Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Bugarsko drzavljanstvo

[es] :: Vodič za emigraciju :: Bugarsko drzavljanstvo

Strane: << < .. 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3534660 | Odgovora: 15769 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SrdjanM72

Član broj: 347743
Poruke: 210
*.internet.mts.telekom.rs.



+40 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo17.11.2023. u 15:50 - pre 6 meseci
Citat:
Ognjen1234:
Da li znate mozda na statusu Dodatna provera sta treba? Mozda neku dopunu odneti? Koliko traje ovaj status zna li se? Preko majke sam--april 2021

Da li majka ima bugarsko državljanstvo?
Ukoliko ima treba ti dokument za rodstveni vrъzki. To se izdaje u opštini u kojoj majka ima prijavljen postoяnen adres....
 
Odgovor na temu

Ognjen1234

Član broj: 342392
Poruke: 20
87.116.178.*



Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo18.11.2023. u 18:15 - pre 6 meseci
Citat:
SrdjanM72: Da li majka ima bugarsko državljanstvo?
Ukoliko ima treba ti dokument za rodstveni vrъzki. To se izdaje u opštini u kojoj majka ima prijavljen postoяnen adres....
Citat:
SrdjanM72: Da li majka ima bugarsko državljanstvo?
Ukoliko ima treba ti dokument za rodstveni vrъzki. To se izdaje u opštini u kojoj majka ima prijavljen postoяnen adres....
Da,ima majka bg.drzavljanstvo.Da li znate moze li to posrednik da zavrsi ili mora licno?
 
Odgovor na temu

Ognjen1234

Član broj: 342392
Poruke: 20
87.116.178.*



Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo18.11.2023. u 18:19 - pre 6 meseci
Zbunjuje me sto ne pise razlog,samo Izvadena e za dopolnitelna proverka
 
Odgovor na temu

SrdjanM72

Član broj: 347743
Poruke: 210
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo18.11.2023. u 23:40 - pre 6 meseci
Citat:
kostic17:
Drugari,pisao sam skoro da sam cuo od coveka koji radi u mpr u sofiji da srbima bez starih bugarskih papira vise ne daju drzavljanstva,razlog je neki medjudrzavni skandal izmedju dve drzave,voleo bi da me je slagao ali izgleda da nije,samo oni ciji roditelji imaju bg pasos mogu da dobiju ili oni sa starim jakim dokumentom


Ne bih da nagađam, čitao sam na nekom bugarskom advokatskom sajtu da Bugari nisu načisto sa pravnim određenjem termina "bъlgarski proizhod". U dopunskim odredbama zakona o bugarskom državljanstvu piše da je to lice koje ima pretka koji je Bugarin. Tu zapravo nastaje zbrka, jer je bugarski vrhovni administrativni sud dao stav da Bugarin zapravo predstavlja pravnu vezu lica sa državom, a to je državljanstvo, a ne etnička pripadnost. Ukoliko bi se za lice koje ima bъlgarski proizhod smatralo lice koje ima samo vezu sa licem koje je bugarske nacionalnosti onda bi to bilo u suprotnosti sa novim bugarskim ustavom koji zabranjuje diskriminaciju lica na osnovu nacionalne pripadnosti.
Kako će to da se reši, to mi ne možemo da znamo.
Zbog toga Makedonci kopaju po bugarskim arhivima i traže dokumenta da im je neko od predaka zaveden kao Bugarin u vreme kada je sadašnja Makedonija bila pod bugarskom vlašću.
Rešenje je, po meni, da se kopa po bugarskim arhivima i da se traže podaci za pretke koji su rođeni pre 1918.godine, kada je nojskim sporazumom deo Bugarske pripojen Srbiji, s to su opštine Dimitrovgrad i Bosilegrad.
To je Sizifov posao, jer konkretno u mom slučaju su prababe i pradede rođene zapravo u Bugarskoj (opština Dimitrovgrad), ali su im kasnije menjana prezimena,tako da ne mogu da pohvatam konce, a i ne znam gde se nalaze matične knjige od pre 1918.godine za sela iz Dimitrovgradske opštine....
Potrudiću se ovih dana da iskopam taj članak, pa ću da ga postavim ovde.

