Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

HP COMPAQ NC 6220 Pomagajte....skroz mrtav

[es] :: Laptopovi :: HP COMPAQ NC 6220 Pomagajte....skroz mrtav

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4870 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

brkic1978
brkic nebojsa
arilje

Član broj: 292009
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon HP COMPAQ NC 6220 Pomagajte....skroz mrtav14.10.2011. u 19:31 - pre 153 meseci
U pitanju je gore navedeni HP COMPAQ NC6220 koji je radio besprekorno pune dve godine a kupljen je polovan,medjutim stalno je pregrejavan i vecito na punjacu....pa je na kraju skroz stao!
Poslednjih mesec dana,kad ga iskljucis posle nece da se ukljuci...detaljno sam ga ocistio od prasine,ocistio RAM i on nekako prokine al sad mu i to vise ne pomaze...sad samo svetle one led diode cim stavis bateriju il ga povezes na punjac,isti sekund se ukljuce i to je sve,ekran naravno nista ne pokazuje i ne reaguje ni na kakve tastere,u pocetku se isti sekund kad mu stavis napajanje cuo i ventilator a sad se i taj zvuk smanjio.
Svaka pomoc je dobro dosla,od strane strucnjaka koji su nailazili na ovakve kvarove,vidim da dosta ljudi ima problem sa ovom serijom...samo vas molim da mi ne predlazete da ga nosim u neki servis i stavim novu plocu,znam da je to napametnije ali i najskuplja varijanta!
Imam dugogodisnje iskustvo sa radom SMD duvaljkom,na mobilnim telefonima,ovo je drugacije al imam zelju da pokusam,mogu i da obezbedim pokvarenu drugu plocu za delove
Nadam se da cu uz vacu pomoc mozda saznati koji deo bi trebalo da razgrejem,ili zamenim....da pokusam pa sta bude(gore ga ne mogu pokvariti)
 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.3.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: HP COMPAQ NC 6220 Pomagajte....skroz mrtav14.10.2011. u 21:36 - pre 153 meseci
I pri duvanju, uvek pod uglom od 90 stepeni, da ti se smd-ovi ne razlete po ploci :-(

 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6610
*.adsl-a-11.sezampro.rs.



+537 Profil

icon Re: HP COMPAQ NC 6220 Pomagajte....skroz mrtav14.10.2011. u 23:20 - pre 153 meseci
Meriti vreme je glupost. Greješ dok ne vidiš da čip pliva na kapljicama kalaja. Sve manje od toga je besprotrebno mučenje čipa.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+3779 Profil

icon Re: HP COMPAQ NC 6220 Pomagajte....skroz mrtav15.10.2011. u 12:35 - pre 153 meseci
Maticnu plocu izvadi iz kucista pre grejanja. Skini sve sa nje. Inace taj northbridge (obavezno ga ocisti pre grejanja pomocu isopropil alkohola ili medicinskog alkohola. To uradi i sa procesorom.) koji je najverovatnije problem, mozes grejati slobodno i do 250°C pa i vise posto je tacka topljenja "bezolovnog" RoHS compliant kalaja oko 220°C ali podesi da duvaljka ne duva jako kako nebi oduvao SMD komponente sa northbridge-a. Obavezno koristi fluks namenjen za opravku PC komponenti (na bazi kalafonijuma ili slican) jer ako koristis neodgovarajuci fluks mozes napraviti vise stete nego koristi. Fluks nanesi po svim ivicama chipa i duvaljkom predji te ivice, naginjuci plocu, kako prelazis duvaljkom, kako bi sav ili veci deo nanesenog fluksa otisao ispod chipa. Ne preteruj sa fluksom. Pri ovom koraku koristi temperature oko 150°C kako nebi otopio SMD komponente oko chipseta. Kad budes grejao sam chip koristi pomagalo kao sto je pinceta da bi pipkao chip s' vremena na vreme da bi video kad pocne da mrda. Kad pocne da mrda to ti je dobar pokazatelj da su se kalajne kuglice otopile i da se osvezava kontakt sa podnozjima. Tad mrdni malo chip kako bi kuglice uhvatile svoja podnozja. Posle toga, sacekaj desetak minuta da se sve ohladi montiraj procesor na plocu, nanesi novu termalnu pastu na chipove, montiraj hladnjake, montiraj jedan SO-DIMM modul u slot, prikaci monitor i tastaturu, upali sve to i ako POST-uje znaci da je operacija uspela. Koliko ce dugo tako raditi laptop zavisi vise od srece nego od pameti i vestine. Treba zapamtiti da je reflow krpljenje vec otanjenih gaca koje se mogu posle par nosenja opet pocepati

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 15.10.2011. u 22:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: HP COMPAQ NC 6220 Pomagajte....skroz mrtav15.10.2011. u 14:53 - pre 153 meseci
Citat:
Obavezno koristi fluks namenjen za opravku PC komponeti (na bazi kalafonijuma ili slican)

