Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koji hardver? Mini ili budze?

[es] :: Ostali hardver :: Koji hardver? Mini ili budze?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 2480 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Deda Ranko
/dežurno tumaralo

Član broj: 340445
Poruke: 22
172.68.51.*



+7 Profil

icon Koji hardver? Mini ili budze?23.06.2019. u 08:10 - pre 58 meseci
Dragi moji, ne znam gde ovu temu da postavim. Rođen sam u doba kad je veličina bila bitna, da li je danas veličina bitna? Evo imam laptop, brz je kao munja, kao i desktop koji je mnogo veći, troši više struje i ista mu je brzina itd, mislim slično je sve.

E sad, kako se ide ka minijaturizaciji, da li to važi i za servere (web servere, torrente i slično). Nekada su ljudi pravili hale i tu smeštali svu opremu, trošilo pola djerdapa.

A danas? Nešto nisam upućen. Ako ja recimo imam statičku ip adresu i mnogo dobar protok upload-download, jel mogu sam da nakarabudzim server. Posle samo kupim domen i eto mene.

Treba mi dosta prostora, tj hard diskova, nekih 100 TB. Ali to danas nije problem, šta mi još treba? Znači oprema za jedan web server, da bude što jeftinije a što bolje. Znači hostujem jedan sajt. Ne planiram da imam ogromnu posecenost.

To je sve hipotetički.

Dizao sam web server na laptopu za svoje potrebe, a onda mi neki predlozise tablet, telefon, raspbery. Ja nekako ne verujem u te malecke stvari?!

Koji odgovor trazim? Da me neko ubedi da veličina nije bitna. Ispadoh smešan.

I da potrosnja struje.

Hvala.

Ajde pucajte...
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
172.68.51.21



+1064 Profil

icon Re: Koji hardver? Mini ili budze?23.06.2019. u 08:15 - pre 58 meseci
Ako ti je desktop iste brzine ko laptop, onda imas slab desktop.
 
Odgovor na temu

Deda Ranko
/dežurno tumaralo

Član broj: 340445
Poruke: 22
172.68.51.*



+7 Profil

icon Re: Koji hardver? Mini ili budze?23.06.2019. u 08:25 - pre 58 meseci
Tačno, star je ko biblija ali nema razlike, neki athlon II pokrece windows 10 bez problema . Jedino sto se cuju ventilatori.

I još jedna ispravka, sad sam video cene, ne bih baš 100 TB prostora, za početak 1TB-2TB pa onda nadogradnja ako zatreba. Nije u skladu sa pravilnikom da pričam za šta mi treba taj sajt i sta cu tu da šerujem.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
172.68.51.21



+1064 Profil

icon Re: Koji hardver? Mini ili budze?23.06.2019. u 08:32 - pre 58 meseci
Da bi postavio sajt dovoljno je da iznajmis hosting, ne treba ti nikakva masina. Niko ne drzi sajt na kucnoj masini.
 
Odgovor na temu

Deda Ranko
/dežurno tumaralo

Član broj: 340445
Poruke: 22
172.68.51.*



+7 Profil

icon Re: Koji hardver? Mini ili budze?23.06.2019. u 08:38 - pre 58 meseci
Drzi Richard Stallman :) Meni je to baš fora. Da smestim opremu u ćošak sobe i da je čuvam kao kućnog ljubimca. Znam da je to veći trošak, ali to mi je nekako fetiš.

Inače hvala na odgovorima. Nemam ja za sad dovoljno para za to. Prvo treba mi jači protok, drugo treba mi stabilno napajanje, pa sve ostalo. Ali valjda ce doci vreme, veruj mi, maštam o tome, da imam svoj server u uglu sobe i da to čudo ne gasim.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1748 Profil

icon Re: Koji hardver? Mini ili budze?23.06.2019. u 12:31 - pre 58 meseci
Da bi imao bilo sta sto se zove server , na kome ces drzati sajt , potrebno je da radi 365 dana , 24 sata .

Ne ovako ko Gojkov juce

Zbog , toga mozes da zaboravis na Laptopove , tablete , mobilne telefone i slicne kerefeke

Samo desktop sa dobrim hladjenjem ti obezbedjuje stalan rad i leti zimi . Pravi serveri imaju mogucnost , HOT - SPOT . Znaci omogucavaju menjanje diskova , bez iskljucivanja struje .
 