S druge strane je opšte poznata stvar da su opštine Dimitrovgrad i Bosilegrad do 1919. bile u Bugarskoj, i ko ima dokumenta koja ga spajaju sa precima koji su tada rođeni, zdravorazumski razmišljajući se dolazi do jasnog zaključka. A zašto bi insistirali na dokumentima koje je izdala tadašnja bugarska vlast, mislim da nikome nije jasno....Ali, tako je, kako je. Do sada je to prolazilo, ali se izgleda okrenula situacija....

 
Odgovor na temu

SrdjanM72

Član broj: 347743
Poruke: 210
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo19.11.2023. u 23:33 - pre 6 meseci
Citat:
Ognjen1234:
Zbunjuje me sto ne pise razlog,samo Izvadena e za dopolnitelna proverka

Pozdrav druže,
Idi na ovaj sajt i pogledaj kako izgleda udostoverenie za rodstveni vrъzki.
https://miritel.bg/product/udostoverenie-za-rodstveni-vrazki/
Pošto ti je majka bugarska državljanka, izvadi ovo uverenje ukoliko ga nisi inicijalno predao i nosi u Sofiju.
Ukoliko ga jesi predao, može da postoji mnoštvo razloga šta dodatno proveravaju. Možda proveravaju da li ti je validno uverenje o nekažnjavanju, da li si prekršio Šengen, da li su dokumenta koja si predao validna itd,itd,itd...
Ukoliko proverom utvrde ispravnost svega što si predao dobijaš državljanstvo.
Jedina stvar koja me buni je ta što Makedoncima taj dokument traže i to objave na mjs.bg. O tome je masa njih pisala na kajgani.

 
Odgovor na temu

Vranjanac163

Član broj: 348282
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo20.11.2023. u 12:32 - pre 6 meseci
Citat:
SrdjanM72:
Citat:
kostic17:
Drugari,pisao sam skoro da sam cuo od coveka koji radi u mpr u sofiji da srbima bez starih bugarskih papira vise ne daju drzavljanstva,razlog je neki medjudrzavni skandal izmedju dve drzave,voleo bi da me je slagao ali izgleda da nije,samo oni ciji roditelji imaju bg pasos mogu da dobiju ili oni sa starim jakim dokumentom


Ne bih da nagađam, čitao sam na nekom bugarskom advokatskom sajtu da Bugari nisu načisto sa pravnim određenjem termina "bъlgarski proizhod". U dopunskim odredbama zakona o bugarskom državljanstvu piše da je to lice koje ima pretka koji je Bugarin. Tu zapravo nastaje zbrka, jer je bugarski vrhovni administrativni sud dao stav da Bugarin zapravo predstavlja pravnu vezu lica sa državom, a to je državljanstvo, a ne etnička pripadnost. Ukoliko bi se za lice koje ima bъlgarski proizhod smatralo lice koje ima samo vezu sa licem koje je bugarske nacionalnosti onda bi to bilo u suprotnosti sa novim bugarskim ustavom koji zabranjuje diskriminaciju lica na osnovu nacionalne pripadnosti.
Kako će to da se reši, to mi ne možemo da znamo.
Zbog toga Makedonci kopaju po bugarskim arhivima i traže dokumenta da im je neko od predaka zaveden kao Bugarin u vreme kada je sadašnja Makedonija bila pod bugarskom vlašću.
Rešenje je, po meni, da se kopa po bugarskim arhivima i da se traže podaci za pretke koji su rođeni pre 1918.godine, kada je nojskim sporazumom deo Bugarske pripojen Srbiji, s to su opštine Dimitrovgrad i Bosilegrad.
To je Sizifov posao, jer konkretno u mom slučaju su prababe i pradede rođene zapravo u Bugarskoj (opština Dimitrovgrad), ali su im kasnije menjana prezimena,tako da ne mogu da pohvatam konce, a i ne znam gde se nalaze matične knjige od pre 1918.godine za sela iz Dimitrovgradske opštine....
Potrudiću se ovih dana da iskopam taj članak, pa ću da ga postavim ovde.

