Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

MicroTik kao switch/bridge/ap (plus vlan)

[es] :: SOHO Networking :: MicroTik kao switch/bridge/ap (plus vlan)

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 6844 | Odgovora: 93 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon MicroTik kao switch/bridge/ap (plus vlan)30.10.2019. u 16:57 - pre 54 meseci
Kao nastavak teme Preporuka za 5Ghz router/switch | interne antene

Povezao sam MT na postojeci ruter preko porta 1, svoj laptop sam nakacio na port 5 i sve je proradilo iz cuga, imam gbps lanac do ONT-a, speedtest pokazuje 248/48, tako da ono, byebye 100mbps ogranicenju.

Medjutim, ovo sve radi zato sto po defaultu MT zapravo radi kao ruter, i ima neki default bridge koji rutira sa 192.168.88.0/24 na 192.168.1.0/24 koristeci DHCP client adresu koju je dobio od glavnog rutera (192.168.1.40). To medjutim nije ono sto ja hocu, necu dve mreze i rutiranje, hocu cisti layer 2 bridge i da se sve vidi kao jedna mreza.

Kad u fastconfig prebacim iz rutiranja u bridge, i dam mu staticku adresu 192.168.1.2 dobijem u principu to sto hocu, reconfig na laptopu mi da IP adresu sa glavnog rutera i internet radi i MT se ponasa kao pure bridge. Medjutim ja vise ne mogu da pridjem konfiguraciji. Ne radi adresa 192.168.1.2, jer ruter izgleda ne slusa na njoj, adresa 192.168.88.1 ne radi jer svi paketi za nju ocigledno budu poslati na gateway jer su van 192.168.1.0/24. Pomazemo samo reset konfgiuracije pri cemu se vrati nazad na routing.

Nesto propustam, a ne mogu da nadjem sta, kako daposle prebacivanja u bridge mode mogu i dalje da pristupim ruteru?

Btw, ovo je verovatno samo prvo od mnogo pitanja
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: MicroTik kao switch/bridge/ap (plus vlan)30.10.2019. u 17:09 - pre 54 meseci
Podesi na mikrotiku DHCP klijent da i on povuče IP adresu )mada je to verovatno podešeno)

Možeš i da instaliraš na račuanr Winbox pa se njim da mu pristupiš po MAC adresi. Odeš na opciju Neghbourhood i tu bi trebalo da se pojavi ruter čak i ako nema IP.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: MicroTik kao switch/bridge/ap (plus vlan)30.10.2019. u 17:17 - pre 54 meseci
Ja sam mu podesio umesto dinamcke da koristi staticku adresu, 192.168.1.2 je na njemu, i kad pogledam listu adresa na glavnom ruteru vidim tu adresu zakacenu za LAN2 port (gde sam ga i ubo). Medjutim, kad ukucam tu adresu u browser, dobijem timeout. Mogu i da ga pingujem, ali sama webcfg aplikacija na ruteru izgleda nije bindovana za taj IP
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

optix
CH

SuperModerator
Član broj: 7009
Poruke: 1867
*.static.world-connect.ch.



+101 Profil

icon Re: MicroTik kao switch/bridge/ap (plus vlan)30.10.2019. u 19:29 - pre 54 meseci
Ja bih uradio sledece:

- Instaliraj na racunaru Winbox - samo zato sto on moze da se poveze na MT i bez IP adrese na njemu, preko fizicke MAC adrese. Posle mozes da ga izbrises ako neces da ga koristis, mada je ok alat. Kabl od racunara mora da bude u istom VLAN-u kao i bilo koji port na MT-u (ako vec nije direktno zakacen na njega). Ako ne mozes da pridjes po IP adresi, idi na Neighbors gde ce ga pronaci posle par sekundi.

- Kad se povezes, idi na System > Reset configuraiton. Odaberi opciju "No default configuration" i "Do not backup" pa > Reset configuration. Sacekaj da se podigne i onda mu pridji ponovo iz Winbox-a preko MAC adrese.

- Cim se ulogujes ponovo, prvo na sta ides je (ignorisi ako bude bio neki auto-setup ili sl.. bespotrebno je) > Bridge, kliknes na plavi +, upises ime tog default bridge-a npr. 'bridge-default' ili 'bridge-vlan1' i kazes OK (nikakve druge opcije nisu potrebne sad).

- Isto u Bridge prozoru, predes na tab "Ports", plavi +, izaberes interface Ether1, izaberes bridge 'bridge-default', OK. Ponovis za sve Ether interfejse.

- Iz levog menija ides na IP > Addresses, plavi +, dodas adresu (recimo ta 192.168.1.2/24 ako se ne dodeljuje DHCP-om negde) izaberes ponovo interface 'bridge-default'. Sad mozes da se ulogujes na ruter i preko IP adrese.

Ako ti je u nekom momentu pukao Winbox dok si bio uglogovan preko MAC adrese.. desava se, samo se uloguj opet.

Posle toga dodaj staticku default rutu ka drugom ruteru (IP>Routes).

