Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Virtuelizacija serverskih sistema u korporativne svrhe

[es] :: Virtualizacija :: Virtuelizacija serverskih sistema u korporativne svrhe
(TOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 39139 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Machiavelli...
Đorđe Đokanović
IT Support Engineer II
www.amazon.com
Philadelphia

Član broj: 90589
Poruke: 672
*.client.dsl.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/dorde..


+92 Profil

icon Virtuelizacija serverskih sistema u korporativne svrhe10.06.2007. u 19:36 - pre 204 meseci
Pozdrav ES-ovci ja sam u USA na bazenu radim ko lifeguard i spremam MCSE a deca se dave li dave.. Mala sala, bazen prazan po ceo dan, wireless za dz i eto mene ucim i prelistavam forume...

Elem, upoznah jednog Indijca ovde radi sa ORACLE i nesto ga zeza VMWare(izgleda da nema adekvatne podrske), sve u svemu prica mi da je u USA sve vise i vise(da gotovo sva novija implentacija serverskih platformi se zbog ustede u troskovima radi sa VMWare!). Ja to da budem iskren nisam imao pojma, mislio sam da je VMWare zajebancija kao i Virtual PC za vezbu nepecenih ili novopecenih administratora. Prosvrljam malo po forumima i naveliko se razglaba o virtuelizaciji. Konkretno ovaj lik radi za firmu koja radi projekat za FedEX i isporucice im server na kome se vrte 'nekoliko servera' i naplatiti naravno svaki posebno!

Jel imao neko od Vas ozbiljnija razmisljanja na ovu temu?
Ja imam jedno glupo pitanje, sta ako mi se host OS gde je VmWare spuca?!

Sve u svemu ako Vas zanima ova tema voleo bih da je malo prokomentarisemo zajedno...

Pozdrav,
Djordje
Having an idea is like being in a nutshell, but exchanging idea and collaborate
with
others is like being in infinite ocean of knowledge.
________________________________________________________________
____

Veruj u sebe. Ako ti neces, ko hoce?!

„Bolje živeti 100 godina kao milioner, nego sedam dana u bedi.“
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
213.176.148.*

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Virtuelizacija serverskih sistema u korporativne svrhe10.06.2007. u 19:47 - pre 204 meseci
Sysadmin ekipa u mojoj firmi je nedavno nekih 50 servera prebacila na 4 koja teraju VMware... Veliki hit u kombinaciji sa virtualnim storageom (kako se ovo kaže na srpskom?), kao npr. SAN. Čitava stvar se zove data center virtualization, gde zapravo od nekoliko reduntantnih komponenti možeš da kombinuješ mnogo manjih koje su ti potrebne za spcijalizovane zadatke. Svako okruženje koje ima preko 20 servera može da ima koristi od toga.

Inače da ne bude totalni offtopic pošto je ovde reč o mrežama, u poslednjoj generaciji Cisco rutera ima i virtualizacija rutera. CRS-1 pod IOS XR-om može da se segmentira tako da udaljeni ruteri kombinuju svoje linijske kartice (line cards) i slobodne procesorske ploče i formiraju virtualne rutere sa interfejsima na različitim kontinentima.

Mnogo zanimljivo štivo sve zajedno.
 
Odgovor na temu

stinger
Luka Gerzic
DELTA M, IT Department
DELTA M HQ

Član broj: 126
Poruke: 1099
*.deltayu.com.

ICQ: 57419599
Sajt: www.gerzic.net


Profil

icon Re: Virtuelizacija serverskih sistema u korporativne svrhe11.06.2007. u 08:26 - pre 204 meseci
Prava virtuelizacija dolazi sa IBM P serijom i AIX operativnim sistemom. Za igranje VMWare i pc platforma.
 