S druge strane je opšte poznata stvar da su opštine Dimitrovgrad i Bosilegrad do 1919. bile u Bugarskoj, i ko ima dokumenta koja ga spajaju sa precima koji su tada rođeni, zdravorazumski razmišljajući se dolazi do jasnog zaključka. A zašto bi insistirali na dokumentima koje je izdala tadašnja bugarska vlast, mislim da nikome nije jasno....Ali, tako je, kako je. Do sada je to prolazilo, ali se izgleda okrenula situacija....


Pa sta ti vrede dokumenta od pre 1919. kad bi vecini ljudi to bilo 4. ili 5. koleno, a po zakonu mozes da dobijes samo do 3. kolena. Svejedno proveri arhiv u Pirotu, tamo bi trebalo da se cuvaju stara dokumenta, ali bi ti trebala veza da uopste nadjes nesto.
 
Odgovor na temu

miloch87
Petrovic Solutions

Član broj: 347098
Poruke: 12
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo20.11.2023. u 14:43 - pre 6 meseci
Pozdrav ljudi. Verujem da je već neko pisao ali ajde da pitam.
Koliko se čeka promena statusa sa Prepiskata se namira v procedura po zadъlžitelno sъglasuvane na neki drugi status, na koji god.
Prošlo je više od godinu dana i status nije promenio.

Obrazuvana prepiska N:16.../2022/01.11.2022 g. Prepiskata se namira v procedura po zadъlžitelno sъglasuvane.

Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

daca80
Negotin

Član broj: 32787
Poruke: 273
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo20.11.2023. u 15:26 - pre 6 meseci
Jos najmanje godinu dana, a verovatno i malo vise.
 
Odgovor na temu

miloch87
Petrovic Solutions

Član broj: 347098
Poruke: 12
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo20.11.2023. u 15:39 - pre 6 meseci
Hvala na odgovoru :) Znači to ide baaas lagano, pa kad bude :)))
 
Odgovor na temu

kostic17
goran kostic
neyaposlen
nsy
jagodina

Član broj: 339397
Poruke: 156
*.mbb.telenor.rs.



+11 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo20.11.2023. u 15:45 - pre 6 meseci
Po meni vise ne treba ni predavati za pasose to je gubljenje vremena,zivaca i para,za pet godina koliko manje vise traje procedura moze svasta da se uradi od zivota,a ne da se ulazi u jedan potpuno apsurdan postupak gde se nista nezna ni na pocetku ni na kraju,logicno je da ako neko ispunjava uslov za drzavljanstvo prihvatite mu aplikaciju i covek ceka da dobije drzavljanstvo a ne prvo proishod cekas godinu dana pa zakazujes intrrvju pa cekas intervju,pa onda dopune.... pa.promene zakon jednom drugi put,placaj prevodi doprinosi ... i na kraju sta nema ulazni bugarin ili dopuna visegodisnja bez obrazlozenja ...tako da hvala nikad vise...

[Ovu poruku je menjao kostic17 dana 20.11.2023. u 17:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Vranjanac163

Član broj: 348282
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo20.11.2023. u 17:11 - pre 6 meseci
Pa kako drugacije da odes iz Srbije? Mozes jedino ako se ozenis ili ako polozis za kamion pa vozis kod nekog privatnika par godina da steknes iskustvo pa te onda zaposle u inostranstvu. Nemoj da se zanosite da drzavljanstvo neke druge zemlje moze da se dobije brze i lakse. U vecini zemalja EU moras da zivis najmanje 10 godina, pa onda polazes ispite i dobijes pasos u ruke tek nakon 13-14 godina najmanje. Nije ti to Crna Gora da odes u opstinu upises se kao Srbin, a onda ti striko na Vračaru sredi srpski pasoš za dve nedelje.
 
Odgovor na temu

kostic17
goran kostic
neyaposlen
nsy
jagodina

Član broj: 339397
Poruke: 156
*.mbb.telenor.rs.



