Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?

[es] :: Advocacy :: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 23575 | Odgovora: 179 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.vdial.verat.net

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 18:43 - pre 251 meseci
Citat:
Dragi Tata:
Citat:
McKracken:
Budimo realni, jedina oblast na svetu gde se korisnici javljaju sa izjavama tipa: "Ja ovo ne znam da koristim, necu da naucim, ali hocu da koristim i da radi savrseno" su korisnici racunara.


Budimo realni, ta izjava nije tačna. Ja npr želim da koristim i da radi savršeno:

TV, radio, telefon, video, DVD, ...

a neću da "učim" već očekujem da sve bude "očigledno". I zamisli, svi ti uređaji ispunjavaju tu moju želju. Zašto bi računari bili drugačiji? Je li to neka "sveta zemlja" dostupna samo izabranima koji su spremni da idu na hodočašće bosi po trnju?


Ako smo bas realni, preko 90% ne ume da koristi video. Narocito da ga "isprogramira" kada da snimi omiljeni film + imas brdo ljudi (mnogo vise nego sto mozes da zamilis, bas zato sto ne pripadas tehnicki nepismenoj populaciji) koji imaju probleme da promene titl na DVD-u. ili se pojave ovakvi: http://www.elitesecurity.org/tema/32006/0#219011

[Ovu poruku je menjao McKracken dana 16.10.2003. u 21:37 GMT]
 
Odgovor na temu

popeye
Branko Ivanović
Beograd

Član broj: 3846
Poruke: 960
*.rcub.bg.ac.yu

Jabber: popeye@elitesecurity.org
ICQ: 18038966
Sajt: popeye.linuxo.org


Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 18:44 - pre 251 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Jel izgleda preuvelicano? Jeste.. pa isto tako izgleda preuvelicana teorija da Windows nudi samo click-click interfejs... ako nista drugo, bar ne moram da kompajliram kernel da bih podesio sat.


Kompajliranje kernela danas na Linux-u imas razloga da radis koliko i na Windows-u.

Pored svih argumenata koje si naveo, ovaj pokazuje da ne pokusavas da budes realan. Dosta toga sto si nabrojao, uprkos preterivanju, nazalost je tacno u slucaju da distribucija nema adekvatan sistem za rukovanje paketima i nije obezbedila binarni paket. Sto, zavisno od distribucije, moze biti cesto.
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.vdial.verat.net

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 19:01 - pre 251 meseci
Citat:
srki:
Pokusam da otkucam help kao u dos-u i opet nece... Kako da saznam da treba da stampam sa lp ili lpr?


Code:

miljan@zVr:~$ help
GNU bash, version 2.05b.0(1)-release (i386-slackware-linux-gnu)
These shell commands are defined internally.  Type `help' to see this list.
Type `help name' to find out more about the function `name'.
Use `info bash' to find out more about the shell in general.
Use `man -k' or `info' to find out more about commands not in this list.
 
A star (*) next to a name means that the command is disabled.
.........
gomila komandi koja nije bitna za ovaj post
.........


I onda kada lepo procitas HELP uradis, kao sto se i pise gore:

Code:

man -k print


I dobijes spisak od 8 ekrana (!) sa svim mogucim komandama u kojima se pominje bilo koji oblik printanja, ukljucujuci i:

Code:

lp                   (1)  - send requests to an LPRng print service
lp                   (4)  - line printer devices
lpadmin              (8)  - configure cups printers and classes
lpbanner             (1)  - printer banners in text, PCL and PostScript
lpc                  (8)  - line printer control program
lpd                  (8)  - line printer daemon
lpd.conf [lpd]       (5)  - configuration file for the LPRng line printer spooler system
lpd.perms [lpd]      (5)  - permissions control file for the LPRng line printer spooler system
lpf                  (1)  - general printer filter
lpoptions            (1)  - display or set printer options and defaults
lpr                  (1)  - off line print
lprm                 (1)  - remove jobs from the line printer spooling queue
lpstat               (1)  - print information about the status of the LP print service


User-friendly enough? :)
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.vdial.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 19:27 - pre 251 meseci
Ivane, na ovu poslednju primedbu — niko ovde nije sporio upotrebljivost Windows operativnog sistema, ili rekao da je on neupotrebljiv za napredne stvari. Uopšte, takvim primedbama samo pretvaraš sve ovo u rasprave tipa „Windows vs. Linux“, kojih smo se svi preterano naslušali.