Odgovor na temu

markovm
Srbija

Član broj: 11886
Poruke: 207
80.93.235.*



+14 Profil

icon Re: Virtuelizacija serverskih sistema u korporativne svrhe11.06.2007. u 08:52 - pre 204 meseci
Kod mene je u firmi takodje situacija da reda 50 servera radi na 4 fizicke platforme. Smatram resenje krajnje upotrebljivim. Sto se tice ispada hardverske platforme imas komponentu VM HA, koja omogucava "deljenje resursa" tj. daje mogucnost da sav hardver stavis u "pool" i po potrebi dodeljujes raspolozive resurse...


inace Host OS ne postoji pa se ne moze ni spucati...VMWare ESX se stavlja direktno na masinu a ne kao workstation/player/server koji se instalira na host OS.

Najzanimljivija komponenta (meni licno) je VMWare convertor koji omogucava da postojecu fizicku masinu lokalno ili remote "uploadujes" na ESX i zatim....ugasis :)


Poz,
Milenko.
...jer tako smo u mogućnosti.
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
213.176.148.*

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Virtuelizacija serverskih sistema u korporativne svrhe11.06.2007. u 10:35 - pre 204 meseci
@stinger: Ne nužno. Tako je bilo do skoro, ali VMware je postao ozbiljan konkurent toj priči.

@markovm: Taj konvertor je čudo. Ja nisam mogao da verujem kad sam video kako to rade. Isto je impresivno prebacivanje VM sa jednog servera na drugi, dok VM radi :-).
 
Odgovor na temu

Machiavelli...
Đorđe Đokanović
IT Support Engineer II
www.amazon.com
Philadelphia

Član broj: 90589
Poruke: 672
*.client.dsl.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/dorde..


+92 Profil

icon Re: Virtuelizacija serverskih sistema u korporativne svrhe11.06.2007. u 17:45 - pre 204 meseci
Da bio sam i na VmWare disscusion Board-u cudo sta sve rade. Sto se tice "igranja" sa VmWare ne da nije tacno nego blago receno nema veze sa realnocsu. Kada FedEx uvodi VmWare to nije igranje ni najmanje. Njihova baza je takav monstrum koji nisam mogao ni da zamislim kada mi je ovaj Indijac pricao.
Having an idea is like being in a nutshell, but exchanging idea and collaborate
with
others is like being in infinite ocean of knowledge.
________________________________________________________________
____

Veruj u sebe. Ako ti neces, ko hoce?!

„Bolje živeti 100 godina kao milioner, nego sedam dana u bedi.“
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.dynamic.sbb.co.yu.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Virtuelizacija serverskih sistema u korporativne svrhe12.06.2007. u 05:14 - pre 204 meseci
Sto se tice FedEx-a mislim da sam nedavno citao kako su ulozili ni manje ni vise nego $600mil u novi IS koji automatski svakom zaposlenom racuna najbolju rutu kada vozi po destinacijama paketa :D

WICKED!



Edit: Ziv sam se iznervirao ne mogu da nadjem gde sam ovo procitao :( Tako da sa kasikom soli :)

[Ovu poruku je menjao long_strider dana 12.06.2007. u 06:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

stinger
Luka Gerzic
DELTA M, IT Department
DELTA M HQ

Član broj: 126
Poruke: 1099
*.deltayu.com.

ICQ: 57419599
Sajt: www.gerzic.net


Profil

icon Re: Virtuelizacija serverskih sistema u korporativne svrhe14.06.2007. u 09:18 - pre 204 meseci
Citat:
Ne nužno. Tako je bilo do skoro, ali VMware je postao ozbiljan konkurent toj priči.


I dalje je to daleko ispod nivoa virtuelizacije koju ti pruza P serija. Mogu da ti preporucim par pdf-ova da pogledas na kom nivou radi IBM power hypervisor, vios i ostale igracke koji oni imaju na P seriji. To ne moze da se poredi sa VMWare-om.

