Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Jel se moze za ovo iskoristiti naizmenicni prekidac?

[es] :: Elektronika :: Jel se moze za ovo iskoristiti naizmenicni prekidac?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 22235 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10895



+1349 Profil

icon Re: Jel se moze za ovo iskoristiti naizmenicni prekidac?03.05.2005. u 11:27 - pre 232 meseci
Nisi precizirao da li imas naizmenicnih ili jednosmernih 12V, odatle dilema. sa naizmenicnim bi bilo mnogo lakse. Ako si slucajno planirao da "krades" struju od kompjutera, onda mozes iskoristiti cinjenicu da isti ima i +12V i -12V, tako da ti nikakva dodatna elektronika nece biti potrebna. Samo pazi na snagu, -12V nema ni celih 10W, pa nemoj da ga preopteretis.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
*.dialup.neobee.net.



+26 Profil

icon Re: Jel se moze za ovo iskoristiti naizmenicni prekidac?03.05.2005. u 12:14 - pre 232 meseci
Pa nije bas obavezno da napajanje bude iz kompjutera. Ono resenje sa naizmenicnom strujom mi je dosta prosto, ali bi (sto neko ovde rece edukacije) pokusao da primenim oba. Ali kod onog sa naizmenicnom mi je problem pad napona za 50%, a kod jednosmernog problem sa tranzistorima koji sam vec naveo, a ne znam koje zamene su moguce. Onaj tvoj (pctel) predlog za mesanje kondezatora mi deluje nekako previse grub, zar svaki iz BD serije moze to da uradi?
Pozdrav i hvala
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10895



+1349 Profil

icon Re: Jel se moze za ovo iskoristiti naizmenicni prekidac?03.05.2005. u 13:52 - pre 232 meseci
Nema pada napona od 50%. Mislim da svaki BD to moze identicno da uradi.
Da ne bude zabune, BD nije kondenzator...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
*.dialup.neobee.net.



+26 Profil

icon Re: Jel se moze za ovo iskoristiti naizmenicni prekidac?03.05.2005. u 14:04 - pre 232 meseci
Ja se izvinjavam jer je moja greska, pogresno sam napisao, u pitanju je stvarno tranzistor, ali mi je tvrdnja nekako cudna! Ajde Proko (posto tebi mozda najvise verujem) reci mi da li je u ovakvim situacijama svaki tranzistor jednak, i posto nisam neki expert reci mi malo vise pod uslovom da te ne mrzi o primeni tranzistora i kako se odredjuje koji moze sta da zameni. Hvala vam unapred a posebno Proki jer mi je na svaki post dao dobar odgovor.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
*.dialup.neobee.net.



+26 Profil

icon Re: Jel se moze za ovo iskoristiti naizmenicni prekidac?03.05.2005. u 14:07 - pre 232 meseci
Citat:
pctel: Nema pada napona od 50%. Mislim da svaki BD to moze identicno da uradi.
Da ne bude zabune, BD nije kondenzator...


Kako nema pada napona kada sam ja tu konstataciju naveo za semu sa diodama bez tranzistora, a koliko znam dioda propusta samo jednu poluperiodu (od moguce dve) pa je napon duplo manji.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

alexa_pg
Podgorica

Član broj: 52266
Poruke: 2026
*.crnagora.net.



+115 Profil

icon Re: Jel se moze za ovo iskoristiti naizmenicni prekidac?03.05.2005. u 14:12 - pre 232 meseci
@dalibor81 Tacno. Sklop sa seme radi sa naizmenicnim naponom kako je i napisano. Ti sec ako imas DC izvor, tvoj motor vezati po Prokinoj semi, a ako imas "suv trafo" onda ga vezes po ovoj drugoj. Tvoj izbor.
Sto se tice drugog dijela pitanja, da motor radi sa pola napona, ja to ne bih tako nazvao. Motor i dalje radi sa punim naponom (u ovom primjeru 12V) samo sto je u pitanju jednostrano (polutalasno) ispravljanje. Mana jednostranog ispravljaca je veliki napon brujanja (u odnosu na dvostrani), i ako sa njim napajas neki pojacavac, imaces valiki brum u zvucnicima. Zato se kod takvih sklopova (pojacala i nekih drugih uredjaja..), preporucuje dvostrano ispravljanje. Kako DC motor po tom pitanju nije mnogo zahtjevan, mozes ga napajati i iz jednostranog ispravljaca.
 
Odgovor na temu

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
*.dialup.neobee.net.