Citat:
bluesman:
Ne znam zasto tako grcevito branis neki proizvod, kao da si ga ti napravio i da ti zivot zavisi od toga. Cini mi se da si u stanju da se posvadjas sa celim svetom samo ako ti neko dirne...

Problem je što niko ne vidi koji ja to proizvod „branim“. Ko god pročita moje poruke, shvatiće da ni GNU ni Linux nisu za početnike. I takođe govorim da i ne treba uopšte govoriti o pojmu „Linux desktop“, a ti stalno pominješ nekakav „linux“. Još jednom, poredi se jedno okruženje, a da li se u pozadini pokreće GNU/Linux, IRIX, Solaris, AIX, ili nešto treće, potpuno je nebitno sa stanovišta upotrebljivosti.

Citat:
Citat:
Opet, ti pričaš o upotrebljivosti, a da Gnom nikad ni probao nisi, ili da si video sekretaricu da radi sa njim.

Ne znam odakle ti ideja da izjavis ovako nesto? Da li se mi poznajemo? U firmi je na svim racunarima instaliran i linux kao drugi OS, a sve sam ih licno ja instalirao. Znam dobro sta pricam jer je jedna "sekretarica" trazila da joj instaliram linux da bi radila u njemu, medjutim posle 5 dana (i milijardu "ej, dodji da mi pomognes nesto") mi je trazila da joj stavim Windows da bude default OS (a ja sam joj to sa zadovoljstvom uradio da me nebi smarala). Zato, znam odlicno sta pricam, a ti, pre nego sto kazes nesto, proveri svoj izvor informacija.

O tome ti govorim — ti ljudi koriste Linux, a ja neprestano pominjem Gnom kao radno okruženje koje radi i na „linux“-u, i na drugim Unix sistemima. I da, zbog toga ga i pominjem u ovoj temi, zato što je to invarijanta upotrebljivosti, a ne „Linux“ za koji se svi vi vezujete. I na osnovu toga izvlačim zaključak da ti zaista nisi probao Gnom, već da si probao „Linux“, te da nemaš pojma o čemu pričaš. Možda malo arogantno, ali nadam se da te to nije previše povredilo.

Zato savetujem da odeš do predstavnika Sun-a u našoj zemlji (ako postoji), platiš ljude (mada najverovatnije kod nas i nemaju mnogo kvalifikovanih ljudi), i da ti postave ceo sistem sa Gnom okruženjem. Zatim uzmi dve sekretarice jednakih „intelektualnih sposobnosti“, koje nisu radile na računarima, jednu postavi pred Windows, drugu pred Gnom. I tada počni da govoriš o tome kako imaš iskustva. A ne, „Mika i ja smo instalirali Linux u našoj firmi, i nikom se nije svidelo, šta znaju sekretarice šta je montiranje diskete i slično“ (ovo je parafraza i na tvoj primer, i na Ivanov sa montiranjem diskete). Ne, i ne treba da zna sekretarica šta je montiranje diskete, a sa modernim Gnomom, neće ni morati. Čak štaviše, isto tako može i da snima na CD, DVD, ili nešto treće (uz odgovarajući uređaj, naravno).

Ukratko, sekretarice imaju posao koji treba da obave, a to obavljaju na unapred sređenim računarima. Ja govorim o takvom okruženju, a one gde sekretarica treba da instalira skener, zaista ne mogu da procenim.

