Slavenko Niš
Član broj: 75943 Poruke: 158 *.bankerinter.net.
|
Viktore , napravio si grešku samo zbog toga što sam ja kada sam pisao o proračunu ispustio iz vida efektivnu vrijednost koja se dobija kada se napon sa sekundara ispravi grecom i grešku u računanju snage sekundara.
Dakle ti si dao podatke da su dimenzije EI jezgra a = 5 cm i b = 6 cm.
Na osnovu ovih podataka si pravilno izračunao snagu transformatora a greška je napravljena kada si dalje računao sa vrednostima napona 2x53,5 V i 2x15 V.
Proračun bi ti bio dobar da koristiš naizmjenični napon, dakle svi podaci koje si ti izračunao bili bi tačni kada bi namotao transformator ali bi onda imao sledeći problem.
Kada bi postavio grecove i elektrolite recimo za ovaj napon od 2 x 53,5 V onda bi tvoj jednosmerni napon imao vrijednost 2 x 75,45 V. Poenta je u tome da je različita efektivna vrijednost naizmjeničnog napona od njegove efektivne ispravljene vrijednosti.
Dakle efektivna vrijednost ispravljenog sinusnog napona ( napona posle greca ) je veća za √2 od njegove efektivne naizmenične vrednosti.
Posto ti praviš pojačalo , koliko sam ja shvatio onda je vrijednost napona od 2 x 53,5V i 2 x 15V efektivna vrijednost ispravljenog napona pa onda mora da uradiš korekciju za napone na samom sekundaru odnosno da izračunaš kolika efektivna vrijednost naizmjeničnog napona na sekundaru je tebi potrebna da bi ti posle greca imao napone koje si dao. To se radi na sledeći način :
Radit ćemo zbirno tj. umjesto 2x53,5 posebno računat ćemo 107 V pa ćemo kasnije da napravimo izvod na sredini da dobijemo upola manje vrijednosti, to isto važi i za 2x15 V odnosno računat ćemo za 30 V.
Dakle potrebna su ti dva sekundara sa srednjim izvodima.
Ti si dobro izračunao površinu i snagu trafoa i dobio da je :
S = 30 cm²
P = 900 W
n = 45 / S = 1,5 ( nav. / voltu )
Np = n x Up = 1,5 x 220 = 330 ( namotaja ) – broj namotaja na primaru
Ip = P / Up = 900 / 220 = 4,09 A - struja primara
Dp = 0,7 √Ip = 0,7 x √4,09 ≈ 1,4 ( mm ) – debljina žice na primaru
E sada dolazimo do sekundara i prije bilo čega treba da znaš da pošto imaš dva sekundara onda to znači da je zbir snaga sa oba sekundara jednak snazi primara.
Dakle :
P = Ps1 + Ps2
Ps1 , Ps2 su snage koje se dobiju na prvom odnosno na drugom sekundaru a P je snaga koju si izračunao iz površine jezgra. Dakle ukupna snaga sekundara u idealnom slučaju jednaka je snazi primara.
Krenut ćemo od napona 2 x 15 V i krstit ćemo ga kao U’s1 dakle pišemo :
U’s1 = 30 V – to je napon koji ćeš dobiti posle greca odnosno toliki napon je potreban pretpostavljam za pretpojačalo tvoga pojačala. Sada treba da izračunamo koliki nam to napon na sekundaru trafoa teba da bi smo posle greca dobili 30 V.
U’s1 – napon posle greca ( napon za pretpojačalo )
Us1 – napon na sekundaru
Us1 = U’s1/ √2 = 30 / 1,41 = 21,27 V
Is1 = 0,7 A ( toliko si rekao ) - struja prvog sekundara
Ds1 = 0,7 √Is1 = 0,7 x 0,836 = 0,58 ( mm ) – debljina prvog sekundara
Ps1 = Us1 x Is1 = 30 x 0,7 = 21 W - Snaga prvog sekundara
Ns1 = n x Us1 = 1,5 x 21,27 ≈ 32namotaja – stim da se na pola od 32 tj. 16-tom namotaju pravi srednji izvod za ovaj sekundar.
Sada treba da izračunamo koliko snage nam je još ostalo za drugi sekundar tj. Ps2
Iz formule P = Ps1 + Ps2 sledi Ps2 = P – Ps1 pa kada uvrstimo vrednosti dobijamo:
Ps2 = 900 – 21 = 879 W – ovoliko snage je na raspolaganju za drugi sekundar
Dakle ostalo nam je još 879 W za drugi sekundar. Pošto kod ovog sekundara se traži da napon na pojačalu bude 2x53,5 V ili u komadu gledano 107 V onda moramo kao i malopre da izračunamo potreban napon na samom sekundaru transformatora da kada se ispravi posle greca bude 107 V.
U’s2 = 107 V – Napon posle greca ( napon pojačala )
Us2 – Napon na samom sekundaru trafoa koji se računa kao i u prethodnom primjeru kao :
Us2 = U’s2 / √2 = 107 / 1,41 = 75,88 V
Dakle na drugom sekundaru treba da imaš napon od 75,88 V da bi posle greca dobio 107 V.
Sada računamo struju sekundara Is2.
Is2 = Ps2 / Us2 = 879 / 75,88 = 11,584 A
Ds2 = 0,7 √Is2 = 0,7 x 3,4 = 2,38 ( mm ) – debljina žice drugog sekundara
Ns2 = n x Us2 = 1,5 x 75,88 ≈ 114 namotaja , stim da se na polovini od 114 tj. na 57- om namotaju pravi izvod za ovaj deo sekundara.
I to je to !
Dakle :
Us1 = 21,27 V – napon na trafou prvog sekundara ( bez srednjeg izvoda )
Us2 = 75,88 V - napon na trafou drugog sekundara ( bez srednjeg izvoda )
Np - 330 ( namotaja )
Dp – 1,4 ( mm )
Ds1 = 0,58 ( mm ) ≈ 0,55 ili 0,60 mm
Ds2 = 2,38 ( mm )
Ns1 = 32 namotaja stim što praviš izvod na polovini tj. na 16-om namotaju da bude srednji izvod prvog sekundara.
Ns2 = 114 namotaja , stim što praviš izvod na polovini tj. na 57-om namotaju da ni dobio srednji izvod za drugi sekundar.
Dakle sada kada imaš na prvom sekundaru 21,27 V ili ako to gledamo kao 2x10,659V onda ćeš posle greca da dobiješ napon koji ti je potreban za pretpojačalo tj.
U’s1 = 10.659 x √2 = 10,659 x 1,41 = 15, 02 V koju si napisao da ti potrebna.
Na isti način računaš i za drugi sekundar.
Zaboravio sam ti reći da mi nisi dao odgovor iz čega si uzeo taj trafo jer ako je iz aparata za varenje mogli smo ići na malo veću indukciju od B = 1 T pa samom tim bi dobio malo veću snagu i malo manji broj namotaja za sve kalemove, ali nema veze i ovako je sasvim OK.
Možda treba još da ti kažem da na sekundaru možeš da ideš i sa malo tanjom žicom od one koju smo izračunali ali nemoj da pretjeruješ .
Toliko , pozdrav i nadam se da nisam iskomplikovao stvari pošto sam jako umoran i previše je kasno.
PS: Proveri još jednom moja izračunavanja s’obzirom da sam jako umoran ne bi me čudilo da sam negde napravio grešku prilikom izračunavanja na kalkulatoru.
|