Jedno pitanje:
Proletos kad sam bio u radnji bio mi je skup flux pa sam uzeo da se igram i kupio tvrdi kalifornijum (wolf's ts500) - izdrobio malo i smuckao sa izopropil aloholom u flasici od leka i mislim da sam dobio fluks? Posle sam se malo igrao sa tim ali ne znam kako da procenim da li sam dobio pravu stvar? :)
 
Odgovor na temu

brkic1978
brkic nebojsa
arilje

Član broj: 292009
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: HP COMPAQ NC 6220 Pomagajte....skroz mrtav16.10.2011. u 12:05 - pre 153 meseci
Ovde je sve lepo objasnjeno,a definitivno je najbolje prekuglati celo chip al ja za to nemam odgovarajuce sito,nazalost i ne znam gde bi se moglo nabaviti pa cu ga samo razgrejati!
Sistem rada je potpuno isti kao kod mobilnih telefona sto se i dalo pretpostaviti i koristicu isti flux
Svakako javljam kad odradim da podelim rezultate sa ostalima.....hvala svima na brzoj pomoci i detaljnim objasnjenjima
Sve pohvale za clanove foruma
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+3779 Profil

icon Re: HP COMPAQ NC 6220 Pomagajte....skroz mrtav16.10.2011. u 14:17 - pre 153 meseci
Sistem je skoro pa isti kao kod mobilnih telefona. Nije isto raditi sa malim i velikim BGA chipovima niti su alati koji se koriste isti. Mali BGA chipovi mogu da se skinu duvaljkom dok veliki, pogotovu kad imaju IHS, malo teze Tu je duvaljka samo pomocni alat. Cak su i IR BGA lemilice drugacije za rad sa velikim BGA chipovima i sa malim BGA chipovima. One za rad sa velikim BGA chipovima su po pravilu i dosta skuplje nego one za rad sa malim. Sercan rad

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 16.10.2011. u 20:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

brkic1978
brkic nebojsa
arilje

Član broj: 292009
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: HP COMPAQ NC 6220 Pomagajte....skroz mrtav16.10.2011. u 17:58 - pre 153 meseci
Video sam to tehnolosko "cudo" na nekom domacem sajtu jednog servisa za lap topove...to je IC lemilica,i neki svetlosni snop za raspored kuglica,sve je potpuno automatizovano....odusevljen sam tom napravom,definitivno je prava stvar time odraditi lap top al ne smem ni da pomislim koliko je placena! Ja cu morati da probam ovo da razgrejem sa ovom mojom "sirotinjskom varijantom"
 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.3.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: HP COMPAQ NC 6220 Pomagajte....skroz mrtav16.10.2011. u 19:05 - pre 153 meseci
Citat:
Miroslav Cvejić: Meriti vreme je glupost. Greješ dok ne vidiš da čip pliva na kapljicama kalaja.


Mnogo lakse reci nego uraditi...

Kada sam rekao 220 stepeni mislio sam na temperaturu povrsine chipa, ne na podesavanje duvaljke...

Testirao sam par puta tacke izdrzljivosti chipova i skoro je svaki na 250 stepeni poceo da se naduvava!



 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+3779 Profil

icon Re: HP COMPAQ NC 6220 Pomagajte....skroz mrtav16.10.2011. u 19:13 - pre 153 meseci
Cuveni "popcorn" efekat na stampi BGA chipova kad se pregreju.
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6610
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+537 Profil

icon Re: HP COMPAQ NC 6220 Pomagajte....skroz mrtav16.10.2011. u 20:33 - pre 153 meseci
Citat:
ChanMaster: Mnogo lakse reci nego uraditi...

Kada sam rekao 220 stepeni mislio sam na temperaturu povrsine chipa, ne na podesavanje duvaljke...

Testirao sam par puta tacke izdrzljivosti chipova i skoro je svaki na 250 stepeni poceo da se naduvava!


Zato se to i ne radi s ručnu duvaljku već sa IC lampom. :)
 
Odgovor na temu

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: HP COMPAQ NC 6220 Pomagajte....skroz mrtav16.10.2011. u 20:40 - pre 153 meseci
Citat:
ChanMaster: Mnogo lakse reci nego uraditi...
Kada sam rekao 220 stepeni mislio sam na temperaturu povrsine chipa, ne na podesavanje duvaljke...
Testirao sam par puta tacke izdrzljivosti chipova i skoro je svaki na 250 stepeni poceo da se naduvava!


Ja sam lepio temperaturnu sondu od unimera blizu cipa pa sonda nalegne na cip i gledao temperaturu (nije najpreciznije ali je nesto), zgodnije bi bilo ir citac ali on kosta.