Zanimljivo je to da ljudi hoće da prihvate jedino Linux+GNU+Gnom/KDE kao integrisano radno okruženje koje sadrži sve što ti treba. Ne, KDE i Gnom ne mogu da rade zajedno i da budu upotrebljivi, i to je samo mašta. Jednako kako niko neće ocenjivati upotrebljivost Windows-a po tome što programi preko X servera na njemu ne izgledaju isto, ili ne radi OLE, itd.

Ovo su dva različita sistema, i kao takvi se ne mogu sjediniti u zadovoljavajućoj meri.

Konačno, ovde retko ko ima primedbi na upotrebljivost MacOS/X (Darwin+Aqua): i to je, ljudi moji, Unix (u osnovi). Znači, i sami priznajete da na Unix-u može sasvim lepo da radi upotrebljivo radno okruženje Aqua. A zatim demagoški odbacujete i samu pomisao da bi i Gnom mogao na isti način da radi.

Eto, tu se niko nije setio da komentariše kako je Darwin veoma neupotrebljiv za korisnike, a neprestano slušamo kako „Linux“ jeste. Linux je tu da obezbedi usluge radnom okruženju, ma kakvo ono bilo (upotrebljivo ili ne). Šta će okruženje ponuditi je potpuno nezavisno od bilo čega.

I opet, upotrebljivost se definiše u zatvorenim sredinama, a tu „instalacija softvera“, „montiranje diska“ ili „instalacija skenera“ ne pripadaju. Ako se sa tim ne slažete, onda nema potrebe da osporavate ni jednu od mojih tvrdnji, pošto ih pod tim pretpostavkama iznosim.

Citat:
...Ne bi me cudilo da i na tvoj sajtu pronadjem takav tekst.

Jedna reč: predrasude. Kako i nebrojeno puta rekoh: to je vrlo ubedljivo, i stvarno stvara dobar utisak o drugoj strani u raspravi. Priznajem, bio sam malo uvredljiv, pa je ovo najverovatnije vrsta samoodbrane, ali ne posmatraš stvari na pravi način, i to i dalje tvrdim (v. gore).

Takođe, ako pročitaš pažljivo, videćeš da ja niti jednog trenutka ne branim „Linux“ suludo, čak štaviše, ja ga nebrojeno puta i zanemarujem i proglašavam nebitnim. To i dalje tvrdim, isto kao u gornjem primeru — za upotrebljivost je Darwin, Linux, NTKRNL, ... nebitan.


Što se tiče degojs-ove primedbe o upotrebljivosti na osnovu masovnosti — sa time se u potpunosti slažem. Takođe, zbog toga važi i Ivanova primedba o masovnosti programa (mada on to naziva „procentom“, što ipak nije tačno — svi Gnom programi rade odlično sa Gnomom, a ne „Linux programi“). Znači, Windows jeste po kriterijumu masovnosti najupotrebljivija platforma, tj. ljudi ga već poznaju, pa čak se i u našoj državi pod „računarskom pismenošću“ podrazumeva poznavanje Word-a i Excel-a. Tako je sigurno i u mnogim drugim državama.

I zato se za svako razmatranje ove vrste, moraju uzeti u obzir ostalih 5 milijardi korisnika (slobodna procena, u najgorem slučaju ih je bar 4 milijarde) koji računar nikad nisu koristili, i na koje upotrebljivost zapravo i cilja.

Ovo je van teme, pa ne morate previše da raspravljate o tome:
A konačno, Ivane, razlika između GNU i GNU/Linux postoji. Tako, Motorola za svoj mobilni telefon A760 koristi Linux, a Red Hat je GNU/Linux (RedHat se javno izvinio FSF-u zbog toga, ali istakao da ih upravo komercijalni razlozi na to primoravaju; naravno FSF ovo nije prihvatio kao dovoljno, ali kako Red Hat plaća gomilu programera koji rade na GNU alatima, preživljavaju u simbiozi :-). GNU označava da svaki rad koji obavljaš sa tim sistemom obavljaš sa GNU-om. Ako izbaciš bilo šta iz RedHat-a osim GNU-a i Linux-a, i dalje imaš GNU/Linux. Ako izbaciš GNU, ili izbaciš Linux, ne dobijaš istu stvar (ako dodaš npr. Darwin, dobiješ GNU/Darwin, a ako dodaš neko drugo okruženje, možeš dobiti Linux kakav je na pomenutom telefonu).