+11 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo20.11.2023. u 17:36 - pre 6 meseci
Koliko je ovde procentualno dobilo pasose 5% maximalno sto se Srba tice
 
Odgovor na temu

Ognjen1234

Član broj: 342392
Poruke: 20
87.116.160.*



Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo20.11.2023. u 18:19 - pre 6 meseci
Citat:
SrdjanM72:
Citat:
Ognjen1234:
Zbunjuje me sto ne pise razlog,samo Izvadena e za dopolnitelna proverka

Pozdrav druže,
Idi na ovaj sajt i pogledaj kako izgleda udostoverenie za rodstveni vrъzki.
https://miritel.bg/product/udostoverenie-za-rodstveni-vrazki/
Pošto ti je majka bugarska državljanka, izvadi ovo uverenje ukoliko ga nisi inicijalno predao i nosi u Sofiju.
Ukoliko ga jesi predao, može da postoji mnoštvo razloga šta dodatno proveravaju. Možda proveravaju da li ti je validno uverenje o nekažnjavanju, da li si prekršio Šengen, da li su dokumenta koja si predao validna itd,itd,itd...
Ukoliko proverom utvrde ispravnost svega što si predao dobijaš državljanstvo.
Jedina stvar koja me buni je ta što Makedoncima taj dokument traže i to objave na mjs.bg. O tome je masa njih pisala na kajgani.


Hvala Srdjane na info. Posrednik se ne javlja na tel.pa ne znam ni sta mi je ciniti.
 
Odgovor na temu

SrdjanM72

Član broj: 347743
Poruke: 210
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo20.11.2023. u 19:13 - pre 6 meseci
Kada nađem vremena izvući ću statistiku koliko je državljana Srbije dobilo bugarsko državljanstvo, a koliko zvanično po popisu stanovništva ima Bugara u Srbiji.

Doduše, bugarski zakon o državljanstvu predviđa da na državljanstvo Bugarske,na osnovu porekla, ima pravo svako ko ima direktnog pretka do trećeg kolena (i to zvaničnim dokumentima potkrepi) , a da je taj predak Bugarin, tako da na osnovu te logike, broj onih koji imaju pravo na državljanstvo premašuje broj onih koji su se na popisima stanovništva izjašnjavali kao Bugari. U takav "kanal" je Bugarska upala deleći šapom i kapom državljanstvo Makedoncima, pa se desilo da u Makedoniji ima preko 100 000 bugarskih državljana, a na popisu stanovništva jedva da ima par hiljada Bugara.
Međutim, u spoljnopolitičkom pogledu tu za Bugare problema nema, jer oni Makedonce smatraju Bugarima, stim što tih navoda u zvaničnim normativnim aktima nema i niti će ih biti. Iz tog razloga nema smisla porediti šanse i statistiku po pitanju pridobijanja BG državljanstva državljana Srbije i državljana S. Makedonije, i pored toga što obe grupacije konkurišu pod podjednakim uslovima koje bliže uređuju bugarski zakoni i propisi.

Sa Srbijom je drugi slučaj. Zvanično, Bugarska prepoznaje svoju manjinu samo u opštinama koje su Nojskim sporazumom odvojene od Bugarske i u ime ratne odštete u I svetskom ratu su pripojene Srbiji 1919. Te opštine su Dimitrovgrad i Bosilegrad i manji deo nekadašnje vidinske oblasti koja je ostala u današnjem Timočkom okrugu. Ko vuče korene iz tih opština za bugarsku administraciju i ekspertska savetodavna tela koja su formirana pri Vladi, taj i ima bugarsko poreklo.

Postoji pak i pojava da ljudi traže rupe u zakonima i menjaju nacionalnost za sebe i roditelje i takva dokumenta predaju uz molbu za državljanstvo. Formalno-pravno ispunjavaju uslove za sticanje bugarskog državljanstva. To bugarski zakon o državljanstvu i predviđa. Koliko ima takvih molbi to može da zna samo bugarska administracija pri ministarstvu pravde. Oprezno pretpostavljam da postoji popriličan broj tako formiranih i predatih molbi za državljanstvo. Kako će ih bugarsko ministarstvo pravde i viceprezident rešiti, mi to u ovom trenutku ne možemo da znamo.