+26 Profil

icon Re: Jel se moze za ovo iskoristiti naizmenicni prekidac?03.05.2005. u 14:19 - pre 232 meseci
Koliko sam ja upucen to sto ti zoves dvostranim ispravljacem je GREC ili GRECOV MOST, sa cetiri diode i kondenzatorom, ali i dalje mi nije jasno kako moze jedna poluperioda biti jednaka sa naponom kao dve?
 
Odgovor na temu

Proko
Martin Hric
St.Pazova

Član broj: 29355
Poruke: 1562
80.93.231.*

Sajt: proko.rs


+28 Profil

icon Re: Jel se moze za ovo iskoristiti naizmenicni prekidac?03.05.2005. u 14:49 - pre 232 meseci
Jedna poluperioda JESTE sa naponom ista kao i dve, ali između postoje praznine, koje može delimično da popuni kondenzator. Za vreme te poluperide protiče dva puta veća struja, za rad motora, i za punjenje kondenzatora, koji obezbeđuje energiju za vreme druge, nepostojeće poluperiode. Od veličine kondenzatora i struje potrošnje zavisi koliko je to uspešno, odnosno koliki je "napon bruma", tj varijacije napona.
Što se tiče tranzistora u prekidačkom režimu, bitno je da on može da izdrži potrebnu struju, napon napajanja, i da bude brz, ukoliko je frekvencija uključenja i isključenja velika. Njegove linearne karakteristike u ovom slučaju nisu bitne.
Ako se žele što manji gubici na tranzistoru, poželjno je da bude sa što manjim naponom saturacije (lo sat), i ako mu se obezbedi potrebna pobuda, gubici mogu biti reda 0,1-0,15V! U ovakvom slučaju brzina mu nije jača strana, ali to nije ovde tema.
 
Odgovor na temu

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
*.dialup.neobee.net.



+26 Profil

icon Re: Jel se moze za ovo iskoristiti naizmenicni prekidac?03.05.2005. u 15:48 - pre 232 meseci
Ali zar kondenzator nece teziti da kompenzuje struju pa ce od "postojoce" poluperiode oduzeti na sebe jednu polovinu koju ce nakon opadanja te poluperiode do nule nadoknaditi strujom "iz sebe", sto opet navodi na moju tvrdnju, mada imam rezerve jer stvarno nisam strucan pa ako nisam u pravu onda nista. Sto se tice tranzistora, mislim da gubici i disipacija nisu toliki problem za ovako prosta kola koja rade na niskom naponu i sa relativno malom strujom, sta vi mislite o tome. Pod "malom" strujom podrazumevam istu <1A.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Proko
Martin Hric
St.Pazova

Član broj: 29355
Poruke: 1562
80.93.231.*

Sajt: proko.rs


+28 Profil

icon Re: Jel se moze za ovo iskoristiti naizmenicni prekidac?03.05.2005. u 18:52 - pre 232 meseci
Ako transformator ima dovoljno snage, on će napuniti kondenzator na maksimalnu vrednost te jedne poluperiode. Zatim sledi pražnjenje kondenzatora, čija brzina zavisi od kapaciteta i od potrošnje. Znači, moguće je sa manjom potrošnjom i velikim kapacitetom imati približno isti napon kao i kod punotalanog ispravljanja. Nedostaci su što nam treba veći kapacitet, jača dioda, pa i jači transformator za isti efekat.
Gubici na tranzistoru upravo dolaze do izražaja pri malim naponima (relativno su veći), a i pri većim strujama. Šta je veća struja, zavisi od tranzistora, ali generalno, ako je pri uključenom tranzistoru napon na njemu 2V, ili 0,1V, kada to pomnožiš sa strujom dobiješ disipaciju, odnosno snagu koja se troši na tranzistoru, a to nije svejedno.
 
Odgovor na temu

stojakovicv
Vladimir Stojakovic
Gajdobra

Član broj: 12835
Poruke: 389
*.ftn.ns.ac.yu.



+2 Profil

icon Re: Jel se moze za ovo iskoristiti naizmenicni prekidac?03.05.2005. u 22:54 - pre 232 meseci
Evo kad sam morao da crtam i prekidac!

Idi u najblizu radnjju za elektroniku i trazi klik klak prekidac sa tri polozaja. Radi lakse montaze uzmi onaj koji se montira tako sto se samo izbusi jedna rupa fi 5mm i kroz nju se provuce vrh prekidaca, odnosno polugica.
Ta polugica kad je u srednjem polozaju, prekidac ne daje nikakav izlaz, a ako je pomeris leo ili desno , dobijes polaritete napona razlicite.
Ne znam kako si povezao taj tvoj prekidac, al ocigledno je da nisi dobro ili povezao , ili nisi dobro izmerio sta se desava sa kontaktima, koji se sa kojim spaja kad ti kliknes na njega.

