Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Instalacija Linux-a + Win Xp.

[es] :: Linux :: Instalacija Linux-a + Win Xp.

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 11091 | Odgovora: 72 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Instalacija Linux-a + Win Xp.04.11.2010. u 12:56 - pre 164 meseci
Citat:
maksvel: Moguće da se za boot bunio, jer je ext4..
Za proveru ISO-fajla pod Windowsom koristi CyoHash
Za početnike (a i ne samo njih :)) glas za Linux Mint ;)


Da prebacim na ext3?

Inače, dođoh do zaključka da je za particioniranje diska sa već instaliranim Win najbolji njegov sistemski alat: Extended particija i posle je delim na koliko hoći
u delova. Jedino što dozvoljava samo formate NTFS i FAT32.


Ubuntu;

ne može da pronađe fajl: initramfs, odnosno da montuje /dev/loop0/
i tu se zaglavi

probala da ukucam EXIT. on krene da kao nešto radi i ponovo se zaglavi
nudio da upišem init= bootarg
isti rezultat



ER
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Instalacija Linux-a + Win Xp.04.11.2010. u 13:02 - pre 164 meseci
Možeš da staviš ext3, za svaki slučaj, a praktično nema tolike razlike...

Ne znam šta se događa: meni je instalacioni program za particije uvek lepo završavao posao :\
Ako je CD u redu, onda može biti tu koješta...


BTW, nađoh sledeći "način" da se reši:
Citat:

1. I upgraded my BIOS to the latest from ASUS.
2. I removed 1 HD (recommended from other posts).
3. Tried mounting the CDROM manually.
4. Downloaded/burned to another CD (1 time for Mint LXDE - 1 time for Mint 8 - 3 times for Mint 9) just in case I had the wrong burn speed, or bad downloads.
5. Reseated everything (just in case).
6. Talked/Begged in a very calm tone to the computer.


Poslednje dve stavke mogu biti ključne
 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Instalacija Linux-a + Win Xp.04.11.2010. u 17:02 - pre 164 meseci
Baš me nešto neće....

Ponestade mi i praznih diskova.

Ubuntu nije ispravna ISO datoteka (ne može ni sa ISO direktno da se instalira u VM)

Pokušala sam da pokrenem Knoppix sa diska, ali... eno ga u VM žešće davi od OpenSuse. Verovatno je problem što je na disku bilo nešto podataka, koje nisam mogla da izbrišem pre pravljenja boot diska.

OpenSuse i na ext3 traži particiju od minimum 128 gb. Da li je u pitanju samo bezvezna poruka? Možda ne zna da lepo računa jer toliki prostor mu definitivno ne treba. (a taman sam apsolvirala kao da napravim particije)

Sutra po nove diskove i ponovo ispočetka.

Siguran link za ispravan ununtu?


ER
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Instalacija Linux-a + Win Xp.04.11.2010. u 17:06 - pre 164 meseci
Ma ispravan je svaki - idi na oficijelni sajt, samo što u prenosu nastane greška. Proveri md5
Ako neće nikako da skine ispravno, skini torent, on automatski proverava preuzete parčiće.
 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Instalacija Linux-a + Win Xp.04.11.2010. u 17:24 - pre 164 meseci
Nađoh ovo, sa velim zakašnjenje pa da ostali ne lutaju.

zahtevi Linux distribucija


ER
 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Instalacija Linux-a + Win Xp.04.11.2010. u 20:09 - pre 164 meseci
Live CD Open Office. Neka starija verzija.

Izgleda da je i ovo sasvim funkcionalno. Dugorocno cuvanje podataka na nekoj od FAT particija.



-------------------------
----------------------------
----------------------------

Uh, ja sam u buntu jer nemam ubuntu a ne mogu da više skidam veće fajlove.

Knoppix radi ali samo sa DVD-ija. Šteta, jer ima dosta korisnih programa, pa čak i neki primitivan CAD program. Nisam uspela da ga nateram da se poveže na internet (iz VM je radilo, ali možda i zbog toga što je u Win bila aktivna mreža). Zbunjivalo je to što je video sve particije - nesmetan i krajnje jednostavan pristup disku, otvaranje datoteka, ali ništa nisam mogla da sačuvam na disk - kao da prateći programi nisu u stanju da vide i disk.

Freespire je previše glomazan a nema zadovoljavajućih aplikacija (npr. nema OpenOffice niti nešto slično a upotrebljivo).

