kojima se vrti bankarski sistem, ne racunam mail servere, AD, i druge infrastrukturne komponente, tipa proxy za internet i slicne andramolje,
Naravno, svi kriticni serveri su duplirani, neki i x3

U ovoj poslednjoj, sve je u 4 rack ormana u drzavnom data centru u Kragujevcu. Tamo se kirija placa po tome koliko kvadratnih metara patosa zauzmes. A masine zmajevi, virtualke mi imaju po 1TB RAM memorije, storidzi sve sa SSD.


Deluje kao senzibilniji dizajn nego ovi tasna-masna cloud hyperscale - banka ima predvidljiv load, ne ocekuje se da ce za jedan dan da dobije 10x vise korisnika, pa je ideja strpavanja svega u nekoliko vrlo jakih masina dobra stvar. Trcis baze u RAM-u, SSD kao storage cache i vozi Misko.

Sta ce im vise.

Danas ako nekog novog klinca pitas da pocne da projektuje nesto, sve se pravi ko da ce novi Netflix da bude :-) Mislim, kapiram to skroz u startup filozofiji - treba prodati VC-jevima pricu da ces vladati svetom za koju godinu, ali za ogromnu vecinu normalnog biznisa to nije slucaj.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Kakvu li opremu imaju Hi-Tech Data Centri - Ako su Oni Referentni za velike NET brzine ???17.11.2023. u 12:33 - pre 5 meseci
Pa da, tipičan scenario u banci je da planiras zamenu servera na 5-6 godina.
Unapred kupiš malo jače nego što ti treba, kada prođe nekoliko godina, malo se stiskaš, pa onda sledeća generacija.

Meni je smešno kada se ljudi bune zašto banka naplaćuje održavanje računa, kao "sve je u kompjuteru, samo struju troše".
Istina je da top 5 banka u Srbiji ima oko 3 miliona EUR godišnje (svaka) troškova SAMO na update i maintenace softvera. Pa onda na svakih 5-6 godina još 2-3 mil EUR na zamenu hardvera.
Pri tom u budžet nisam uračunao plate u IT i sitnu boraniju, kao što su radne stanice i štampači.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Kakvu li opremu imaju Hi-Tech Data Centri - Ako su Oni Referentni za velike NET brzine ???17.11.2023. u 13:43 - pre 5 meseci
Pa i nije bas smesno.

Koliko Top banke imaju racuna pa kada se to pomnozi sa cenom mesecnog odrzavanja ?

Ti mozes to preciznije da izracunas jer si u tim brojkama ali meni izgleda da Top banke samo na osnovu odrzavanja racuna imaju prihod 30-40 Miliona EUR godisnje !

Ako imaju godisnje troskove 6-7 Miliona , ovo je veci profit nego na Prodaji Heroina !
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:a212:92c4:380:4090:cd02..



+7177 Profil

icon Re: Kakvu li opremu imaju Hi-Tech Data Centri - Ako su Oni Referentni za velike NET brzine ???17.11.2023. u 13:52 - pre 5 meseci
Citat:
Living Light:
1 TB RAM -a ???

Daj malo :-) ..šatro-mile, ispalo iz kamiona,

Kako izgleda RAM od 1TB?
Nikad video.

Nije valjada DDR2,
3, 4, 5, 6, 7 dokle to može uopšte da ide?


Moja kucna AI/ML masina sad ima toliko :-)

16 DIMM-ova od 64 GB ;-)

Sam procesor moze da podrzi 4 TB po socket-u, znaci 8 TB za 2 procesora, 16 TB za 4 i tako...

Cek sad kad stignu MCR DIMM-ovi koji dupliraju protok, kapacitet mozda ostane isti ali ima da radi 2x brze.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:a212:92c4:380:4090:cd02..



+7177 Profil

icon Re: Kakvu li opremu imaju Hi-Tech Data Centri - Ako su Oni Referentni za velike NET brzine ???17.11.2023. u 13:57 - pre 5 meseci
Citat:
djoka_l:
Pa da, tipičan scenario u banci je da planiras zamenu servera na 5-6 godina.
Unapred kupiš malo jače nego što ti treba, kada prođe nekoliko godina, malo se stiskaš, pa onda sledeća generacija.

Meni je smešno kada se ljudi bune zašto banka naplaćuje održavanje računa, kao "sve je u kompjuteru, samo struju troše".
Istina je da top 5 banka u Srbiji ima oko 3 miliona EUR godišnje (svaka) troškova SAMO na update i maintenace softvera. Pa onda na svakih 5-6 godina još 2-3 mil EUR na zamenu hardvera.
Pri tom u budžet nisam uračunao plate u IT i sitnu boraniju, kao što su radne stanice i štampači.


Banke imaju milion jos necega: korisnika ;-)

Sasvim je OK da se placa odrzavanje racuna - na kraju krajeva, to mora imati neki trosak. Ali to ne bi trebalo biti profitni centar.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Kakvu li opremu imaju Hi-Tech Data Centri - Ako su Oni Referentni za velike NET brzine ???17.11.2023. u 16:11 - pre 5 meseci
Citat:
ademare:
Pa i nije bas smesno.

Koliko Top banke imaju racuna pa kada se to pomnozi sa cenom mesecnog odrzavanja ?

Ti mozes to preciznije da izracunas jer si u tim brojkama ali meni izgleda da Top banke samo na osnovu odrzavanja racuna imaju prihod 30-40 Miliona EUR godisnje !

Ako imaju godisnje troskove 6-7 Miliona , ovo je veci profit nego na Prodaji Heroina !


Pa, ja sam puštao neke računice po bankama.
Recimo u jednoj banci su mesečni troškovi SAMO za slanje besplatnih SMS notifikacija koštali više nego što se za te račune naplati mesečno održavanje.
Ja ih pitao, zašto im je toliko mesečno održavanje, a oni mi kazali "bolje nego da ništa ne naplatimo".

Ono što stalno ističem je da je rad sa fizičkim licima, uglavnom, neprofitabilan.
Ne samo kod nas, nego definitivno svuda, 60% klijenata (fizičkih lica) pravi gubitak, 20% je otprilike na nuli, a od 20% banke zarade.
Tih 20% uglavnom pokriju one neprofitabilne klijente. A zaradi se, ne od održavanja, nego od kamata po kreditnim karticama, dozvoljenom minusu i potrošačkim kreditima.

Ima gomila gluposti po novinama. Recimo, pročitao sam da banke treba da smanje kamate na kredite zato što je štednja u Srbiji 14 milijardi evra.
Podataka je tačan, ali tu fali malo podataka. Recimmo, na tih 14 milijardi evra štednje, banke drže u NBS 2.5 milijarde evra sa nekom smešnom kamatnom stopom.
Ukupna masa kredita koje banke u Srbiji plasiraju kreće se oko 30 milijardi evra.
Dakle, od sve štednje građana oko 30% se plasira u kredite, ostalo dolazi iz drugih izvora (čitaj iz inostranih plasmana), a te pare se pozajmljuju po kamatnim stopama koje su u skladu sa (niskim) kreditnim rejtingom Srbije.
 
Odgovor na temu

[es] :: Ostali hardver :: Kakvu li opremu imaju Hi-Tech Data Centri - Ako su Oni Referentni za velike NET brzine ???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 1633 | Odgovora: 21 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.