Zadnji put me mrzelo da stavljam - radio na osecaj i kad sam zavrsio vidim ispala jedna kuglica iz cipa :D
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+3779 Profil

icon Re: HP COMPAQ NC 6220 Pomagajte....skroz mrtav16.10.2011. u 22:35 - pre 153 meseci
Korisno je imati beskontaktni rucni termometar, ali nisu jeftini

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 17.10.2011. u 02:39 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.3.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: HP COMPAQ NC 6220 Pomagajte....skroz mrtav17.10.2011. u 14:41 - pre 153 meseci
Moj je kosto 60-80 Evra, ne secam se vise (odosmo mi off samo tako) ali vredan je svakog centa!

 
Odgovor na temu

brkic1978
brkic nebojsa
arilje

Član broj: 292009
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: HP COMPAQ NC 6220 Pomagajte....skroz mrtav24.10.2011. u 21:34 - pre 153 meseci
Konacno da se javim svima,popravka na zalost NIJE uspela,chipovi su vec radjeni(menjani ili prekuglani) i to kako mi izgleda vrlo profesionalno,imaju neku crvenu masu koja je nalivena svuda po coskovima pa ne mogu da ih pomerim kad se zagreju,probao sam sa druge strane ploce ispod chipova da zagrejem duvaljkom i vidim da su se otopile kuglice po krajevima i dobile onu svetiju boju ali se sam racunar isto ponasa,nema promene na bolje,i dalje sijaju sve diodice a on je potpuno mrtav...inace,ovo sto sam grejao su chip od graficke i onaj pored njega(ta dva je i drugi neko radio pre mene),a ono postolje od samog procesora nisam dirao!
Ako imate jos kakvih ideja,sta uraditi,bio bi vam jako zahvalan da ih podelite sa mnom.....pozdrav i hvala svim dobrim ljudima na pomoci
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6610
*.adsl-1.sezampro.rs.



+537 Profil

icon Re: HP COMPAQ NC 6220 Pomagajte....skroz mrtav24.10.2011. u 21:54 - pre 153 meseci
Da je to prekuglano ne bi bilo te crvene mase okolo.Dok to ne skineš nema smisla grejati čip.

Dakle, treba prvo skinuti tu masu, skinuti čip, zameniti kuglice i zalemiti čip nazad.


 
Odgovor na temu

brkic1978
brkic nebojsa
arilje

Član broj: 292009
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: HP COMPAQ NC 6220 Pomagajte....skroz mrtav24.10.2011. u 22:04 - pre 153 meseci
Cime je pametno skinuti ovaj silikon ili sta je vec....jako je zilavo i podilazi ispod,kako da ga skinem a da ne ostetim sam chip?
Inace,nemam opremu da ga prekuglam,gore sam vec pisao o tome!
 
Odgovor na temu

Miroslav Cvejić
Technical Lead
Revel Systems UAB
Vilnius, Lithuania

Moderator
Član broj: 802
Poruke: 6610
*.adsl-1.sezampro.rs.



+537 Profil

icon Re: HP COMPAQ NC 6220 Pomagajte....skroz mrtav24.10.2011. u 22:09 - pre 153 meseci
Ako nisi čip zalio fluxom, kad se zagreje može pincetom da se skine. Ako si umusavio čip, onda srećno u pokušaju.

Ako već nemaš opremu, nađi nekog ko ima da ti to odradi ljudski. Podgrevanjem ćeš samo da odložiš neizbežno.
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+3779 Profil

icon Re: HP COMPAQ NC 6220 Pomagajte....skroz mrtav24.10.2011. u 22:40 - pre 153 meseci
To crveno je epoksi smola. Skida se tesko. Na zalost nema pomoci od podgrevanja ako chip ima tu epoksi smolu. Mozes da probas da podgrevas tu gde je smola i da skidas smolu polako pincetom, ali kad budes skidao postoji velika verovatnoca da ostetis neki od vodova na stampi tako da bez predgrejaca i IR lampe po meni je glupo nastavljati posao.
 
Odgovor na temu

brkic1978
brkic nebojsa
arilje

Član broj: 292009
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: HP COMPAQ NC 6220 Pomagajte....skroz mrtav24.10.2011. u 22:59 - pre 153 meseci
Ocigledno je da cu morati da odustanem,a i natopio sam cip sa fluksom sto je kako sad vidim pogresno! U pravu ste za tu crvenu masu,bas je mnogo zilava,i uspeo sam da odvojim samo komadic i to skoro na silu kad sam ga dobro zagrejao.
Zelim da se zahvalim svima na pomoci...vredelo je bar pokusati,al da ga nosim pravom majstoru svakako ne vidim racunicu,obzirom da sam uredjaj nema neku veliku vrednost,izgleda ce se rasprodati u delovima,druge mu sudbine nema
 
Odgovor na temu

[es] :: Laptopovi :: HP COMPAQ NC 6220 Pomagajte....skroz mrtav

Strane: 1 2

[ Pregleda: 4870 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.