Na slici koju sam nacrtao mislim da je sve jasno i da ce svi razumeti o cemu se radi.

Srednji izvodi na prekidacu su ti sa napajanja, a krajnji idu ka motoru. naravno, krajnje mozes vezati u dva zajednicka cvora pa onda vodis samo dve zice do motora, nisam to nacrtao , a mrzi me da sada prepravljam.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

damiru_2
Damir Ulovec
Radim za klikere...
127.0.0.1

Član broj: 55541
Poruke: 819
*.beotel.net.

Sajt: Pitajte me, možda ću Va..


+2 Profil

icon Re: Jel se moze za ovo iskoristiti naizmenicni prekidac?03.05.2005. u 23:06 - pre 232 meseci
Samo što se taj prekidač ne zove "naizmenični". Budi tako ljubazan i pogledaj sve poruke vezane za ovo pitanje, biće ti mnogo toga jasnije.
Već sam mu ponudio takvo rešenje, ali Proko je dao mnogo bolji primer.

Pozdrav
- Je s' ti normalan? Ko bre da se skida go?
- Ja ću da se skinem do pojasa...
 
Odgovor na temu

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
*.dialup.neobee.net.



+26 Profil

icon Re: Jel se moze za ovo iskoristiti naizmenicni prekidac?04.05.2005. u 09:35 - pre 232 meseci
Probao sam oba resenja, Prokino je bez mana, ali je slozenije, a ovo sa AC strujom, dve diode, dva kondenzatora i prekidacem je solidno, samo se iz meni jos ne poznatih razloga motor previse zagreva, ali u ovom konkretnom slucaju to nije toliko bitno jer radi dosta kratko (samo dok pomeri kameru). Da nije uzrok pregrevanju lose filtrirana struja, i kako bi se resio taj nedostatak?
Hvala i pozdrav
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10895



+1349 Profil

icon Re: Jel se moze za ovo iskoristiti naizmenicni prekidac?04.05.2005. u 14:25 - pre 232 meseci
Pre ce biti previsok AC napon. Za 12V DC treba ti ~9V AC, a ~12V AC daje oko 16V DC.
Proko, ti mu ovo potvrdi, svi znamo da si ti pronalazac od poverenja, drugacije nece poverovati.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
*.dialup.neobee.net.



+26 Profil

icon Re: Jel se moze za ovo iskoristiti naizmenicni prekidac?04.05.2005. u 15:18 - pre 232 meseci
Citat:
pctel: drugacije nece poverovati.


A zasto ne bih poverovao??!!??
Iako mi je logicnije da iza diode napon opada, ali sve je moguce, dobro ne bas sve ali....
Sacekajmo Proku
 
Odgovor na temu

Proko
Martin Hric
St.Pazova

Član broj: 29355
Poruke: 1562
80.93.231.*

Sajt: proko.rs


+28 Profil

icon Re: Jel se moze za ovo iskoristiti naizmenicni prekidac?04.05.2005. u 17:32 - pre 232 meseci
To baš i nije neki izazov da vam pišem o najosnovnijim stvarima elektrotehnike.
Pad napona na silicijumskoj diodi je nominalno 0,7V, dok pri većoj struji može biti i preko 1V. Ali, naizmenični napon 12V ima max. amplitudu 16,92V, što znači da posle diode imamo 16V. Prilikom većeg opterećenja (potrošnje) taj napon se smanji, ali ne zbog diode, već zbog transformatora i padova napona između dve poluperiode. Ako bi transformator bio mnogo jači, i kondenzatori mnogo veći, ne bi bilo bitnog smanjenja napona.
DC motoru ne smeta loše filtriran napon i ne greje se zbog toga, već zbog većeg napona. Pošto se radi o kratkotrajnim uključenjima, to ne predstavlja nikakav problem.
Inače, motori za kasetofone su obično 6, 9 i 12V, i imaju u sebi elektronski regulator brzine, koji ne trpi promenu polariteta. Kada se on odstrani, ostaje nam motor čiji je radni napon obično za trećinu manji. Izuzetak su stari motori, koji imaju centrifugalni regulator, i tu može da se menja polaritet.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Jel se moze za ovo iskoristiti naizmenicni prekidac?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 22235 | Odgovora: 35 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.