Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koliko kroisnika moze na ovaj Ap

[es] :: Wireless :: Koliko kroisnika moze na ovaj Ap

[ Pregleda: 3355 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MilosOskar
MilosOskar
Student
Beograd

Član broj: 272010
Poruke: 269
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Koliko kroisnika moze na ovaj Ap26.06.2011. u 15:47 - pre 157 meseci
Koliko klijenata maximalno mogu da nakacim na ovaj ruter koji bih stavio da radi kao Ap, a da svima net radi normalno ?

Hvala!
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Koliko kroisnika moze na ovaj Ap26.06.2011. u 16:07 - pre 157 meseci
Vidim da danima postavljas pitanja... dozirano, jedno po jedno. Neka pitanja su krajnje trivijalna... a neka smijesna.
Cijedis znanje u milion tema, a toliko toga ima da se nauci da bi nam trebalo 6 mjeseci da ti konacno nesto i skontas.

Da bi ti skratili muke, a i ti nama, reci sta ti konkretno treba. Prezentuj vise tu konkretnu ideju sta zelis da uradis, pa onda da vidimo sta moze da se uradi a sta ne.
 
Odgovor na temu

MilosOskar
MilosOskar
Student
Beograd

Član broj: 272010
Poruke: 269
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Koliko kroisnika moze na ovaj Ap26.06.2011. u 16:34 - pre 157 meseci
Zaboravih da stavim link od rutera... xD

Da li mogu ovako da nakacim ova dva rutera ?
Koliko cu moci da nakacim klijenata maximalno a da sve radi ok?
Kakav ce protok biti?

http://www.tp-link.com/product...tent=spe&pmodel=TL-WA5210G

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Koliko kroisnika moze na ovaj Ap26.06.2011. u 17:03 - pre 157 meseci
Jel ti ne razumijes moje pitanje ili me iz nekog razloga ignorises?
 
Odgovor na temu

MilosOskar
MilosOskar
Student
Beograd

Član broj: 272010
Poruke: 269
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Koliko kroisnika moze na ovaj Ap26.06.2011. u 17:14 - pre 157 meseci
Citat:
yolja624:  Prezentuj vise tu konkretnu ideju sta zelis da uradis, pa onda da vidimo sta moze da se uradi a sta ne.


Napravio sam blok semu sta bih pokusao...
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Koliko kroisnika moze na ovaj Ap26.06.2011. u 17:21 - pre 157 meseci
Pitanje se odnosi na tvoju namjeru - jel ti hoces da budes ISP? Rjesenje za podjelu 16mbita na 30 korisnika nekog ADSL paketa nece raditi fino. Nisu ni ADSL ISP blesavi, vec imaju metode suzbijanja takvih ideja. Na stranu sto je ADSL uglavnom loseg UL, pa ce ti jedan korisnik sa torrentom tako lijepo srediti mrezu da svi ostali mogu da se slikaju.
 
Odgovor na temu

MilosOskar
MilosOskar
Student
Beograd

Član broj: 272010
Poruke: 269
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Koliko kroisnika moze na ovaj Ap26.06.2011. u 17:27 - pre 157 meseci
Da, zeleo bih biti ISP, ali do nekih 30 klijenata...

Sta je UL ?

Po tebi, kako da napravim mrezu do 30 klijenata, sa cim to da izvedem ?
 
Odgovor na temu

mantas

Član broj: 257077
Poruke: 894



+38 Profil

icon Re: Koliko kroisnika moze na ovaj Ap26.06.2011. u 17:33 - pre 157 meseci
prvo bi trebao da pokusas da naucis bar neke osnove o mrezama sto zicne pa onda i bezicne.i da ti se isto tako nacrta tebi nece biti jasno opet,jer znanje se stice ucenjem....za sva pitanja koje si do sada postovio ima odgovora sto u knjigama sto na google to sto ti trazis je neka osnova ali tebi je to komplikovano iz jednog jedinog razloga zato sto ne poznajes materiju zato knjigu u sake i to je to....postoji jedna stara izreka dok ne zagrejes stolicu nema nista.znanje se nestice na forumu jedino neke cake ili pojasnjenja koja ce ti biti u stratu jasna iz jednog jedinog razloga zato sto poznajes materiju ali si jednostavno samo pravideo neke stvari...ne bi trebao da steknes pogresan utisak jednostvno ti samo kazem sta bi trebao...
Long Live Rock 'n' Roll
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Koliko kroisnika moze na ovaj Ap26.06.2011. u 17:37 - pre 157 meseci
Ne mozes biti ISP ako nemas znanje, opremu, ljude koji znaju kako se to radi. I najvaznije, za takav posao treba dosta para.
Ne mozes podjeliti ADSL paket na 30 korisnika, iz vise razloga. Ono, tehnicki je izvodljivo, ali ce takav "internet" biti mucenje za tih 30 korisnika. Za posao ISP se uzima drugaciji paket usluga od nekog drugog ISP, sa garantovanim brzinama. A to je prilicna investicija. Na stranu sto ti za taj posao trebaju dozvole koje, takodje, prilicno kostaju.