Citat:

Da bio sam i na VmWare disscusion Board-u cudo sta sve rade. Sto se tice "igranja" sa VmWare ne da nije tacno nego blago receno nema veze sa realnocsu.


Aha, a da li si bio na prezentaciji IBM P serije, Virtuelizacije na P seriji i da li si ikad imao hands-on iskustvo sa tom platformom? Na osnovu cega baziras svoje misljenje? Btw, za razliku od tebe mi smo imali tehnicku prezentaciju VMWare-a na kojoj su bili ljudi iz njihovog R&D odeljenja, vrtimo VMWare na nekoliko lokacija i nije ni prineti onome sto ti pruza IBM P serija. Ne moze da se poredi. Sto se tice Fedex-a, siguran sam da koriste neko od resenja poput Oracle RAC-a, a to sigurno ne vrte na VMWare-u, pogotovu ako su dunuli $600m za infrastrukturu.
 
Odgovor na temu

Machiavelli...
Đorđe Đokanović
IT Support Engineer II
www.amazon.com
Philadelphia

Član broj: 90589
Poruke: 672
*.client.dsl.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/dorde..


+92 Profil

icon Re: Virtuelizacija serverskih sistema u korporativne svrhe15.06.2007. u 17:55 - pre 204 meseci
Ne pravim se ja pametan, niti pokusavam. Doso' covek koji radi u kompaniji koja radi eprojekat za FedEx i pricao mi. Nisam siguran dal koriste Oracle Rac al mi prica da im isporucuju server sa 64Gb Rama i bem li ga sta jos (ovo mi je bilo lepo da cujem ) na kome ce da se vrte Vnekoliko WMWare servera, odem do WMVare foruma i malo iscitam. Ne znam ja bas o toj temi toliko, cisto sam hteo to da podelim sa vama. Inace mi je pricao da je taj proces Virtuelizacije uzeo maha zbog ustede na troskovima i realno jakih serverskih masina koje mogu da podrze vise razlicitih servera na jednoj fizickoj.
Sto se tice prezentacije - nisam bio. Sto se tice IBM - nisam video, prelistacu sad malo. Nisam ja ni rekao da je VMWare boljji ili nesto slicno od IBM-a iz razloga sto ne znam da li je boljji ili nije!

Stoga, hvala na informacijama i aj posalji mi taj link za IBP P ili sta vec da procitam. Ja sam ovde da naucim i prodiskutujem.

Pozdrav,
Djordje
Having an idea is like being in a nutshell, but exchanging idea and collaborate
with
others is like being in infinite ocean of knowledge.
________________________________________________________________
____

Veruj u sebe. Ako ti neces, ko hoce?!

„Bolje živeti 100 godina kao milioner, nego sedam dana u bedi.“
 
Odgovor na temu

stinger
Luka Gerzic
DELTA M, IT Department
DELTA M HQ

Član broj: 126
Poruke: 1099
*.drenik.net.

ICQ: 57419599
Sajt: www.gerzic.net


Profil

icon Re: Virtuelizacija serverskih sistema u korporativne svrhe16.06.2007. u 10:44 - pre 204 meseci
e pa cool, evo par linkova na kojima ces naci info o ibm p seriji:

IBM System p servers (uvod)
http://www-03.ibm.com/systems/p/

Enterprise servers (specifikacije hardware-a)
http://www-03.ibm.com/systems/p/hardware/enterprise.html

Advanced POWER Virtualization
http://www-03.ibm.com/systems/p/apv/

Virtual I/O Server
http://www14.software.ibm.com/webapp/set2/sas/f/vios/home.html

IBM AIX
http://www-03.ibm.com/servers/aix/

IBM System p and AIX Information Center
http://publib.boulder.ibm.com/infocenter/pseries/v5r3/index.jsp

Kada se budes upoznao sa osnovnim terminima koji se koriste u gore navedenim web stranicama, onda ces moci da potrazis i odgovarajuce PDF-ove sa http://www.redbooks.ibm.com/ web sajta gde ces dobiti tehnicku dokumentaciju a ne sales story's ...