Takođe, definicija „operativnog sistema“ nije jedinstvena na ovom svetu, te neki pod tim podrazumevaju samo jezgro i najosnovnije alate za njegovo pokretanje, a drugi i skup osnovnih alata, a treći čak i radno okruženje. Zato, zaštićena robna marka „Linux operativni sistem“ ništa ne znači, a još manje znači da to i postoji u stvarnosti ;-)


Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 20:00 - pre 251 meseci
Citat:
McKracken:

Ako smo bas realni, preko 90% ne ume da koristi video. Narocito da ga "isprogramira" kada da snimi omiljeni film


Ne umem ni ja da ga "isprogramiram", pa ga ipak koristim sasvim lepo. Kod Linux-a je problem što su i najosnovnije stvari zapetljane.

 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.vdial.verat.net

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 20:34 - pre 251 meseci
Offtopic (kao da moze da bude vise offtopic):

@degojs: zasto je u svakom tvom postu moj nick izmenjen u okviru quote taga? Jel to namerno, ili je Explorer odlucio da mi bude kum? Osecam se kao keksic
 
Odgovor na temu

jc denton

Član broj: 2358
Poruke: 1705
*.air.tehnicom.net



Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 20:43 - pre 251 meseci
Ma ne bre McKrackene, nije instalirao zadnji Service Pack pa mu IE cak po neki put prepavi i "jc denton" u "jc dejton" :o)
fire, walk with me
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 20:47 - pre 251 meseci
Citat:
McKrackeN
@degojs: zasto je u svakom tvom postu moj nick izmenjen u okviru quote taga? Jel to namerno, ili je Explorer odlucio da mi bude kum? Osecam se kao keksic


O izvinjavam se. Nije namerno, ja to kucam uvek ručno i ja sam samo pogledao i umesto "krackeN" pročitao "krackeR" i tako onda i kucao. Nije namerno.

Pozdrav
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.vdial.verat.net

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 20:49 - pre 251 meseci
E sad si upropastio priliku da skrenemo ovaj thread na neku drugu pricu :) ili neki dobar flame :)
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 21:25 - pre 251 meseci
Ivane pricas kako aplikacije nisu integrisane kako im fali nesto tipa OLE u windowsu.

E pa da te prosvetlim malo
http://developer.gnome.org/arch/component/bonobo.html]

Ako i dalje mislis da ovo nije standard, samo da ti kazem ovo ce biti standard kroz manje od godinu dana.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.dip.t-dialin.net



+7181 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 21:27 - pre 251 meseci
Citat:
Ako i dalje mislis da ovo nije standard, samo da ti kazem ovo ce biti standard kroz manje od godinu dana


Mislim :) A za godinu dana... pa videcemo za godinu dana :)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.vdial.verat.net

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 21:32 - pre 251 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
Ako i dalje mislis da ovo nije standard, samo da ti kazem ovo ce biti standard kroz manje od godinu dana


Mislim :) A za godinu dana... pa videcemo za godinu dana :)


Pa vec sada sve vaznije aplikacije ga koriste, kroz godinu dana sve GTK ce ga koristiti
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
..-leonardo.sbs.auckland.ac.nz



+3 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 22:11 - pre 251 meseci
Pa ja sam rekao da se linux brzo razvija. Ali cinjenica je da mu treba jos vremena da se ustale standardi a ne svako da koristi svoje stvari...

