Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Windows u podmornicama na nuklearni pogon

elitemadzone.org :: MadZone :: Windows u podmornicama na nuklearni pogon

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 27472 | Odgovora: 62 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16695
*.dip.t-dialin.net.



+7178 Profil

icon Re: Windows u podmornicama na nuklearni pogon03.04.2009. u 22:56 - pre 184 meseci
Citat:
Odin D.
Ne radi se o tome sto neko nije izjavio, nego sto sam ja izjavio a ti nalazis da tome nema mjesta.
Sta znaci reci da se Windows koristi na svemirskim brodovima i nuklearnim podmornicama? Sta ta recenica sama za sebe govori?
Nista. Isto sto npr. reci da se npr i svajcarski nozic koristi na satlu.


Mislim da se jedino ti ovde pravis neobavesten, posto je svakom ko je procitao clanak koji je citiran na pocetku teme jasno gde se tacno Windows koristi u doticnoj nuklearnoj podmornici.

Takodje, vrlo je jasno da ni Windows ni Linux (a ni PC arhitektura uopste) nisu operativni sistemi koji se koriste u kriticnim sistemima poput telematike u vozilima ili kontroli mission-critical hardvera poput sistema za sletanje ili reaktora podmornice... Niti sam bilo gde video da neko uopste insinuira tako nesto.

Tako da... ne vidim uopste nikakav problem. A ti?

Citat:

Sto se tice komandnog sistema, to je moja greska u nepreciznom izrazavanja. U embedded sistemima se pod komandnim sistemom podrazumjeva znatno nizi i odgovorniji sistem hardvera i softvera nego sto je to komandni interfejs nakacen na neki Ethernet. Ono sto ja nazivam komandno-upravljackim sistemom je ono sto otkljucava, naoruzava i ispaljuje oruzje, i upravlja ostalim hardverom na podmornici, a ne ono sluzi da posada ukucava komande i gleda u ekran. Jedna je stvar narediti da se reaktor dozira tako i tako, a sasvim druga stvar to odraditi.


Taj nizi i odgovorniji deo hardvera spada u nesto za sta se PC arhitektura ne koristi - kao sto rekoh, problemi nastaju na samom pocetku jer PC hardver ima ogranicenja po pitanju APIC-a glede minimalnog kvanta za scheduler. Zatim, windows NT nije ni portovan na mikrokontrolere a kamo li da je nekome palo na pamet da ga koristi za hard-RT poslove (osim ako se ne nabudzi sa nekim RT kernelom, sto je svojevrsni frankenstajn).

Medjutim, vidis, eto upravo je taj pomenuti kontrolni sistem primer jednog od podsistema na podmornici za koji nije potreban hard-RT. Kao sto vidis, to je ipak daleko bitnije od tvojeg "sistema za grejanje vode za tusiranje" ili "laptopa u podmornici".

Right tool for the right job... a ovi u BAE-u su ocigledno procenili da Windows i PC arhitektura imaju prednosti u odnosu na neke druge proprietary arhitekture, ponajvise u ceni.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
77.46.222.*



+6455 Profil

icon Re: Windows u podmornicama na nuklearni pogon03.04.2009. u 23:07 - pre 184 meseci
Vezano za latencije, ja sam skoro imao potrebu za garantovanim odzivom od 15-30ms na XP Embedded (u suštini XP SP2 običan), što nije uspelo 'regularnim' putem već se morao pisati poseban drajver za to kako bi se takva stvar izvela uspešno... Mislim da je za standardan XP normalan odziv negde 50-100 ms...
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Windows u podmornicama na nuklearni pogon03.04.2009. u 23:21 - pre 184 meseci
@dimkovicu

dobro, razumjeli smo se, da ne nastavljamo dalje.

Medjutim:
Citat:
Ivan Dimkovic:Right tool for the right job... a ovi u BAE-u su ocigledno procenili da Windows i PC arhitektura imaju prednosti u odnosu na neke druge proprietary arhitekture, ponajvise u ceni.

Za ovu konstataciju cemo ipak morati malo da sacekamo. Mnogo toga je implementirano pa potom propalo, ili kako to imaju obicaj da kazu ovi sto prave brodove - "Papir sve trpi, a more proguta".
Ja nisam nasao jos nikakve "first impressins" reports, ali nadam se da ce uskoro osvanuti neki.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Windows u podmornicama na nuklearni pogon

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 27472 | Odgovora: 62 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.