Ako ti nesto bude nejasno slobodno pitaj.

pozdrav















 
Odgovor na temu

markovm
Srbija

Član broj: 11886
Poruke: 207
80.93.235.*



+14 Profil

icon Re: Virtuelizacija serverskih sistema u korporativne svrhe20.06.2007. u 11:52 - pre 204 meseci
Citat:
stinger: Prava virtuelizacija dolazi sa IBM P serijom i AIX operativnim sistemom. Za igranje VMWare i pc platforma.


IBM System P moze da vrti IBM AIX 5L, Linux ili IBM i5/OS znaci nista od MS-a.
Sa druge strane VMWare moze...

Ne bih ulazio u dublje analiza koji je bolji (i za sta), ali je VM definitivno postao jako veliki igrac. Takodje veoma interesantan postaje i XEN.

Evo jedne uporedne tabele o raznim virtualizacionim proizvodima:
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_virtual_machines

Poz,
Milenko.


...jer tako smo u mogućnosti.
 
Odgovor na temu

stinger
Luka Gerzic
DELTA M, IT Department
DELTA M HQ

Član broj: 126
Poruke: 1099
*.deltayu.com.

ICQ: 57419599
Sajt: www.gerzic.net


Profil

icon Re: Virtuelizacija serverskih sistema u korporativne svrhe20.06.2007. u 15:27 - pre 204 meseci
vmware nece postati veliki igrac dok ne bude imao podrsku hardware-a, i tu mozemo staviti tacku na ovu raspravu.
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.du.xdsl.is.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Virtuelizacija serverskih sistema u korporativne svrhe20.06.2007. u 15:43 - pre 204 meseci
Hm... Zanimljivo. Možda da spomeneš to Intelu koji u svojim procesorima direktno podržava vrtielizaciju kakvu radi VMware? :-)
 
Odgovor na temu

stinger
Luka Gerzic
DELTA M, IT Department
DELTA M HQ

Član broj: 126
Poruke: 1099
*.deltayu.com.

ICQ: 57419599
Sajt: www.gerzic.net


Profil

icon Re: Virtuelizacija serverskih sistema u korporativne svrhe20.06.2007. u 16:05 - pre 204 meseci
Aha ... aj par pitanja:

Kako vmware "hendluje" crkavanje procesora u realnom radu? (sta se desava sa datastream-om na nivou svih virtuelnih servera koji koriste taj procesor?)

Kako vmware radi dinamicku alokaciju memorije ostalim virtuelnim serverima?

Kako vmware radi dinamicku alokaciju procesora ostalim virtuelnim serverima?

Da li vmware moze sa intel tehnologijom uopste i da sanja o mikro particionisanju procesora i raspodeli resursa dinamicki gde se jedan procesor moze predstaviti kao visestruki procesor operativnom sistemu?

Kakav tip virtuelizacije hardware-a ima vmware, primer scsi i eth?

Da li i na koji nacin vmware radi virtuelizaciju HBA ili eth-a?

Kako vmware dodeljuje dinamicki resurse hardware-a bez reboot-ovanja sistema?

Da li vmware ima hardware kontrolu u smislu iskljucivanja napajanja na uredjajima direktno kroz sistem bez reboot-a?

itd ...

Veci deo ovoga vmware nece moci da radi dok ne bude imao podrsku hardware-a, pc tehnologija je daleko o enterprise-a, jer samim odgovorom na gore navedena pitanja ces videti koja je razlika izmedju pc i risc tehnologije, a virtuelizacija na pc tehnologiji je tek na pocetku.
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.du.xdsl.is.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Virtuelizacija serverskih sistema u korporativne svrhe20.06.2007. u 16:13 - pre 204 meseci
Jesi ti uopšte čitao šta smo mi ovde pisali? :-)

Sve to što si napisao radi i ne samo to, nego radi to _dobro_
 
Odgovor na temu

stinger
Luka Gerzic
DELTA M, IT Department
DELTA M HQ

Član broj: 126
Poruke: 1099
*.deltayu.com.