Servise kao sto su web gui, ssh i sl podesavas na IP>Services - oni slusaju na svim adresama koje su dodeljene MT-u. Korisne stvari koje jos mozes da podesis na pocetku su i DNS (IP>DNS) NTP (System>NTP) i sl.

Onda mozes da predjes na taj VPN i sl. Ne zaboravi da ce ti biti potrebno i NAT pravilo za saobracaj preko VPN-a, jer ce adresa biti bind-ovana na ruteru a ne na TV-u..

Kada budes dodavao WIFI, wireless interface podesavas kao Mode 'AP-bridge' i dodajes ih u isti onaj default bridge u bridge ports prozoru. Slobodno mozes da konfigurises isti SSID i password kao i na prvom ruteru, klijent ce sam da se nakaci na onaj sa jacim signalom.





[Ovu poruku je menjao optix dana 30.10.2019. u 20:57 GMT+1]
"99% of your thought process is protecting your self-conceptions,
and 98% of that is wrong."
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: MicroTik kao switch/bridge/ap (plus vlan)30.10.2019. u 19:42 - pre 54 meseci
Zasto dodajem rutu? Zar nece bridge raditi kao layer2 switch (tj automatski lopatati sve pakete na osnovu mac listi?)

Drugo, zar ne bi morao vec sada da mi se javlja na .1.2? posto je defintivno bindovao taj IP i mogu da ga pingujem?

Ok, sad sam morao da iskljucim MT za veceras, probacu ujutro pa javljam

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

optix
CH

SuperModerator
Član broj: 7009
Poruke: 1867
*.static.world-connect.ch.



+101 Profil

icon Re: MicroTik kao switch/bridge/ap (plus vlan)30.10.2019. u 19:44 - pre 54 meseci
Hoce, naravno.
Rutu dodajes da bi kasnije mogao da pristupis tom VPN-u, radis upgrade firmware-a i sl.

Ne javlja se na .1.2 verovatno zbog nekog filrewall pravila na default konfiguraciji koje onemgucava web pristup iz non-default mreze (192.168.88.0/24). To moze da bude ili u Firewall pravilima, ili u podesavanjiama za www servis (deo 'available from'). Nazalost, ili na srecu ne podesavam MT bas svaki dan od 0, pa ne znam te neke stvari napamet
"99% of your thought process is protecting your self-conceptions,
and 98% of that is wrong."
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: MicroTik kao switch/bridge/ap (plus vlan)30.10.2019. u 19:47 - pre 54 meseci
A mislis to je lokalna ruta za sam MT? Da bi sam ruter mogao na net?

Ok.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

optix
CH

SuperModerator
Član broj: 7009
Poruke: 1867
*.static.world-connect.ch.



+101 Profil

icon Re: MicroTik kao switch/bridge/ap (plus vlan)30.10.2019. u 20:06 - pre 54 meseci
Citat:
A mislis to je lokalna ruta za sam MT? Da bi sam ruter mogao na net?


Da.
"99% of your thought process is protecting your self-conceptions,
and 98% of that is wrong."
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: MicroTik kao switch/bridge/ap (plus vlan)30.10.2019. u 20:24 - pre 54 meseci
Zanmiljivo mi je da to mora da se stavi, al opet kad se prisetim u IP adersama nisam video gateway.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: MicroTik kao switch/bridge/ap (plus vlan)31.10.2019. u 00:38 - pre 54 meseci
Ma ne mora to ništa. Samo sve staviš u bridž i brižu dodeliš IP adresu u lokalnom ip opsegu.


 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: MicroTik kao switch/bridge/ap (plus vlan)31.10.2019. u 12:22 - pre 54 meseci
Ok, to sam uradio, i bridge radi, sad kucam sa porta sa microtika, dobio sam DHCP info zakomp od glavnog rutera i to radi. medjutim:

1. IP Route sa sama napravila, dynamic => Dst. Address 192.168.1.0/24 Gateway: main-bridge reachable, Pref. Source 192.168.1.2
1a. Da li je to ta ruta o kojoj pricamo? da mi microtik mogao na net
2. bez obzira na tu rutu, sam mikrotik ne moze na net, kao prvo bunio se da ne moze da uradi DNS resolve, sto pretpostavljam da je ok jer radim staticku IP adresu 192.168.1.2
3. Kad mu postavim DNS na 192.168.1.1, uradi name resolve ali mu je onda network unreachable.
4. Tek kad mu dodam rutu static => Dst. Address 0.0.0.0/0 Gateway: 192.168.1.1 main-bridge reachable, tek onda je uspeo da proveri update.

jesam to sve uradio kako treba, ili sam nesto

Zasto postoji ta dinamicka ruta uopste?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: MicroTik kao switch/bridge/ap (plus vlan)31.10.2019. u 12:41 - pre 54 meseci
Čim je neki mrežni uređaj u nekom subnetu, podrazumeva se da ima rutu ka tom subnetu.