OpenSuse traži mnogo više mesta za instalaciju. Hm, da ne treba da ga pustim da montuje ceo disk? Možda onda se ne buni oko instalacije. MOUNT znači SAMO da može da koristi određenu particiju (odnosno da je vidi) ali ne i da je formatira (da ne uništi Win) ???

Ostaju mi još dve opcije: da isprobam u VM FreeBSD pa ako zadovoljava da ga instaliram ? ili da probam sa LUPU (mini linux) ? Ovaj drugi je simpatičan (kao da su ga montirali za decu, i to onu mlađu od 9-10 godina), nema OpenOffice ali ima neke sasvim funkcionalne zamene za Writer i Calc.

Šta mislite o tim mini instalacijama?

P.S. Naučila sam da prvo sve isprobam u VM a tek onda da snimam na DVD, da ne prođem kao sa Ubuntu.



[Ovu poruku je menjao EmmaR dana 06.11.2010. u 02:34 GMT+1]
ER
 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Instalacija Linux-a + Win Xp.12.11.2010. u 20:29 - pre 164 meseci

Konačno! Evo i mene Ubuntu. Verzija je 10.10. Gnome. Radi kao default OS. Nisam još isprobala kako se ponaša Win.


Razmišljala sam da instaliram Mint, ali on jedino bolje izgleda u odnosu na Ubuntu ali je distribucija softverski dosta siromašna.

Ovde mi je sve čudno. Ubih se tražeći gde se vrši konekcija na mrežu i gde je promena tastature, kad ono na vrhu ekrana. Slična situacija i sa aplikacijama - tražim u pogrešnom uglu dugme za zatvaranje i min/max dugme. Treba se navići.

Imam poskidane neke programe sa predznakom KDE, da li može na Gnome?


Hvala svima na pomoć!
ER
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Instalacija Linux-a + Win Xp.12.11.2010. u 20:45 - pre 164 meseci
Dugmiće možeš da mrdneš desno ovako
KDE progami se mogu instalirati - povući će i potrebnu podršku za KDE. (Lično, ne volim da brkam Gnome i KDE, ali ako je potrebno, onda OK.)

Citat:
Razmišljala sam da instaliram Mint, ali on jedino bolje izgleda u odnosu na Ubuntu ali je distribucija softverski dosta siromašna


Hehe, ovo je čudna konstatacija, jer je baza Mintovih programa ista kao Ubuntuova.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Instalacija Linux-a + Win Xp.12.11.2010. u 20:52 - pre 164 meseci
Citat:
Razmišljala sam da instaliram Mint, ali on jedino bolje izgleda u odnosu na Ubuntu ali je distribucija softverski dosta siromašna

Emma, jel smemo ovo da stavimo kao citat dana? :D

Salu na stranu, sve sto mozes da instaliras na Ubuntu, mozes i na Mint, s tim sto
na Mintu vec imas preinstalirano gomilu nekih dodatnih korisnih paketa, najvise
vezano za multimedijalnu podrsku ;)
 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Instalacija Linux-a + Win Xp.12.11.2010. u 21:20 - pre 164 meseci
Citat:
Srđan Pavlović: Emma, jel smemo ovo da stavimo kao citat dana? :D

Salu na stranu, sve sto mozes da instaliras na Ubuntu, mozes i na Mint, s tim sto
na Mintu vec imas preinstalirano gomilu nekih dodatnih korisnih paketa, najvise
vezano za multimedijalnu podrsku ;)


Možeš slobodno, ali... Nismo se razumeli...

Instalacija Minta (koju ja imam - Isidora), odnosno preuzeta iso datoteka, je siromašna sa programima: nema adekvatne Office programe, ništa normalno za crtanje, ... bar u VM ništa od toga nije bilo.

Ukapirala sam da Mint ima veze sa Ubuntu.


Za razliku od Minta, Ubuntu (stariji rođak) u startu dolazi sa OpenOffice 3.2.1 (bez Base), što ga čini primenljivim jer mi ne treba čist OS.


Treća opcija je bio Kubuntu. Međutim, nisam uspela da ga instaliram u VM - možda je samo trebalo jako duuuuuuuuuuuggoooooooo da se čeka.