@tOwk:
A ako iz FreeBsd-a izbacis Gnu sta dobijas? Je l' i njega zoves Gnu/FreeBSD?
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.vdial.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 22:32 - pre 251 meseci
Izgleda da je uvek najzanimljivije ono što je van teme ;-)

Citat:
srki:
A ako iz FreeBsd-a izbacis Gnu sta dobijas? Je l' i njega zoves Gnu/FreeBSD?


Pa dobijaš FreeBSD i dalje — on ne koristi GNU libc, već svoju C biblioteku, kao i odvojeni shell (znači ne GNU Bash), i svoje osnovne Unix alate (ls, cat, sed, ...). Uostalom, bila je jedna vesela rasprava upravo o odnosu ovih C biblioteka na C/C++ forumu.

Zapravo, postoji i GNU/FreeBSD, a među Debian portovima u razvoju možeš pronaći i GNU/NetBSD. Sve ovo upravo potvrđuje moj stav, i to sa praktične i realne strane: samo zameniš Linux i nekoliko sistemskih (čitaj „hardverskih“ i „kernelskih“) alata, i dobijaš sistem koji se koristi isto kao GNU/Linux (naravno, podešavanje samog jezgra, i slične stvari su drugačije, ali to ne spada pod normalnu upotrebu).

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.vdial.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 22:54 - pre 251 meseci
Citat:
srki:
Pa ja sam rekao da se linux brzo razvija. Ali cinjenica je da mu treba jos vremena da se ustale standardi a ne svako da koristi svoje stvari...


A na ovo ne mogu ništa drugo da ti kažem, osim da Bonobo radi i na FreeBSD-u, Solarisu, i na HP-UX-u, i na AIX-u. I šta sad? Da li se i AIX razvija isto kao što se „linux brzo razvija“?

Ne, Gnom se razvija odvojeno od Linux-a, i gotovo. KDE se razvija odvojeno od njega, i gotovo. Ne znam zašto stalno povezujete dve nevezane stvari. U slučaju Windows-a, one jesu povezane zato što ih izrađuje isti proizvođač. A kada su proizvođači razni, onda takvo uparivanje nije neophodno.

Uostalom, koliko je meni poznato, Windows 98 koristi gotovo identično korisničko sučelje kao i Windows 2000, i zbog toga su podjednako „upotrebljivi“. A Windows 98 koristi lošije jezgro od Windows-a 2000. A da li to utiče na upotrebljivost? Ne.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16696
*.dip.t-dialin.net



+7181 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 23:03 - pre 251 meseci
Citat:
Ne, Gnom se razvija odvojeno od Linux-a, i gotovo. KDE se razvija odvojeno od njega, i gotovo. Ne znam zašto stalno povezujete dve nevezane stvari. U slučaju Windows-a, one jesu povezane zato što ih izrađuje isti proizvođač. A kada su proizvođači razni, onda takvo uparivanje nije neophodno.


To je nekom najveca prednost - a nekom najveca mana. Ispostavlja se da krajnji korisnik PC gleda kao kucni uredjaj i ne zanima ga ko je razvijao kernel, ko drajver za zvucnu - a ko graficki shell.

Citat:

Uostalom, koliko je meni poznato, Windows 98 koristi gotovo identično korisničko sučelje kao i Windows 2000, i zbog toga su podjednako „upotrebljivi“. A Windows 98 koristi lošije jezgro od Windows-a 2000. A da li to utiče na upotrebljivost? Ne.


Upravo je kljuc u grafickom okruzenju - koje je mnogo bitnije da bude standardizovano od kernela. Iako Win98 i Win2k nemaju nista zajednicko kad je kernel u pitanju (osim sto Win98 koristi emulacioni sloj), ono sto ih cini vrlo slicnim je upravo GUI.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 23:27 - pre 251 meseci
Danilo, da li je sličnost između Win98 i 2000 prednost ili mana? Da li su izmene sučelja koje Microsoft uvodi sa XP ne preterane - slučajno, namerno ili nemogućnost Microsofta da proizvede drugačije?