Možda i u tim činjenicama treba tražiti odgovor na pitanje zašto se ukazi za državljanstvo građanima Srbije koji su aplicirali na osnovu porekla u poslednjih godinu dana ne potpisuju, već se potpiše tu i tamo poneki ukaz građanima koji imaju roditelje bugarske državljane. Za par meseci ćemo znati koliko je zapravo ukaza potpisao viceprezident državljanima RS, kada taj podatak bude objavljen na zvaničnom sajtu Predsednika Republike Bugarske, u sklopu godišnjeg referata Saveta za državljanstvo.
 
Odgovor na temu

tecaizbeca

Član broj: 324243
Poruke: 759



+169 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo20.11.2023. u 19:25 - pre 6 meseci
To za Bosilegrad i Dimitrovgrad i ne deluje tacno sto si napisao jer je dovoljno da uzmes moj primer. Nas troje iz moje porodice smo na polozitelno od kraja januara i naravno nismo dobili ukaze a tetka i njeno dvoje dece koji su konkurisali sa potpuno istim papirima kao mi, to jest na osnovu izvoda iz knjige rodjenih od prababe iz godine kada je Bosilegrad bio u sastavu Bugarake, imena i prezimena su sva bugaraka i pise da su bugari, od skoro su svi na dopuni gde ne pise sta treba od dokumenata. Pre ce po mom misljenju Kostic da bude u pravu.
 
Odgovor na temu

SrdjanM72

Član broj: 347743
Poruke: 210
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo20.11.2023. u 19:52 - pre 6 meseci
Citat:
daca80:
Jos najmanje godinu dana, a verovatno i malo vise.


Sa zadolžitelnog na finalno su negde kraj juna 2021. (997X/2021)
Sa finalnog na položitelno sredina maja 2021 (64XX/2021) - bez dopunskih provera.
Pojavili su se i prvi ukazi za januar 2021, takođe bez dopunskih provera. Ukazi u novembru su izlazili mahom ljudima koji su imali intervju novembar - decembar 2020.
Izvor: ruska telegram grupa.
 
Odgovor na temu

Stefan_13
Medicinski tehnicar

Član broj: 338688
Poruke: 563
*.mbb.telenor.rs.



+31 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo20.11.2023. u 20:05 - pre 6 meseci
Meni i dalje dopunitelna , užas živi . Skoro 8 meseci
 
Odgovor na temu

daca80
Negotin

Član broj: 32787
Poruke: 273
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo20.11.2023. u 22:24 - pre 6 meseci
Citat:
SrdjanM72:
Citat:
daca80:
Jos najmanje godinu dana, a verovatno i malo vise.


Sa zadolžitelnog na finalno su negde kraj juna 2021. (997X/2021)
Sa finalnog na položitelno sredina maja 2021 (64XX/2021) - bez dopunskih provera.
Pojavili su se i prvi ukazi za januar 2021, takođe bez dopunskih provera. Ukazi u novembru su izlazili mahom ljudima koji su imali intervju novembar - decembar 2020.
Izvor: ruska telegram grupa.

Tako je, zato i kazem najmanje godinu dana. Covek je novembar 2022. godine do njega ovog trenutka ima oko 30K prepiski tako da je i ta godina optimisticna, a polozitelno je realno pocetak 2025.
 
Odgovor na temu

Vranjanac163

Član broj: 348282
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo21.11.2023. u 03:10 - pre 6 meseci
Skandal o kojem govorite je da je Srbija dala azil nekom bugarskom kriminalcu koji j ukrao 25 miliona i odbija da ga isporuci u Bugarsku na sudjenje, a vrlo moguce i to sto su srpski granicari prosle godiene maltretirali nekog bugarskog novinara oteli mu neke knjige bez objasnjenja. Izgleda da sad Bugarska zato jebava gradjane Srbije i stavlja na cekanje.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8111



+1760 Profil

icon Re: Bugarsko drzavljanstvo21.11.2023. u 09:16 - pre 6 meseci
Tesko da tako nesto moze imati veze sa ovim !

Jer Srbiji davanje bugarskog drzavljanstva, Bugarima ni iz dzepa, ni u dzep.

Nije da Srbija ima neku korist od ovoga, pa da se oni "svete" !
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Bugarsko drzavljanstvo

Strane: << < .. 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 3534660 | Odgovora: 15769 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.