Od svih Linux-a koje sam isprobavala u VM, ovih dana najviše mi se dopali, prvenstveno po izboru i kvalitetu ugrađenih aplikacija OpenSuse i Knoppix. Konppix je samo kao Live distribucija, dok OpenSuse je tražio previše prostora za instalaciju - skoro ceo disk, što mi nije bilo baš najjasnije jer u VM je radio na mnogo manjem prostoru,

I, još jednu stvar sam ukapirala: Svako ko je napravio iole ozbilljniju izmenu u nekoj od distribucija, dao je tako izmenjenoj distribuciji novo ime i eto novog Linux-a. (samo koliko Mint-ova ima?)

Kako radi Empathy Internet Messaging? Postavila sam MSN account, krenuo da se povezuje i zaglavio se... nikako ni da prikaže grešku? Koliko mu treba da se poveže?

Ima li neki program za pregled diska - nešto poput Total Commandera / Win Explorera ?


ER
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Instalacija Linux-a + Win Xp.12.11.2010. u 21:39 - pre 164 meseci
@ EmmaR: pokusao sam da nadjem tacne podatke, da bih ti objasnio o cemu se radi, ali je upravo izasao novi Mint i sajt im je prosto opsednut, nema sanse da nesto otuda dobijemo u ovom momentu. Reci cu ti priblizno, pa mozes kasnije proveriti.

Na pocetku je bilo sve jednostavno - naprave jednu varijantu, stave to na 1 CD i gotova stvar. Kako je vreme prolazilo, stvari su se zakomplikovale. Programi se povecavali i vise nije moglo sve da stane na 1 CD i preslo se na DVD a ima jos nekih problema - za SAD i Japan se pravi druga verzija istog izdanja, zbog nekih pravnih stvari. Tako da sad jedan Mint izlazi u nekoliko verzija. Ako uzmes 1 CD, dobijes manje programa nego na Ubutnu zato sto Mint ima neke svoje programe + odmah su tu dodatni codeci i jos kojesta, sto Ubuntu ne stavlja, pa ti u pocetku moze izgledati da je Mint siromasniji. Ako hoces bogati Mint, onda uzmes DVD verziju, koja je takodje normalna, nema kao neke prerade Ubuntua po nekoliko GB.

Dakle, dama je u pravu, a vi je napadoste samo tako! Jedino sto nije imala kompletnu informaciju, jer je ona relativno sveza i prilicno je sakrivena, tek kad bas sve procitas i malo poznajes raniju situaciju, onda je primetis.

Inace, ja se cesto salim: na svetu postoje samo 2 OS-a: 1.Mint i 2.ostali. Zvuci komicno, ali Mint je stvarno cudo. Ako pogledas na www.distrowatch.com tabelu populranosti pojedinih distribucija, mozes videti da je prvi Ubuntu, pa onda Fedora i vec treci je Mint, koji je u sustini identican Ubuntuu, ali je vrlo popularan zbog nekih njegovih dodatnih osobina, koje narocito nama laicima olaksavaju zivot. Sve radi, odmah, gotova prica. Radi WiFi, radi Bluetooth, sve zivo, a da nisam nista pipnuo ...
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Instalacija Linux-a + Win Xp.12.11.2010. u 21:49 - pre 164 meseci
Citat:
Kako radi Empathy Internet Messaging?

Meni nešto ne odgovara.
Pod Lindžom koristim Pidgin.
 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Instalacija Linux-a + Win Xp.12.11.2010. u 21:59 - pre 164 meseci
Citat:
tdjokic:  Tako da sad jedan Mint izlazi u nekoliko verzija. Ako uzmes 1 CD, dobijes manje programa nego na Ubutnu zato sto Mint ima neke svoje programe + odmah su tu dodatni codeci i jos kojesta, sto Ubuntu ne stavlja, pa ti u pocetku moze izgledati da je Mint siromasniji. Ako hoces bogati Mint, onda uzmes DVD verziju, koja je takodje normalna, nema kao neke prerade Ubuntua po nekoliko GB.



Nisam ja skidala sa net-a.

Kako se instaliraju programi koji se nalaze na DVD - posebno snimljeno, nema veze sa iso?



Ne vidi FAT32 particiju. Prazna je i ostavljena, između ostalog, za zajedničke podatke. Montovana kao /windows. Ali, zato, morala sam da sklanjam (iz vidokruga) sistemsku win particiju.
ER
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Instalacija Linux-a + Win Xp.

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 11091 | Odgovora: 72 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.