Da li je postojanje raznih sučelja na Linuxu prednost ili mana? Po meni, radi se o mani i to velikoj. Bolje bi bilo da ima jedno sučelje (npr. GNOME ili KDE) koje je izuzetno favorizovano, a ostala tek toliko da ima. Mislim da upravo to doprinosi konfuziji običnih korisnika: Pera stavi KDE i lepo počne da se snalazi u istom. E sad Mika zovne telefonom Peru i traži pomoć... ali avaj, Mika ima GNOME. Jeste to slično, ali NIJE ISTO. Da, može da se promeni, ali siguran sam da to doprinosi konfuziji. Usput, može li uvek da se promeni (ne poznajem Linux toliko), tj. da li admin može da zabrani promenu?

Da se razumemo, nisam za to da postoji samo jedno, ali, po meni, mnogo bi bolje bilo kad bi na Linux-u postojalo jedno sučelje koje je zaista masovno zastupljeno. Manje iskusnim korisnicima ovo bi izuzetno mnogo značilo. I to takođe vidim kao veliku prednost Windows-a, gde se pre promene imena ikonice "Network Neighbourhood" u "My Network Places" vode čitave debate - sigurno ima razlog zašto. Kao i razlog zašto je Start meni uvek dole levo, zašto se zna gde se koja opcija nalazi (npr. Control Panel, Search, Windows Update, itd) i zašto se nazivi opcija (menija, itd) praktično i ne menjaju.

Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
199.171.112.*



+6 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 23:35 - pre 251 meseci
Citat:
degojs:
Da li je postojanje raznih sučelja na Linuxu prednost ili mana? Po meni, radi se o mani i to velikoj.


Naravno da je mana. Pričaju o standardu koje će "sve Gnome aplikacije da poštuju". Da li ga emacs poštuje? A vim? A kppp? A Open Office? A šta ćemo sa Lekinim EDE-om?

A najbolji je štos što i Gnome podržava razne wm-ove, pa još menjaju default wm svaki čas. Kad sam se poslednji put zezao sa Linux-om to je bio Sawfish (ako se ne varam), pre toga valjda Evolution, a sad čujem da je Metacity. Ko je tu sad lud, a ko zbunjen?

 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.vdial.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 23:41 - pre 251 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
To je nekom najveca prednost - a nekom najveca mana. Ispostavlja se da krajnji korisnik PC gleda kao kucni uredjaj i ne zanima ga ko je razvijao kernel, ko drajver za zvucnu - a ko graficki shell.

Potpuno se slažem. I zato bih zamolio da se ne govori o upotrebljivosti „Linuxa“ ili upotrebljivosti „Unixa“ (kako je on definisan POSIX standardnom, to se nikako ne bi nazvalo upotrebljivim za prosečnog korisnika), već da govorimo o okruženjima koja eto, igrom slučaja rade na Unix sistemima.

Zbog toga i moje toliko insistiranje na Gnomu.

Citat:
Upravo je kljuc u grafickom okruzenju - koje je mnogo bitnije da bude standardizovano od kernela. Iako Win98 i Win2k nemaju nista zajednicko kad je kernel u pitanju (osim sto Win98 koristi emulacioni sloj), ono sto ih cini vrlo slicnim je upravo GUI.

Sa tim se u potpunosti slažem. Znači, pretpostavimo da grafičko okruženje radi na zadovoljavajućem jezgru (a takvo je i Linux, FreeBSD, i Solarisovo, i Windows itd.), pa pogledajmo koliko je samo grafičko okruženje upotrebljivo.