ICQ: 57419599
Sajt: www.gerzic.net


Profil

icon Re: Virtuelizacija serverskih sistema u korporativne svrhe21.06.2007. u 08:20 - pre 204 meseci
aha, ok kad ti kazes da je tako :)

 
Odgovor na temu

windows_zakon
nista

Član broj: 97723
Poruke: 27
87.250.127.*



Profil

icon Re: Virtuelizacija serverskih sistema u korporativne svrhe05.07.2007. u 15:44 - pre 203 meseci
Kolega mi rece za ovu temu juce, pa reko da vidim sta je ...
Enivej, vidim da je zadnji post bio prije 14 dana, ali ne bitno... imam pitanje.

Scenarij.
Firma ima 10 servera.
5 servera su web serveri, 2 su load balanseri koji utilizuju navedenih 5, naprimjer round-robin, 2 su sql i jedan za mail.

Poenta virtualizacije (imho i afaik) je da se smanje troskova, kako struje, tako i kolicine servera koji su potrebni da se uzmu, pa umjesto 10 uzmemo jedan samo koji ce da radi sve.

Sta se desi ako taj jedan (koji bi bio zamjena za 10) pukne ?
Dje mi je tu redundancija ? Load balanser radi jedan u svakom trenutku, drugi preuzima ulogu prvog samo ako ovaj prvi pukne. Fejlover.
Ako web server pukne, automatski se izbacuje iz poola web servera, i vise zahtjevi ne idu na njega.
Mail server... ko mail server, isto ne smje da pukne ...

Drugi scenarij, malo manje detaljan ... high volume mail sistem. Recimo, mail sistem koji ce moci da radi
primanje, content filtriranje, smjestanje i podizanje maila ... i koji ce da radi sa 700K korisnika. Za isti projekt je potrebno dosta servera. Da li jedan server sa 64 g rama i elite glupostima moze da zamjeni tih 10 koji bi bili 100 % redundantni, automatizovani i sve ostalo ?

Poenta enterprajz enviromenta je redundancija, failover, skalabilnost ... a ne smanjivanje troskova.

Meni ako 5 web servera postane premalo (iz prvog scenarija) ja ustekam jos jedan, ubacim ga u pool i preuzima dio korisnika na sebe, sta ako ja imam na jednoj masini toj virtuelnoj vec 10 servera, a treba mi jos ?

Mislim ... ovo su sve pitanja, ne kudim virtuelizaciju, ali eto interesuje me, posto je izbjegavam, pa bih volio da cujem neke argumente za.
 
Odgovor na temu

jutikus
Arpad Jut
Administrator
NS

Član broj: 85620
Poruke: 16
*.co.yu
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Virtuelizacija serverskih sistema u korporativne svrhe05.07.2007. u 20:23 - pre 203 meseci
Smatram da ako hoces failover, a samim tim redundanciju obrni okreni treba ti min 2x isti HW.

A sto se tice virtuelizacije po meni sve ima svoje. Npr. za manja i srednja preduzeca ciji primarni posao nije 24x7 usluga na net-u ili sl. to je super stvar: investicija ide u jedan server koji ima raznih mogucnosti za prosirenje ( Blade, SAN, ... ) i sve usluge koje server pruza "inhaus" se elegantno optimizuju na njemu. ako usput postoji i neki razvoj u istom i potreba za test okruzenjima, eto lepote!

A ako je u pitanju neki enterprise...