Idi na windows mašini kucaj route print i videćeš ovako nešto: 192.168.0.0 255.255.255.0 On-link 192.168.0.3

... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: MicroTik kao switch/bridge/ap (plus vlan)31.10.2019. u 13:50 - pre 54 meseci
Aha, ok. moram da se naviknem na te implicitne stvari. Meni je uvek dta default ruta delovala kao nesto implicitno vezano za IP adresu/mask, nesto sto ne mora ni da se napise :) jer u cemu bi bila poenta nemati


Sad se zezam sa WiFi. Poksazuje mi dva hardverska interfejsa (2.4 i 5Ghz) i trenutno su mi disabled. Mogu da ih enablujem, ali sad razmisljam, kako cu onda da napravim jos jedan Wifi net za tv. Tj kako jedan hardverski interfejs da mi opsluzuje dve mreze, jedna u osnovnom bridfu druga u VLAN-u

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: MicroTik kao switch/bridge/ap (plus vlan)31.10.2019. u 13:57 - pre 54 meseci
Jedan SSID ti je klasičan master AP, a za ostale SSIDove praviš new pa virtual AP. Taj virtualni AP može da ima drugačiji vid autorizacije, drugačiju lozinku, da ga bridguješ sa vlanom ili da bude interfejs za sebe, itd...

https://www.youtube.com/watch?v=XJlSnpTrbyg

Imaj u vidu da su 2,4 i 5GHZ u potpunosti odvojene dve kartice i tako ih mikrotik i tretira. Pa tako posebno praviš SSIDove za 2,4GHz mrežu, a posebno za 5GHz mrežu. Posle ih bridžuješ sve đuture sa odgovarajućim vlanom.

Za obe frekvencije SSID može da bude isti, normalni klijenti će uvek preferirati 5GHz ako je signal kvalitetan a prelaziti na 2,4 samo ako je 5GHz signal loš.

Ako imaš nenormalan klijent, onda razdvoj nazive ssiova, tipa MMX_2,4 i MMX_5
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: MicroTik kao switch/bridge/ap (plus vlan)31.10.2019. u 14:05 - pre 54 meseci
Zato sam ti rekao da namestiš DHCP klijenta na Mikrotiku jer bi ti on sve to autoamtski podesio. Ako dodeljuješ IP adresu ručno onda moraš i sve ostalo ručno da podesiš.

 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: MicroTik kao switch/bridge/ap (plus vlan)31.10.2019. u 15:31 - pre 54 meseci
Kako da izmerim realnu brzinu wifi konekcije? Jel ima neki bench u MTu?


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

optix
CH

SuperModerator
Član broj: 7009
Poruke: 1867
*.static.world-connect.ch.



+101 Profil

icon Re: MicroTik kao switch/bridge/ap (plus vlan)31.10.2019. u 16:30 - pre 54 meseci
Posto ispod tvog nick-a pise "OS: Linux" mozes recimo da:

Povezes jedan komp kablom na MT, drugi komp nakacis WIFI-em na MT.

Na prvom kazes
iperf3 -s


Na drugom
iperf3 -c ip.prvog.kompa


Onda mozes da obrnes smer i sl. pogledaj opcije iperf-a, ima ih dosta.




@broker
Kaze da ima DHCP na drugom ruteru, tako da su mu dva onda nepotrebna.






[Ovu poruku je menjao optix dana 31.10.2019. u 17:47 GMT+1]
"99% of your thought process is protecting your self-conceptions,
and 98% of that is wrong."
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: MicroTik kao switch/bridge/ap (plus vlan)01.11.2019. u 07:57 - pre 54 meseci
Peđa je napisao DHCP klijenta da aktivira na Mikrotiku, ne server.

Na taj način će MT pokupiti IP parametre od glavnog rutera i onda ne mora da se zeza oko ručnog podešavanja IP, gatewaya, dnsova, default rute, itd...

Na glavnom ruteru eventualno uradi DHCP rezervaciju kako bi MT uvek dobijao istu ip adresu.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

optix
CH

SuperModerator
Član broj: 7009
Poruke: 1867
194.230.158.*



+101 Profil

icon Re: MicroTik kao switch/bridge/ap (plus vlan)01.11.2019. u 09:37 - pre 54 meseci
Ups, pogresno procitah - pomislih automatski na server, izvinjavam se.
"99% of your thought process is protecting your self-conceptions,
and 98% of that is wrong."
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: MicroTik kao switch/bridge/ap (plus vlan)01.11.2019. u 10:29 - pre 54 meseci
Ne, DHCP mi nije opcija, ne volim da se petljam sa rezervacijam i mac adresama, staticki mi radi ok. imam ceo /24 range izdeljen po funkciji i .1 do .9 su mi rezervisani za infrastrukturu. Jedino sto me je malo zbunilo kod MT je sto su sve te opcije razudjene toliko, al sad se vec uhodavam.

@optix, samo moja radna masina je Linux :) ostale masine po kuci su nazlaost jos windows. ALi svejedno, vidim da iperf3 ima i za Windows, probacu.

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: MicroTik kao switch/bridge/ap (plus vlan)

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 6844 | Odgovora: 93 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.