Odgovor na temu

Deda Ranko
/dežurno tumaralo

Član broj: 340445
Poruke: 22
172.68.51.*



+7 Profil

icon Re: Koji hardver? Mini ili budze?23.06.2019. u 13:02 - pre 58 meseci
hvala ademare care. To cu i da uradim. Skockacu jedan jak desktop bez grafike, samo ram i hard i procesor i hladjenje i da trosi nekih 300w u stendbaju.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1748 Profil

icon Re: Koji hardver? Mini ili budze?23.06.2019. u 13:14 - pre 58 meseci
Kada ti se napise ozbiljan post , za neki tvoj Navodni problem , Poslednja stvar koja je potrebna , je Ironisanje .

Ne znam ciji si dupli nalog , ali si se brzo pokazao kao clan za Ignorisanje .
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
172.68.51.*



+498 Profil

icon Re: Koji hardver? Mini ili budze?23.06.2019. u 15:01 - pre 58 meseci
Ovako, reci cu nesto iz licnog iskustva. Fakticki sve ovde sto pisem. Samo cu podeliti u 2 dela.

Prvo, nikakva minifikacija ili kakogod mi to nazvali se ne pravi. Ono sto je za serverske namene i dalje ide u rekove, koji nisu bas "mini" jer neki zauzimaju po par jedinica. Tako je i sa mreznom opremom, ne samo racunarima koji idu u iste.

Ono sto je "mini" danas a i oduvek su HDD fioke, koje su dobile zamenu - NAS uredjaje. Generalno I/O fajlova nije CPU intensive pa isti ne zahtevaju prejak hardver, sve se svodi na neki Intel Atom CPU i ~1GB RAMa za sistem i aplikacije. Oni mogu ostati "mini" jer ne obradjuju nikakve podatke, sem sto ih daju tamo gde treba da idu.

Sto se tice kucnih servera... naravno da za amaterske ili development potrebe moze da se drzi kod kuce, ali do neke granice i sa hendikepom. Prvi problem, upload. Nema sta da se prica na tu temu, znamo svi kakav je kod nas. Drugi problem - struja. Treci problem - redudansa. I to na vise nivoa. A SAS? :)

Licno koristim kucni server samo za dev potrebe, i jos jedan za home server kao NAS, centar za deljenje i zabavu.

---

Sto se minifikacije danasnjih PCjeva tice, jeste, ne treba brdo prostora za PC - PERSONAL COMPUTER. Ali to nije server. Ako ces da koristis 100GB storidza na PCju, trebace ti ili prilicno veliki diskovi (koji su nama skoro nedostupni a o ceni i da ne govorim) ili dodatne SATA kartice pa ces svejedno ispucati i PCIE slotove.

Velicina nije bitna (thats what she said) jer su komponente danas energetski efikasne ali opet, gde strpati tolike diskove? Gde postaviti 2 napajanja kad nijedno kuciste na trzistu ne pruza tu opciju? Koja maticna ploca podrzava to? ECC memorija? Nema nista od toga.

Znaci sve se smanjilo jer jednostavno ne postoji potreba vise za velikim komponentama. U kucnom okruzenju. I normalnim uslovima rada - kucnim.

E sad, performanse. Pricao sam da sam jedan od kucnih servera napravio sa Athlon 5350 koji je bio NEREALNO jeftin u svoje vreme, kao i cela ta AM1 serija i ploca i procesora. Letelo je sve i u desktop rezimu i u serverskom okruzenju. Posto uglavnom radim PHP, performanse su bile skroz na nivou i server se nije gusio. Sta se onda desilo? Pre godinu dana krenem da radim Laravel, i posle nekog perioda budem u fazonu "ajde da probam neki stress test da vidim kako se bori pc s laravelom". Nikakav stress test nisam pokrenuo sem sto sam drzao F5 na OBICNOJ, DEFAULT laravel glavnoj stranici koja se napravi pri instalaciji istog. Posle 20 sekundi, VM koji ima 2 jezgra na 2.1GHz, je prikazivao cpu load od 22!!! na linuxu! Tako da da, itekako ima veze sta se hostuje i na cemu se hostuje.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
172.68.50.*



+498 Profil

icon Re: Koji hardver? Mini ili budze?23.06.2019. u 15:05 - pre 58 meseci
A sad vidim da si napisao da mastas da imas svoj server u cosku sobe :)

I ja sam mastao o tome dok nisu krenuli da rade ventilatori i na napajanju i CPU, onda je otisao u predsoblje :)

P.S. ne postoji racunar koji trosi 300W u stend baju. Bukvalno nijedan procesor sem HEDT ne trosi 300W ni pri stress testu. I to verovatno samo najveci HEDT.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
172.68.50.*



+498 Profil

icon Re: Koji hardver? Mini ili budze?23.06.2019. u 15:08 - pre 58 meseci
Citat:
ademare:
Da bi imao bilo sta sto se zove server , na kome ces drzati sajt , potrebno je da radi 365 dana , 24 sata .