Znam da na ovoj listi ima ljudi iz celog sveta ali ja bih sad o Srbiji.
Sta znaci enterprise u Srbiji? Koliko je to racunarskih radnih mesta? 100, 1.000 ili 10.000? Ako izuzmemo Banke, Osig. i Telekome ko ostaje?
Za mene je i 100 racunarskih radnih mesta velika mreza u Srbiji, i ako imas toliku mrezu ili vecu, mozemo poceti da brojimo servise koji su potrebni u jednoj firmi:
AD, share, mail, web, DB, Midle tire, VoIP, Internet, whatever... za to je virtuelizacija prava stvar!

PS
ES bi trebalo da otvori novi forum VIRTUELIZACIJA!!
 
Odgovor na temu

markovm
Srbija

Član broj: 11886
Poruke: 207
80.93.235.*



+14 Profil

icon Re: Virtuelizacija serverskih sistema u korporativne svrhe06.07.2007. u 10:26 - pre 203 meseci
Citat:


Sta se desi ako taj jedan (koji bi bio zamjena za 10) pukne ?
Dje mi je tu redundancija ? Load balanser radi jedan u svakom trenutku, drugi preuzima ulogu prvog samo ako ovaj prvi pukne. Fejlover



Ukratko...komponenta kod vmware-a za to zove se High Availability. Radi tako sto prati rad VM, i u slucaju detekcije pada, startuje je na drugom fizickom HW-u.

Ovde imas vise informacija : http://www.vmware.com/products/vi/vc/ha.html

sve ovo je deo VMW price koja se zove Virtual Centar.



Citat:
Da li jedan server sa 64 g rama i elite glupostima moze da zamjeni tih 10 koji bi bili 100 % redundantni, automatizovani i sve ostalo ?


Licno bih izabrao 4 servera po 16gb, i uz HA (i potpunu automatizaciju) terao 20+ virtualnih masina.

Poz,
Milenko.
...jer tako smo u mogućnosti.
 
Odgovor na temu

windows_zakon
nista

Član broj: 97723
Poruke: 27
87.250.127.*



Profil

icon Re: Virtuelizacija serverskih sistema u korporativne svrhe06.07.2007. u 16:57 - pre 203 meseci
Citat:

Ukratko...komponenta kod vmware-a za to zove se High Availability. Radi tako sto prati rad VM, i u slucaju detekcije pada, startuje je na drugom fizickom HW-u.


Citat:

Licno bih izabrao 4 servera po 16gb, i uz HA (i potpunu automatizaciju) terao 20+ virtualnih masina.


Pa znaci u sustini kad oces nesto profesionalnije potrebno ti je ista kolicina para kao kad ne radis virtuelizaciju.. ne vidim smisao u tome.
Mislim lakse je uzet 10 obicnih masina i napraviti od njih sta ti treba, i onda lako izbacivati dodavati komponente i same servere u klastere, nego uzeti 2 ta ogromna servera i praviti virtuelne sisteme, za koje sumnjam da je to isto kao nativno.

Sto je jutikus rekao, ok je virtuelizacija kad je u pitanju neka firma, pa imaju neke interne stvari, servere za testiranje itd. .. pa ti olaksava posao, ali u ogromnim enterprise enviromentima i nije bas opcija koja ti nudi vise od "nativnog".

Jednom prilikom gdje sam radio smo imali oko 30 web servera, 6 sql servera, jedan server na koji se uploada content web, monitoring, backup, load balancer (doduse, "fabricki") ... i mail. ukupno oko 50 servera. Ali ti serveri su morali biti online 24/7 pod velikim opterecenjem ... zakaceni na 1gbps dedicated.

Ne vidim tu primjenu virtuelizacije, jer su serveri bili svi optereceni poprilicno. sql-ovi su imali po 400 r/s. .. znaci meni bi trebalo bruka tih ogromnih masina koje ce tjerati virtuelizovane servere (+ redundancija znaci sve to *2).


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 06.07.2007. u 22:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Virtualizacija :: Virtuelizacija serverskih sistema u korporativne svrhe
(TOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 39139 | Odgovora: 60 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.