UL skracenica za upload - protok koji se salje od racunara u LAN prema NET-u. Ako podjelis taj protok 16mbita/1mbit ispada da ti svaki korisnik (od tih 30) moze imati garantovano 32k UL - a to ti je nivo dial up-a. Ako ne uradis QoS u mrezi, onda ce tek biti veselo...
 
Odgovor na temu

MilosOskar
MilosOskar
Student
Beograd

Član broj: 272010
Poruke: 269
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Koliko kroisnika moze na ovaj Ap26.06.2011. u 17:52 - pre 157 meseci
Ok, hvala za info...

Daj link od nekog ISP koji ce mi garantovati brzine i ciji net mogu da preprodajem ?

Koji bih protok trebao da uzmem da bih nakacio 30 korisnika sa solidnim internetom ?
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Koliko kroisnika moze na ovaj Ap26.06.2011. u 18:04 - pre 157 meseci
Bilo koji od ISP na teritoriji srbije ce ti rado dati uslugu po cijeni od xxx EUR po mbitu. Imas telekom srbije, verat, SBB... svi nude tu uslugu. Naravno, mislim da ti tu uslugu nece dati kao fizickom licu, vec iskljucivo kao biznis korisniku.
Zavisi koje protoke planiras da das korisnicima. Recimo za tih 30 korisnika, sa 512kbps po korisniku, a sa agregacijom 1:4, neki minimum bi bio 4 mbita. Ali sve pod uslovom da organizujes mrezu na pismen nacin, a ne ubadanjem AP u switch...
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
94.228.238.*

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Koliko kroisnika moze na ovaj Ap26.06.2011. u 21:09 - pre 157 meseci
Ipak bi ti savetovao da od te ideje odustanes, bar dok ne proucis kako rade mreze, da je to sve tako jednostavno ihaaa... Ja sam se licno nervirao oko QoS-a jos davne 2006, i od tad na svojoj kucnoj mrezi 8 racunara (5 ljudi) imam jedan racunar koji odradjuje QoS bas onako kako sam ga ja podesio, inace bi vec bilo "klanje"...

Uzmi samo nesto da isprobas - pinguj recimo google DNS (8.8.8.8) i pusti neki upload - attachment na mail ili ftp ili sta god, pa vidi kolko ce da ti bude latencija na ADSL linku... Dakle bez dobro proracunatog QoS-a nema nista... Ja sam "skratio" upload za nekih 80kbps kod mene na ruteru - na ADSL linku, i sad mi latencija ide do 20ms - cak i pri uploadu...

Ili pozovi na Skype video i pusti pored upload, pa ces da vidis cudo... To me jos odavno nerviralo, pa sam morao da napravim QoS cak i na kucnoj mrezi od 8 racunara.

Kazem ti, cim imas pa makar i na kucnoj mrezi vise od jednog racunara i jednog fizickog korisnika, sve preko "kliktanja po facebook-u" (verovao ili ne - cak i HD youtube) ume da napravi problem. Srecom, te muke sam sebi resio.

A na stranu sto jos nemas nikakvo iskustvo sa wireless-om, ja imam jedan p-t-p link do drugara jos iz nekih ranijih vremena, a i koristim usluge jednog wireless ISP-a, i zezam se sa wireless-om jos od 2005 - 2006. I treba to lepo da proucis da znas sta je decibel signala, sta je opadanje, sta je pojacanje, sta je izlazna snaga, koja je regulativa u Srbiji, sta moze da se koristi i na koji nacin, a veruj mi da ce ti trebati bar par meseci za to...
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
ip212-200-157-154.adsl.beocity.net.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: Koliko kroisnika moze na ovaj Ap27.06.2011. u 08:33 - pre 157 meseci
Da se nadovežem na ostale: dokle god ti pitanje ne bude kncizno, precizno i jasno, sa jasnim smerom odgovora - do tada ne možemo da ti napišemo ništa više.

Jer, ispašće da mi tebi odrađujemo sav posao za dž - a mene moje pljeskavice koštaju...
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Koliko kroisnika moze na ovaj Ap

[ Pregleda: 3355 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.