Ne ovako ko Gojkov juce :D

Zbog , toga mozes da zaboravis na Laptopove , tablete , mobilne telefone i slicne kerefeke ;)

Samo desktop sa dobrim hladjenjem ti obezbedjuje stalan rad i leti zimi . Pravi serveri imaju mogucnost , HOT - SPOT . Znaci omogucavaju menjanje diskova , bez iskljucivanja struje .


Hot swap :) I nije poenta samo u menjanju diskova vec i nekih drugih komponenata, cak i sekundarnog napajanja ukoliko primarno rsne.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1748 Profil

icon Re: Koji hardver? Mini ili budze?23.06.2019. u 15:15 - pre 58 meseci
U pravu si . U pitanju je Lapsus Manus

U brzini ukucao Spot . Obrazlozenje, je pravo , zamena na zivo
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Koji hardver? Mini ili budze?23.06.2019. u 17:37 - pre 58 meseci
A vi planirate da pravite data centar na gajbi šta? :D

Čuj redudantnost servera, napajanja, hard diskova, nasova.

BTW, meni još uvek piči onaj "server" na Acer Asprire D255e notebooku, sa atom procesorom sa 4 jezgra i 2GB RAMa. :D Čak ima i ups, odnosno bateruju. :D
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Deda Ranko
/dežurno tumaralo

Član broj: 340445
Poruke: 22
172.68.51.*



+7 Profil

icon Re: Koji hardver? Mini ili budze?23.06.2019. u 18:48 - pre 58 meseci
Eto, ima nas raznih.

Ko bi znao ako ne system admin.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
172.68.51.231



+1064 Profil

icon Re: Koji hardver? Mini ili budze?24.06.2019. u 02:29 - pre 57 meseci
Svaki komp na koji moze da se pristupi sa net-a moze biti server, nije problem:
eto moj hello world web server:
maxa.twilightparadox.com:8080
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Koji hardver? Mini ili budze?24.06.2019. u 02:59 - pre 57 meseci
Servera ima polovnih da se kupi za skroman budžet, problem je kome to treba kod kuće, jer su cene cloud-a poprilično pristupačne, a nema akanja oko bezbednosti, napajanja, backup-a, itd.

Evo, kod mene sinoć zagrmelo i opet na 10-15 minuta nema napona, neki remon su radili na 10kV pre godinu-dve, i od tada se dešava maltene pri svakom ozbiljnijem nevremenu. Ko je u stambenoj zgradi, možda nema takvih problema, ali u Srbiji je takav haos u EPS-u da nas za koju godinu mogu očekivati svakodnevna havarijska isključenja, jer se kupuje masovno oprema koja nije potrebna, a za ono što mora da se menja i ima u rezervi "nema novca". Za bilo kakav server bi bio potreban UPS čija cena i kasnije održavanje (baterija obavezno strada malo posle isteka garancije) praktično košta kao neki Cloud servis.

Ukratko, lokalni kućni server je OK kome baš treba, tipa za neki Dev i sl., ako se ne zahteva redovan backup, UPS i sl.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
172.68.51.159



+1064 Profil

icon Re: Koji hardver? Mini ili budze?24.06.2019. u 03:24 - pre 57 meseci
A cuj prosle nedelje sam dao 32k dindzi sa UPS ;)
Kod nas svako malo pa power surge bude. Racunam bolje dobar UPS nego posle da menjam
izgorele komponente....
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Koji hardver? Mini ili budze?24.06.2019. u 10:03 - pre 57 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Svaki komp na koji moze da se pristupi sa net-a moze biti server, nije problem:
eto moj hello world web server:
maxa.twilightparadox.com:8080

Pih, sajt ti je offline, kad nisi uveo redudantnost... cccc.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
172.68.51.*



+498 Profil

icon Re: Koji hardver? Mini ili budze?24.06.2019. u 17:26 - pre 57 meseci
Citat:
bachi:
A vi planirate da pravite data centar na gajbi šta? :D

Čuj redudantnost servera, napajanja, hard diskova, nasova.

BTW, meni još uvek piči onaj "server" na Acer Asprire D255e notebooku, sa atom procesorom sa 4 jezgra i 2GB RAMa. :D Čak ima i ups, odnosno bateruju. :D


Ne mi, on izgleda hoce hosting firmu u cosku spavace sobe :p
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Deda Ranko
/dežurno tumaralo

Član broj: 340445
Poruke: 22
172.68.50.*



+7 Profil

icon Re: Koji hardver? Mini ili budze?24.06.2019. u 20:11 - pre 57 meseci
U principu, meni treba samo javna IP adresa, sve ostalo je luk i voda, štap i kanap i tako to :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Ostali hardver :: Koji hardver? Mini ili budze?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 2480 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.