Pogledajte npr. test Gnoma iz 2001. godine (što znači da je upravo mnogo od toga tu ispravljeno, ovo je Sun izveo na početku ulaska u Gnom vode): http://developer.gnome.org/pro...up/ut1_report/report_main.html

Takođe, primetićete da čitav „Usability“ projekat u Gnomu sadrži dosta uputstava, testiranja i slično, kao i da postoji tim koji proverava da li su ispunjeni osnovni uslovi u raznim programima ovog radnog okruženja. Tu se nalazi i stranica sa dobrim vezama za uvod u sama pitanja upotrebljivosti, i kako je to urađeno u drugim konkurentnim proizvodima prema zvaničnim stranicama (uključujući i Microsoft, Apple,...): http://developer.gnome.org/projects/gup/references.html

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.vdial.verat.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?16.10.2003. u 23:56 - pre 251 meseci
Citat:
degojs:
Danilo, da li je sličnost između Win98 i 2000 prednost ili mana? Da li su izmene sučelja koje Microsoft uvodi sa XP ne preterane - slučajno, namerno ili nemogućnost Microsofta da proizvede drugačije?

Zašto opet svi pričate kao da sam rekao da je to mana? Pa to je prednost, i izričito sam istakao da to utiče na upotrebljivost (tj. povećava je, naravno).

Citat:
Da li je postojanje raznih sučelja na Linuxu prednost ili mana?

Vidi moje bezbrojne pokušaje da uklonim Linux iz priče o upotrebljivosti. Onaj ko nauči da koristi Gnom, neće naučiti da koristi Linux, već će naučiti da koristi Gnom (pa makar i na FreeBSD-u, ili Solarisu, ili...).


Citat:
Po meni, radi se o mani i to velikoj. Bolje bi bilo da ima jedno sučelje (npr. GNOME ili KDE) koje je izuzetno favorizovano, a ostala tek toliko da ima. Mislim da upravo to doprinosi konfuziji običnih korisnika: Pera stavi KDE i lepo počne da se snalazi u istom. E sad Mika zovne telefonom Peru i traži pomoć... ali avaj, Mika ima GNOME. Jeste to slično, ali NIJE ISTO. Da, može da se promeni, ali siguran sam da to doprinosi konfuziji. Usput, može li uvek da se promeni (ne poznajem Linux toliko), tj. da li admin može da zabrani promenu?

Administrator svakako može da postavi samo jedno okruženje, pa onda korisnici i nemaju mnogo izbora. Može i da zabrani izbor, i da svakome korisniku odredi tačno jedno okruženje, ako je već to potrebno.

Ali, ako Mika pozove Jovana koji koristi Sun Solaris 9 (koji sadrži i Gnom, jelte), on će moći da mu pomogne. I šta sad, kakve veze ima Linux sa svim ovim? Nikakve.

Citat:
A najbolji je štos što i Gnome podržava razne wm-ove, pa još menjaju default wm svaki čas. Kad sam se poslednji put zezao sa Linux-om to je bio Sawfish (ako se ne varam), pre toga valjda Evolution, a sad čujem da je Metacity. Ko je tu sad lud, a ko zbunjen?

Čini mi se da je Enlightenment bio nekada davno (pre jedno 4 ili 5 godina) kada je Gnom bio u izdanju 1.2. Sawfish je bio podrazumevani u 1.4. A Gnom 2.x (znači 2.0, 2.2 i 2.4) već skoro dve godine koriste jedan jedini upravnik prozora — Metacity (on je napravljen upravo zbog upotrebljivosti, i ne sadrži gomilu besmislenih opcija, skript jezik [za wm!!!] kao Sawfish).

Naravno, moguće ga je zameniti ako raspolažete dovoljnim sposobnostima (isto kao što je i explorer.exe moguće zameniti npr. litestep-om na Windows-u, ako to umete da uradite; bar je to moglo nekada davno sa NT4 kada sam to i radio čisto zabave radi :). Ako je tako, onda sigurno niste početnik, pa ništa od ovoga i ne važi za vas.

Takođe, upravo Gnom 2.x donosi poboljšanja u ovoj oblasti, te i govorim o irelevantnosti vaših „podataka“. Gnom je izuzetno napredovao za sve ovo vreme, i zaista preporučujem da ga uzmete malo ozbiljnije.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Zasto linuks i ostali unix sistemi nisu user friendly?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 23575 | Odgovora: 179 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.